بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

اطلاعات تکمیلی مکمل شناسی در مورد مکمل های غذایی پروپلیس

پروپلیس(صمغ قهوه‌ای شبیه موم) که به عنوان سریش و موم زنبور شناخته می‌شود، یک ماده رزینی قهوه‌ای است که توسط زنبورها عمدتاً از شکوفه‌های درخت تبریزی و مخروطیان برای چسباندن کندوهایشان جمع آوری می‌شود.

پروپلیس به دلیل ویژگی‌های ضد میکروبی، کندوها را بدون میکروب نگه می‌دارد. این ماده سابقه‌ای طولانی استفاده در طب سنتی داشته و حتی به عنوان یک داروی رسمی در سال 1800 در لندن مصرف شده است.

در طول زمان‌های مختلف، پروپلیس برای اهداف زیادی به کار رفته است. این ماده به صورت قرص، شربت سرفه، خمیر دندان، محلول شستشوی دهان، برق لب، و محصولات آرایشی عرضه شده است.

به نظر می‌رسد پروپلیس، عملکرد‌های ضد میکروبی و ضد التهابی دارد.
ترکیب پروپلیس متغیر و وابسته به محل، تنوع درختان و دیگر گونه‌های گیاهان مورد استفاده برای جمع آوری می‌باشد.

برای مثال ترکیبات بی‌همتایی در پروپلیس جمع آوری شده در کوبا و برزیل وجود دارد. ترکیبات شیمیایی عمده یافت شده در پروپلیس فلاوونوئیدها، فنولیک‌ها و ترپن‌ها هستند.

فلاوونوئیدها شامل کورستین، اپجنین، گالانجین، کائمپفرول، لوتئولین، پینوسمبرین، پینوستروبین و پینوبنکسین هستند.

استر فنولیک (کافئیک اسید فنیل استر یا CAPE) موجود در پروپلیس، به دلیل پتانسیل درمان تعدادی از اختلالات شامل آسیب به طناب نخاع، در تحقیقات پزشکی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. اکثر مواد موجود در پروپلیس حلالیت کمی در آب دارند.

عملکرد مکمل های غذایی پروپلیس
عملکردهای ممکن پروپلیس شامل فعالیت‌های ضد باکتری، ضد قارچی، ضد ویروس (ضد HIV-1)، آنتی اکسیدانی، آنتی کارسینوژنی، آنتی ترومبیک و تنظیم کننده ایمنی می‌باشد.

مکانیسم اثر مکمل های غذایی پروپلیس

 مکانیسم عمل این ترکیب، از طریق بررسی روی اجزای آن به طور منفرد شناخته شده است زیرا مطالعه مکانیسم اثر بیشتر از یک ترکیب در یک زمان دشوار است.


استرکافئیک اسید فنیل (CAPE)، مسیر لیپیو اکسیژناز آراشیدونیک اسید را مهار کرده که منجر به اثرات ضد التهابی می‌شود. CAPE همچنین عملکردهای آنتی‌کار سینوژنی، آنتی میتوژنی و تنظیم کننده ایمنی دارد. CAPE به طور کامل فعالیت فاکتور رونویسی هسته‌ای NF-Kappa B را توسط فاکتور نکروز تومور، مانند دیگر موارد پیش‌التهابی مهار می‌کند.

مهار فعالیت NF-Kappa B ممکن است پایه مولکولی برای فعالیت‌های تنظیم کننده ایمنی،آنتی کار سینوژنی، ضد التهابی و ضد ویروسی این ماده باشد.‌ اثرات CAPE ممکن است از طریق مهار تولید گونه‌های اکسیژن فعال (ROS) که نقش مهمی در فعالیت NF-Kappa B ایفا می‌کنند، وساطت شود.


ترکیبات موجود در پروپلیس که فعالیت ضد باکتریایی دارند بنز و فنون پلی ایزو پرنیلیته، گالانژین، پینوبنسکین و پینوسمبرین هستند. مکانیسم دقیق عمل ضد میکروبی این ترکیبات شناخته نشده است.

اندیکاسیون و کاربرد مکمل های غذایی پروپلیس

شواهدی مبنی بر فعالیت ضد میکروبی، ضد التهابی و ضد سرطانی این ماده وجود دارد. همچنین ممکن است، در درمان بعضی فرم‌ها‌ی آرتریت موثر واقع شود.

موارد منع مصرف مکمل های غذایی پروپلیس

پروپلیس در افرادی دارای حساسیت به هر جز مکمل‌های حاوی این ماده، منع مصرف دارد.

موارد احتیاط مکمل های غذایی پروپلیس
زنان باردار و مادران شیرده باید از مصرف مکملهای پروپلیس اجتناب کنند.

عوارض جانبی مکمل های غذایی پروپلیس

مواردی از بروز درماتیت به دنبال مصرف فرآورده‌های موضعی پروپلیس وجود دارد. عوارض ناشی از حساسیت به پروپلیس خوراکی شامل رینیت، التهاب ملتحمه، راش پوستی و برونکو اسپاسم گزارش شده است.

اوردوز مکمل های غذایی پروپلیس

هیچ گزارشی از افزایش دوز پروپلیس وجود ندارد.

دوز و نحوه مصرف مکمل های غذایی پروپلیس
هیچ دوز توصیه شده‌ای وجود ندارد. پروپلیس در فرآورده‌های متفاوتی شامل قرص، کرم، ژل، محلول شستشوی دهان، خمیر دندان و شربت سرفه وجود دارد.

........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر

توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.
مصرف مکمل های غذایی بویژه در خصوص کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر دیابت، بیماری های ریوی یا قلبی و عروقی دارند و همچنین در رابطه با زنان باردار از حساسیت بیشتری برخوردار است و ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک، منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود.
علاوه بر این، توجه داشته باشید با توجه به شیوع تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی، بهترین و معتبرتین مکان برای تهیه مکمل های غذایی، صرفا داروخانه ها هستند و عرضه مکمل های غذایی در خارج از داروخانه، بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، در خارج از داروخانه ممنوع است.

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد