بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

اطلاعات تکمیلی مکمل شناسی در مورد مکمل های غذایی مالیک اسیدیک

مالیک اسیدیک یک اسید آلی آلفا- هیدروکسی می‌باشد که گاهی با عنوان اسید میوه نیز به آن اشاره می‌شود که به دلیل وجود این اسید در سیب و سایر میوه‌ها می‌باشد.

این ماده همچنین در گیاهان، حیوانات و انسان وجود دارد. در واقع، مالیک اسید در فرم آنیونی مالات، بعنوان یک واسطه در چرخه‌ی اصلی تولید انرژی بیوشیمیایی سلولها یعنی چرخه‌ی کربس یا چرخه‌ی سیتریک اسید که در میتوکندری سلولها انجام می‌شود، نقش کلیدی دارد.


مالیک اسید با عنوان‌های اسید سیب، هیدروکسی بوتان دیوییک اسید (hydroxylbutanedioic acid) و هیدروکسی سوکسینیک اسید نیز شناخته شده و یک مولکول متقارن می‌باشد.

ایزومر فضایی طبیعی آن، فرم L بوده که از لحاظ بیولوژیکی فعال است. شواهد مقدماتی وجود دارد که بیان میکنند مالیک اسید در ترکیب با منیزیوم میتواند در برخی افراد مبتلا به فیبرومیالژیا کمک کننده باشد.

مالیک اسیدی که بعنوان مکمل به فروش میرسد اساساً از سیب گرفته شده است و از این رو ایزومر فضایی فرم L می‌باشد.

عملکرد مکمل های غذایی مالیک اسیدیک
مالیک اسید در ترکیب با منیزیوم، اثرات ضد فیبرومیالژیا دارد.

مکانیسم اثر مکمل های غذایی مالیک اسیدیک

مکانیسم اثر ضد فیبرومیالژیای مالیک اسید ناشناخته است.

فارماکوکینتیک مکمل های غذایی مالیک اسیدیک

مالیک اسید از مجرای گوارش جذب شده و از طریق سیستم گردش خون پورت به کبد برده می‌شود. تعدادی از آنزیم‌ها مالیک اسید را متابولیزه میکنند.

آنزیم مالیک، دکربوکسیلاسیون اکسیداتیو L-مالات به پیروات را کاتالیز می‌کند و بطور همزمان کوفاکتور AND+ (فرم اکسید شده‌ی نیکوتین‌آمید آدنین دی‌نوکلئوتید) یا ANDP+  (فرم اکسید شده‌ی نیکوتین امید آدنین دی نوکلئوتید فسفات) را نیز احیا می‌کند.

انجام این واکنش‌ها نیاز به کاتیون‌های دو ظرفیتی منیزیوم یا منگنز دارد.

سه ایزوفرم از آنزیم مالیک در پستانداران مشخص شده است: آنزیم مالیک وابسته به ANDP+ سیتوزولیک، آنزیم مالیک وابسته به ANDP+ میتوکندریایی و آنزیم مالیک وابسته به AND(P)+ میتوکندریایی.

ایزوفرم اخیر میتواند از هر دو مورد AND+ و ANDP+ بعنوان کوفاکتور استفاده کند ولی AND+ را ترجیح میدهد. پیروات تولید شده از مالات خود میتواند به چندین روش متابولیزه شود مثلاً طی چندین مرحله‌ی متابولیکی به گلوکز تبدیل شود.

مالات همچنین میتواند از طریق چرخه‌ی اسید سیتریک به اگزالواستات متابولیزه شود.

آنزیم مالیک میتوکندریایی بویژه در سلولهای مغزی میتواند نقش کلیدی در مسیر بازیافت پیروات داشته باشد. این آنزیم از دی کربوکسیلیک اسیدها و سوبستراهایی مانند گلوتامین استفاده می‌کند تا در شرایطی که میزان گلوکز و لاکتات کم است، پیروات را برای ادامه‌ی فعالیت چرخه‌ی اسید سیتریک تولید کند.


واضح است که متابولیسم مالیک اسید پیچیده می‌باشد و اینکه هریک از موارد فوق چگونه باعث اثرات ضد فیبرومیالژیای مالیک اسید می‌شود کاملاً ناشناخته است.


اندیکاسیون‌ و کاربرد مکمل های غذایی مالیک اسیدیک
مالیک اسید میتواند در فیبرومیالژیا کمک کننده باشد.

موارد منع مصرف مکمل های غذایی مالیک اسیدیک

حساسیت شناخته شده به یک فرآورده‌ی حاوی مالیک اسید.

موارد احتیاط مکمل های غذایی مالیک اسیدیک
بعلت موجود نبودن مطالعات طولانی مدت در مورد بی‌خطر بودن این ماده، زنان باردار و مادران شیرده باید از مصرف مکمل‌های مالیک اسید اجتناب کنند. به توضیحات مربوط به منیزیوم مراجعه کنید.

تداخلات مکمل های غذایی مالیک اسیدیک
گزارشی در مورد مالیک اسید وجود ندارد. به توضیحات مربوط به منیزیوم مراجعه کنید.

دوز و نحوه مصرف مکمل های غذایی مالیک اسیدیک
دوزهای استفاده شده در مطالعات روی فیبرومیالژیا عبارتند از: L-مالیک اسید با دوز 1200 تا 2400 میلی‌گرم در روز، و منیزیوم با دوز 300 تا 600 میلی‌گرم در روز.


........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر


توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.
مصرف مکمل های غذایی بویژه در خصوص کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر دیابت، بیماری های ریوی یا قلبی و عروقی دارند و همچنین در رابطه با زنان باردار از حساسیت بیشتری برخوردار است و ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک، منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود. 

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد