بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

تغذیه درمانی پزشکی و مکمل یاری در زنان مبتلا به کبد چرب


دکتر حسین ایمانی
دکترای تخصصی علوم تغذیه گرایش بالینی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
عضو هیات علمی داشنگاه علوم پزشکی تهران، دانشکده علوم تغذیه و رژیم شناسی، گروه تغذیه بالینی


بیماری کبد چرب غیر الکلی علت اصلی بیماری کبد مزمن در کشورهای توسعه یافته استو بروز آن با افزایش سندرم متابولیک (چاقی+ مقاومت به انسولین+ دیس لیپیدمی) افزایش می یابد. علاوه بر چاقی و سن، جنس نیز ممکن است شیوع و شدت کبد چرب غیر الکلی را تحت تاثیر قرار دهد. تغییرات در ترکیب بدنن، توزیع چربی و یا تغییرات هورمونی یا متابولیکی که به دنبال یائسگی در زنان رخ می دهد و هم چنین ایجاد سندرم تخمدان پلی کیستیک ممکن است بر پیشرفت کبد چرب غیر الکلی موثر باشد. در حال حاضر، هیچ دارویی که به طور موثر برای درمان بیماری کبد چرب غیرالکلی موثر باشد.

در حال حاضر، هیچ دارویی که به طور موثر برای درمان کبد چرب، وجود ندارد. درمان بیماری کبد چرب وابسته به علت بروز ان است و بر پایه اصلاح شیوه زندگی، کاهش وزن و فعالیت بدنی به منظور کاهش میزان چربی در کبد استوار است.
هیچ اجماعی در مورد بهترین رویکرد به عنوان رژیم غذایی و یا شیوه زندگی برای بیماران کبد چرب غیر الکلی وجود ندارد. با این حال، برنامه زندگی باه دف کاهش وزن تدریجی و ورزش فیزیکی به عنوان استاندارد طلایی درمان برای همه اشکال NAFLD در نظر گرفته می شود. بیماران مبتلا به کبد چرب غیر الکلی ممکن است از یک رژیم غذای با کربوهیدرات متوسط تا کم ( 40% تا 45% از کل کالری) بهره مند شوند.

گنجاندن اسیدهای چرب امگا 3، غذا های حاوی MUFA بالا، میوه، سبزیجات و GI پایین، غذاهای پر فیبر و کاهش مصرف چربی های اشباع، کربوهیدرات های ساده و نوشیدنی های شیرین به بیماران کبد چرب غیر الکلی توصیه می شود. زنانی که چاق هستند توصیه می شود وزن خود را به صورت تدریجی و پایدار از طریق تغذیه مناسب و ورزش کاهش دهند. کاه وزن باید در حدود 5 تا 10 درصد از وزن بدن برای کاهش استئاتوز و بالاتر از 10 درصد به منظور بهبود التهاب در بیماران مبتلا به NASH باشد.

برای بیماران مبتلا به NASH که اضافه وزن نداشته و دیابتی نیستند، یک رژیم غذایی کم چربی توصیه می شود. هم چنین توصیه می شود از نوشیدن الکل پرهیز نمایند، زیرا می تواند باعث بیماری کبد چرب شود. رژیم غذایی خوراکی باید مقادیر کافی ویتامین های C,E,K فسفر، پتاسیم، سلنیوم، منیزیم، روی و کلسیم را فراهم کند. ارائه وعده های غذایی کوچک و مکرر برای جلوگیری از هیپوگلیسمی ناشی از ذخیره گلیکوژن محدود سودمند است. بسیاری از روش های رژیم غذایی برای پیدا کردن بهترین راه حل برای درمان و پیشگیری از کبد چرب غیر الکلی مورد بررسی قرار گرفته است و هنوز بایستی بسیاری دیگر مورد بررسی قرار بگیرند.
مکمل های مورد استفاده در زنان مبتلا به کبد چرب، در سه گروه طبقه بندی می شوند. مکمل های آنتی اکسیدانی، مکل های ضد التهابی و مکمل های تحریک کننده انسولین که در مطالعات حیوانی و انسانس اثرات مفیدی بر بهبود کبد چرب غیر الکلی نشان داده اند. آنتی اکسیدان هایی که مورد بررسی قرار گرفته اند، شامل ویتامین E، ویتامین C، رزورترول، انتوسیانین، قهوه، عصاره چای سبز، زنجبیل، سیر، اس.آدنوزیل متیونین، ان.استیل سیستئین (NAC) می باشد.

مکمل های ضد التهابی شامل اسیدهای چرب اشباع نشده، ویتامین D، پروبیوتیک و سین بیوتیک می باشد. مکمل های تحریک کننده انسولین شامل دارچین، زردچوبه، کوئرستین و کارنیتین هستند. از مصرف خوراکی آلوئه ورا باید اجتناب شود و هم چنین ویتامین A ممکن است به خوبی تحمل نشود، بنابراین، گیاهان و مکمل ها نباید بدون مشاوره با متخصص تغذیه استفاده شوند.
آزمایشات بالینی بیش تری برای حمایت از استفاده از رژیم های درمانی خاص و مکمل ها، به عنوان مکمل پیشگیرانه و یا درمانی در بیماران مبتلا به کبد چرب غیر الکلی مورد نیاز است.

چهارمین همایش مکمل های غذایی و رژیمی خرداد ماه 95

بسته های ویژه خبری :

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد