بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

ملاتونین

ملاتونین

.

ملاتونین هورمون اصلی غده‌ی پینه‌آل در مهره‌داران است و در دو‌زیستان توسط بافت‌های غیر پینه‌آل نیز تولید می‌شود. این ماده در گیاهان نیز وجود دارد ولی مقدار آن بسیار کمتر از مقادیر حیوانی می‌باشد. این هورمون در زمان‌بندی (همزمان‌سازی) ریتم‌های شبانه‌روزی پستانداران و تنظیم پاسخ‌های فصلی- پاسخ‌های فوتوپریودیک- به تغییرات طول روز در پستاندارانی که بطور فصلی زاد و ولد میکنند، نقش دارد.

پاسخ‌های فوتوپریودیک شامل تغییرات در وضعیت تولید‌مثلی، رفتاری و وزن بدن می‌باشد. تأثیرات فصلی روی وضعیت تولید مثلی انسان‌ها نکته‌ی بسیار ظریفی است و نقش ملاتونین در این مورد، البته اگر نقش داشته باشد، نامشخص است. اخیراً، استفاده از مکمل‌های ملاتونین جهت کمک به تصحیح اختلالات خواب و برخی موارد دیگر عمومی شده است.

برای مشاهده متن مرجع و رفرنس در کتاب PDR for Nutritional Supplements اینجا کلیک کنید.

ملاتونین وبرنچرالز

نام شرکت عرضه کننده

کارآوران طب آسیا

دسته بندی از لحاظ ترکیبات اصلی

ملاتونین .

شکل دارویی

قرص

قیمت

۰ ریال
اطلاعات بیشتر
ملاتونین پلاس شف

تعداد در هر بسته

120 عدد

دسته بندی از لحاظ ترکیبات اصلی

ملاتونین .

شکل دارویی

قرص

قیمت

۰ ریال
اطلاعات بیشتر
ملاتونین هیلینگ لاین

کشور تولید کننده

کانادا

نام شرکت عرضه کننده

وانا دارو گستر

تعداد در هر بسته

30 عدد

دسته بندی از لحاظ ترکیبات اصلی

ملاتونین .

شکل دارویی

قرص جویدنی

قیمت

۰ ریال
اطلاعات بیشتر
نوتری اسلیپ نوتری سنتری

کشور تولید کننده

کانادا

نام شرکت عرضه کننده

لیوار

تعداد در هر بسته

30 عدد

دسته بندی از لحاظ ترکیبات اصلی

ملاتونین .

شکل دارویی

کپسول

قیمت

۰ ریال
اطلاعات بیشتر
ملاتونین نیچرمید

نام برند

نیچرمید
NATURE MADE

کشور تولید کننده

آمریکا

نام شرکت عرضه کننده

پوراطب

تعداد در هر بسته

80 عدد

دسته بندی از لحاظ ترکیبات اصلی

ملاتونین .

شکل دارویی

قرص

قیمت

۰ ریال
اطلاعات بیشتر

نام علمی: ملاتونین
نام علمی(لاتین): Melatonin
دسته بندی: هورمون ها و آنزیم ها
توضیحات علمی: ملاتونین در داخل بدن توسط سلولهای غده‌ی پینه‌آل ساخته می‌شود. آمینواسید ضروری L-تریپتوفان یک ... ملاتونین در داخل بدن توسط سلولهای غده‌ی پینه‌آل ساخته می‌شود. آمینواسید ضروری L-تریپتوفان یک پیش‌ساز در تولید ملاتونین می‌باشد. در این پروسه‌ی تولید، ابتدا L-تریپتوفان به 5-هیدروکسی تریپتوفان متابولیزه می‌شود و سپس این ماده به -5 هیدروکسی تریپتامین (سروتونین) تبدیل می‌شود. -5 هیدروکسی تریپتامین طی دو مرحله که در غده‌ی پینه‌آل انجام می‌شوند به ملاتونین تبدیل می‌شود.
ملاتونین بصورت N-استیل -5 - متوکسی تریپتامین و
-5)-2]-N متوکسی- 1H- ایندول- (yl-3 اتیل] استامید نیز شناخته می‌شود. فرمول ساختاری این ماده به شکل زیر می‌باشد:
ملاتونین یک ماده‌ی جامد، چربی‌دوست و آب‌گریز است که بصورت مکمل‌های صناعی موجود می‌باشد. ملاتونین مشتق از غده‌ی پینه‌آل گاو نیز در بازار موجود می‌باشد.
ادامه بستن متن
عملکرد: مکمل‌های ملاتونین میتوانند اثرات خواب‌آور داشته باشند. این ماده همچنین عملکرد آنتی‌اکسیدانی و ضد ... مکمل‌های ملاتونین میتوانند اثرات خواب‌آور داشته باشند. این ماده همچنین عملکرد آنتی‌اکسیدانی و ضد آپوپتوز دارد.

ادامه بستن متن
مکانیسم عمل: ملاتونین در داخل سلولهای پینه‌آل از –L تریپتوفان ساخته می‌شود. 5- هیدروکسی تریپتامین یا سروتونین یک ...

ملاتونین در داخل سلولهای پینه‌آل از –L تریپتوفان ساخته می‌شود. 5- هیدروکسی تریپتامین یا سروتونین یک ماده‌ی واسطه در این فرآیند تولید می‌باشد. مرحله‌ی محدود کننده‌ی تولید ملاتونین، -n استیلاسیون 5- هیدروکسی تریپتامین توسط آنزیم آریل آلکیل آمین –N استیل ترانسفراز (AA-NAT) می‌باشد. تولید ملاتونین دارای یک ریتم شبانه‌روزی می‌باشد که با توجه به سطح ملاتونین سرم مشخص می‌شود.

این ریتم توسط ساعت فیزیولوژیک بدن که در هسته‌ی سوپراکیاسماتیک (SCN) هیپوتالاموس قرار دارد ایجاد می‌شود. ساعت فیزیولوژیک SCN براساس سیکل تاریکی- روشنایی طبیعت روی 24 ساعت یک شبانه‌روز تنظیم شده است. روشنایی از طریق یک مسیر مستقیم از شبکیه به SCN سیگنال میفرستد. ساعت فیزیولوژیک SCN سیگنال‌های شبانه‌روزی را از طریق یک مسیر عصبی به غده‌ی پینه‌آل می‌فرستد. این پروسه منجر به تولید ریتمیک ملاتونین می‌شود.

ماده‌ی عصبی که به داخل غده وارد می‌شود نوراپی‌نفرین است و ماده‌ی خروجی ملاتونین می‌باشد. بطور ویژه‌ای، ریتم آنزیم AA-NAT تحت کنترل SCN می‌باشد که منجر می‌شود ریتم تولید ملاتونین در شب‌ها افزایش یابد. از‌این‌رو، تولید و آزادسازی ملاتونین با تاریکی تحریک شده و با روشنایی مهار می‌شود.
اثرات هورمون‌ها بطور معمول به واسطه‌ی گیرنده‌ها می‌باشد. دو نوع گیرنده با تمایل بالا و یک نوع گیرنده با تمایل پایین به ملاتونین شناسایی شده‌اند. گیرنده‌های ML1 با تمایل بالا بصورت Mellb, Mella مشخص می‌شوند. گیرنده‌ی با تمایل کم بصورت ML2 مشخص می‌شود.
گیرنده‌ی Mella در SCN و بخش توبرالیس هیپوفیز بیان می‌شود. احتمالاً SCN محل اثر تنظیم شبانه‌روزی ملاتونین و بخش توبرالیس هیپوفیز محل اثرات تولید‌مثلی آن می‌باشد. گیرنده‌ی Mellb اساساً در شبکیه بیان می‌شود. گیرنده‌های ML1 ملاتونین به خانواده‌ی پروتئین‌های متصل شونده به گوانیدین تری‌فسفات یا گیرنده‌های متصل شونده به پروتئین G تعلق دارند. فعال شدن گیرنده‌های ML1 منجر به مهار فعالیت آدنیلات‌سیکلاز در سلولهای هدف می‌شود.
توزیع گیرنده‌های ML2 تا کنون مشخص نشده است. فعال شدن این گیرنده‌ها منجر به تحریک هیدرولیز فسفواینوزیتید می‌شود.
بطور خلاصه، ملاتونین هورمونی است که اثرات بیولوژیکی داشته و از طریق گیرنده‌های جفت شونده با پروتئین G سیگنال ارسال می‌کند.
ملاتونین اثرات آنتی‌اکسیدانی دارد، ولی این اثر ملاتونین فقط در دوزهای دارویی بسیار بالای این ماده دیده می‌شود. به نظر میرسد قابل توجه‌ترین اثر آنتی‌اکسیدانی ملاتونین، توانایی این ماده در مهار فرآیندهای اکسیداسیون ناشی از یونهای آهن، بویژه واکنش Fenton می‌باشد.
ملاتونین در تیموس اثرات ضد آپوپتوز دارد. ملاتونین آپوپتوز را در تیموس و تیموسیت‌های کشت‌شده و درمان شده با دگزامتازون (یک مدل استاندارد برای مطالعه‌ی آپوپتوز) مهار می‌کند. تصور می‌شود که این ماده از طریق کاهش گیرنده‌های گلوکو‌‌کورتیکوئید این اثر خود را اعمال می‌کند.
مکانیسم اثر مکمل‌های ملاتونین فرضی و احتمالی می‌باشد. اثر ملاتونین بعنوان یک عامل خواب‌آور میتواند از طریق عملکرد با واسطه‌ی گیرنده روی سیستم لیمبیک صورت گیرد. دوزهای فارماکولوژیک ملاتونین میتوانند باعث کاهش دمای بدن شوند که این حالت نیز میتواند در ایجاد اثر خواب‌آوری ملاتونین نقش داشته باشد.

ادامه بستن متن
فارماکوکینتینک: میزان جذب و فراهم زیستی ملاتونین بسیار متغیر است. ملاتونین از روده‌ی باریک جذب شده و توسط گردش خون ...

میزان جذب و فراهم زیستی ملاتونین بسیار متغیر است. ملاتونین از روده‌ی باریک جذب شده و توسط گردش خون پورت به کبد منتقل می‌شود. مقادیر متغیری از ملاتونین خورده شده در کبد به 6-هیدروکسی ملاتونین متابولیز می‌شوند. بعد از ترکیب شدن با سولفوریک یا گلوکورونیک اسید، توسط کلیه‌ها دفع می‌شود. ملاتونین متابولیزه نشده توسط گردش خون سیستمیک به بافت‌های مختلف بدن برده می‌شود. نیمه عمر ملاتونین در سرم حدود 35 تا 50 دقیقه می‌باشد.
در صورتیکه ملاتونین باعث گیجی شود، این اثر 30 دقیقه بعد از خوردن آن آغاز شده و حداقل یک ساعت بطول میکشد. به نظر میرسد مصرف ملاتونین در هنگام عصر، حداکثر ترشح ملاتونین در هنگام شب را حدود 3 ساعت پیش می‌اندازد. ملاتونین خورده شده‌ای که در عبور اولیه از کبد تحت متابولیز قرار نگرفته است، در نهایت با هیدروکسیلاسیون به 6-هیدروکسی ملاتونین متابولیزه می‌شود و این اتفاق نیز اساساً در کبد رخ می‌دهد.

بعد از ترکیب شدن با سولفوریک یا گلوکورونیک اسید توسط کلیه‌ها دفع می‌شود. یک تک دوز از این ماده در هنگام شب، صبح روز بعد بطور کامل از بدن پاک شده است. مصرف مزمن این ماده منجر به ذخیره‌ی چربی در بدن می‌شود.

ادامه بستن متن
موارد مصرف: استفاده از ملاتونین در برخی از انواع بی‌خوابی و سایر اختلالات خواب اندیکاسیون دارد. نتایج مطالعات ...

استفاده از ملاتونین در برخی از انواع بی‌خوابی و سایر اختلالات خواب اندیکاسیون دارد. نتایج مطالعات در این زمینه که ملاتونین میتواند برخی از علایم اختلال ساعت فیزیولوژیک بدن ناشی از پروازهای هوایی را از بین ببرد، متفاوت است. استفاده از مکمل‌های ملاتونین در سرطان و ناهنجاری‌های ایمنی، توسط مطالعاتی که تا کنون انجام شده‌اند تائید نشده است؛ برخی یافته‌های امیدبخش وجود دارند ولی بسیار ابتدایی می‌باشد.

هیچ مدرکی وجود ندارد که اثبات کند: ملاتونین میتواند پیری را به تأخیر اندازد و در بیماری‌های قلبی عروقی، افسردگی، اختلالات فصلی یا اختلالات عملکرد جنسی مفید باشد.

ادامه بستن متن
موارد منع مصرف : حساسیت شناخته شده به یک محصول حاوی ملاتونین.

حساسیت شناخته شده به یک محصول حاوی ملاتونین.

ادامه بستن متن
موارد احتیاط: استفاده از ملاتونین در کودکان، زنان باردار و مادران شیرده توصیه نمی‌شود.
افسردگی یکی از عوارض ...
استفاده از ملاتونین در کودکان، زنان باردار و مادران شیرده توصیه نمی‌شود.
افسردگی یکی از عوارض جانبی مکمل‌های ملاتونین می‌باشد. افرادیکه از افسردگی رنج میبرند باید از مصرف ملاتونین اجتناب کنند.
از آنجا که ملاتونین میتواند باعث گیجی روزانه و شبانه شود، از‌این‌رو افرادیکه با ماشین‌های خطرناک کار میکنند باید از مصرف ملاتونین اجتناب کنند.
دیده شده است که دوزهای بالای ملاتونین، تخمک‌گذاری را مهار میکنند. زنانی که میخواهند باردار شوند باید از مصرف ملاتونین اجتناب کنند.
استفاده از ملاتونین در برخی از کودکان مبتلا به اختلالات تشنجی منجر به افزایش فعالیت تشنج می‌شود. افرادیکه مبتلا به اختلالات تشنجی می‌باشد، هم کودکان و هم بزرگسالان، باید از مصرف مکمل‌های ملاتونین خودداری کنند.
افراد بالای 65 سال که داروهای گیاهی یا آرام‌بخش مصرف میکنند، یا افراد الکلی باید در استفاده از ملاتونین احتیاط کنند.

ادامه بستن متن
عوارض جانبی: عوارض جانبی ناشی از مصرف ملاتونین عبارتند از: ناراحتی معده، حالت مستی صبحگاهی، حالت خماری روزانه، ... عوارض جانبی ناشی از مصرف ملاتونین عبارتند از: ناراحتی معده، حالت مستی صبحگاهی، حالت خماری روزانه، احساس سنگینی‌ سر، افسردگی، اپیزودهای سایکوز (در ترکیب با فلوکستین)، سردرد، خستگی، اختلال جهت‌یابی، فراموشی، مهار باروری، افزایش فعالیت‌های تشنجی، کاهش قوه‌ جنسی مردانه، کاهش‌ دمای بدن، آسیب شبکیه، ژنیکوماستی و کاهش تعداد اسپرم‌ها. به طور معمول این گزارشات مربوط به دوزهای بالای ملاتونین می‌باشد. ولی عوارض جانبی با دوزهای پایین ملاتونین نیز میتوانند ایجاد شوند و گزارش شده‌اند.

ادامه بستن متن
تداخلات: داروها
آسپرین و سایر NSAID‌ها: مصرف همزمان میتواند سطوح ملاتونین را کاهش دهد.
بنزودیازپین‌ها ...
داروها
آسپرین و سایر NSAID‌ها: مصرف همزمان میتواند سطوح ملاتونین را کاهش دهد.
بنزودیازپین‌ها Benzodiazepines، آنتی هیستامین‌های آرام بخش sedating antihistamines، ضد افسردگی‌های آرام بخش sedating antidepressant و سایر داروهای آرام‌بخش: مصرف همزمان می‌تواند اثرآرامبخشی را بیشتر کرده و میزان بروز عوارض جانبی را افزایش دهد.
بتا بلاکرها: مصرف همزمان میتواند سطوح ملاتونین را کاهش دهد.
کورتیکواستروئیدها: مصرف همزمان میتواند مانع از اثربخشی کورتیکواستروئیدها شود.
فلوکستین fluoxetine: یک مورد اپیزود سایکوز در اثر استفاده از ملاتونین در فردی که ضد افسردگی فلوکستین مصرف میکرده است گزارش شده است.
فلووکسامین fluvoxamine: با مصرف همزمان فلووکسامین، فراهم زیستی ملاتونین خوراکی افزایش می‌یابد. گفته می‌شود که این مسئله به دلیل مهار حذف ملاتونین می‌باشد.
اینترلوکین-2 interleukin-2: گزارش شده است که ملاتونین اثرات ضد تومور این دارو را افزایش می‌دهد.
ایزونیازید: گزارش شده است که ملاتونین اثرات این داروی ضد سل را افزایش می‌دهد.
ترکیبات پروژستین: ملاتونین میتواند اثرات افزاینده در مهار عملکرد تخمدان‌ها در زنان داشته باشد.

 گیاهان
سنبل‌الطیب (والرین): مصرف همزمان میتواند اثرات افزاینده‌ی آرام‌بخش داشته باشد.

مکمل‌های غذایی
5- هیدروکسی‌تریپتوفان: مصرف همزمان میتواند اثرات فزاینده‌ی آرام‌بخشی داشته باشد.

  الکل
مصرف همزمان ملاتونین و الکل میتواند اثرات افزاینده‌ی آرام‌بخشی داشته باشد.

   غذاها
هیچگونه تداخلی شناخته نشده است. 
ادامه بستن متن
نحوه و میزان مصرف: افرادیکه از مکمل‌های ملاتونین برای اختلالات خواب یا اختلالات ساعت فیزیولوژیک بدن ناشی از پروازهای ... افرادیکه از مکمل‌های ملاتونین برای اختلالات خواب یا اختلالات ساعت فیزیولوژیک بدن ناشی از پروازهای هوایی استفاده میکنند معمولاً 3/0 میلی‌گرم تا 3 میلی‌گرم از این ماده را در هنگام خواب و برای مدت کوتاه (کمتر از 2 هفته)
استفاده میکنند. استفاده از دوزهای بیشتر و برای مدت طولانی‌تر نیاز به نظارت پزشکی دارد. مانند تمام مکمل‌های تغذیه‌ای، پزشک باید مطلع باشد که بیمارش ملاتونین مصرف می‌کند. از مصرف مکمل‌های ملاتونین مشتق شده از حیوانات باید اجتناب شود.

ادامه بستن متن
captcha

سوال خود را مطرح کنید. لطفا پیش از طرح سوال، پرسش و پاسخ های قبلی را ملاحظه فرمایید. ممکن است پرسش شما، قبلا پاسخ داده شده باشد

captcha code
اطلاعات علمی تکمیلی
نام علمی: ملاتونین
نام علمی(لاتین): Melatonin
دسته بندی: هورمون ها و آنزیم ها
توضیحات علمی: ملاتونین در داخل بدن توسط سلولهای غده‌ی پینه‌آل ساخته می‌شود. آمینواسید ضروری L-تریپتوفان یک ... ملاتونین در داخل بدن توسط سلولهای غده‌ی پینه‌آل ساخته می‌شود. آمینواسید ضروری L-تریپتوفان یک پیش‌ساز در تولید ملاتونین می‌باشد. در این پروسه‌ی تولید، ابتدا L-تریپتوفان به 5-هیدروکسی تریپتوفان متابولیزه می‌شود و سپس این ماده به -5 هیدروکسی تریپتامین (سروتونین) تبدیل می‌شود. -5 هیدروکسی تریپتامین طی دو مرحله که در غده‌ی پینه‌آل انجام می‌شوند به ملاتونین تبدیل می‌شود.
ملاتونین بصورت N-استیل -5 - متوکسی تریپتامین و
-5)-2]-N متوکسی- 1H- ایندول- (yl-3 اتیل] استامید نیز شناخته می‌شود. فرمول ساختاری این ماده به شکل زیر می‌باشد:
ملاتونین یک ماده‌ی جامد، چربی‌دوست و آب‌گریز است که بصورت مکمل‌های صناعی موجود می‌باشد. ملاتونین مشتق از غده‌ی پینه‌آل گاو نیز در بازار موجود می‌باشد.
ادامه بستن متن
عملکرد: مکمل‌های ملاتونین میتوانند اثرات خواب‌آور داشته باشند. این ماده همچنین عملکرد آنتی‌اکسیدانی و ضد ... مکمل‌های ملاتونین میتوانند اثرات خواب‌آور داشته باشند. این ماده همچنین عملکرد آنتی‌اکسیدانی و ضد آپوپتوز دارد.

ادامه بستن متن
مکانیسم عمل: ملاتونین در داخل سلولهای پینه‌آل از –L تریپتوفان ساخته می‌شود. 5- هیدروکسی تریپتامین یا سروتونین یک ...

ملاتونین در داخل سلولهای پینه‌آل از –L تریپتوفان ساخته می‌شود. 5- هیدروکسی تریپتامین یا سروتونین یک ماده‌ی واسطه در این فرآیند تولید می‌باشد. مرحله‌ی محدود کننده‌ی تولید ملاتونین، -n استیلاسیون 5- هیدروکسی تریپتامین توسط آنزیم آریل آلکیل آمین –N استیل ترانسفراز (AA-NAT) می‌باشد. تولید ملاتونین دارای یک ریتم شبانه‌روزی می‌باشد که با توجه به سطح ملاتونین سرم مشخص می‌شود.

این ریتم توسط ساعت فیزیولوژیک بدن که در هسته‌ی سوپراکیاسماتیک (SCN) هیپوتالاموس قرار دارد ایجاد می‌شود. ساعت فیزیولوژیک SCN براساس سیکل تاریکی- روشنایی طبیعت روی 24 ساعت یک شبانه‌روز تنظیم شده است. روشنایی از طریق یک مسیر مستقیم از شبکیه به SCN سیگنال میفرستد. ساعت فیزیولوژیک SCN سیگنال‌های شبانه‌روزی را از طریق یک مسیر عصبی به غده‌ی پینه‌آل می‌فرستد. این پروسه منجر به تولید ریتمیک ملاتونین می‌شود.

ماده‌ی عصبی که به داخل غده وارد می‌شود نوراپی‌نفرین است و ماده‌ی خروجی ملاتونین می‌باشد. بطور ویژه‌ای، ریتم آنزیم AA-NAT تحت کنترل SCN می‌باشد که منجر می‌شود ریتم تولید ملاتونین در شب‌ها افزایش یابد. از‌این‌رو، تولید و آزادسازی ملاتونین با تاریکی تحریک شده و با روشنایی مهار می‌شود.
اثرات هورمون‌ها بطور معمول به واسطه‌ی گیرنده‌ها می‌باشد. دو نوع گیرنده با تمایل بالا و یک نوع گیرنده با تمایل پایین به ملاتونین شناسایی شده‌اند. گیرنده‌های ML1 با تمایل بالا بصورت Mellb, Mella مشخص می‌شوند. گیرنده‌ی با تمایل کم بصورت ML2 مشخص می‌شود.
گیرنده‌ی Mella در SCN و بخش توبرالیس هیپوفیز بیان می‌شود. احتمالاً SCN محل اثر تنظیم شبانه‌روزی ملاتونین و بخش توبرالیس هیپوفیز محل اثرات تولید‌مثلی آن می‌باشد. گیرنده‌ی Mellb اساساً در شبکیه بیان می‌شود. گیرنده‌های ML1 ملاتونین به خانواده‌ی پروتئین‌های متصل شونده به گوانیدین تری‌فسفات یا گیرنده‌های متصل شونده به پروتئین G تعلق دارند. فعال شدن گیرنده‌های ML1 منجر به مهار فعالیت آدنیلات‌سیکلاز در سلولهای هدف می‌شود.
توزیع گیرنده‌های ML2 تا کنون مشخص نشده است. فعال شدن این گیرنده‌ها منجر به تحریک هیدرولیز فسفواینوزیتید می‌شود.
بطور خلاصه، ملاتونین هورمونی است که اثرات بیولوژیکی داشته و از طریق گیرنده‌های جفت شونده با پروتئین G سیگنال ارسال می‌کند.
ملاتونین اثرات آنتی‌اکسیدانی دارد، ولی این اثر ملاتونین فقط در دوزهای دارویی بسیار بالای این ماده دیده می‌شود. به نظر میرسد قابل توجه‌ترین اثر آنتی‌اکسیدانی ملاتونین، توانایی این ماده در مهار فرآیندهای اکسیداسیون ناشی از یونهای آهن، بویژه واکنش Fenton می‌باشد.
ملاتونین در تیموس اثرات ضد آپوپتوز دارد. ملاتونین آپوپتوز را در تیموس و تیموسیت‌های کشت‌شده و درمان شده با دگزامتازون (یک مدل استاندارد برای مطالعه‌ی آپوپتوز) مهار می‌کند. تصور می‌شود که این ماده از طریق کاهش گیرنده‌های گلوکو‌‌کورتیکوئید این اثر خود را اعمال می‌کند.
مکانیسم اثر مکمل‌های ملاتونین فرضی و احتمالی می‌باشد. اثر ملاتونین بعنوان یک عامل خواب‌آور میتواند از طریق عملکرد با واسطه‌ی گیرنده روی سیستم لیمبیک صورت گیرد. دوزهای فارماکولوژیک ملاتونین میتوانند باعث کاهش دمای بدن شوند که این حالت نیز میتواند در ایجاد اثر خواب‌آوری ملاتونین نقش داشته باشد.

ادامه بستن متن
فارماکوکینتینک: میزان جذب و فراهم زیستی ملاتونین بسیار متغیر است. ملاتونین از روده‌ی باریک جذب شده و توسط گردش خون ...

میزان جذب و فراهم زیستی ملاتونین بسیار متغیر است. ملاتونین از روده‌ی باریک جذب شده و توسط گردش خون پورت به کبد منتقل می‌شود. مقادیر متغیری از ملاتونین خورده شده در کبد به 6-هیدروکسی ملاتونین متابولیز می‌شوند. بعد از ترکیب شدن با سولفوریک یا گلوکورونیک اسید، توسط کلیه‌ها دفع می‌شود. ملاتونین متابولیزه نشده توسط گردش خون سیستمیک به بافت‌های مختلف بدن برده می‌شود. نیمه عمر ملاتونین در سرم حدود 35 تا 50 دقیقه می‌باشد.
در صورتیکه ملاتونین باعث گیجی شود، این اثر 30 دقیقه بعد از خوردن آن آغاز شده و حداقل یک ساعت بطول میکشد. به نظر میرسد مصرف ملاتونین در هنگام عصر، حداکثر ترشح ملاتونین در هنگام شب را حدود 3 ساعت پیش می‌اندازد. ملاتونین خورده شده‌ای که در عبور اولیه از کبد تحت متابولیز قرار نگرفته است، در نهایت با هیدروکسیلاسیون به 6-هیدروکسی ملاتونین متابولیزه می‌شود و این اتفاق نیز اساساً در کبد رخ می‌دهد.

بعد از ترکیب شدن با سولفوریک یا گلوکورونیک اسید توسط کلیه‌ها دفع می‌شود. یک تک دوز از این ماده در هنگام شب، صبح روز بعد بطور کامل از بدن پاک شده است. مصرف مزمن این ماده منجر به ذخیره‌ی چربی در بدن می‌شود.

ادامه بستن متن
موارد مصرف: استفاده از ملاتونین در برخی از انواع بی‌خوابی و سایر اختلالات خواب اندیکاسیون دارد. نتایج مطالعات ...

استفاده از ملاتونین در برخی از انواع بی‌خوابی و سایر اختلالات خواب اندیکاسیون دارد. نتایج مطالعات در این زمینه که ملاتونین میتواند برخی از علایم اختلال ساعت فیزیولوژیک بدن ناشی از پروازهای هوایی را از بین ببرد، متفاوت است. استفاده از مکمل‌های ملاتونین در سرطان و ناهنجاری‌های ایمنی، توسط مطالعاتی که تا کنون انجام شده‌اند تائید نشده است؛ برخی یافته‌های امیدبخش وجود دارند ولی بسیار ابتدایی می‌باشد.

هیچ مدرکی وجود ندارد که اثبات کند: ملاتونین میتواند پیری را به تأخیر اندازد و در بیماری‌های قلبی عروقی، افسردگی، اختلالات فصلی یا اختلالات عملکرد جنسی مفید باشد.

ادامه بستن متن
موارد منع مصرف : حساسیت شناخته شده به یک محصول حاوی ملاتونین.

حساسیت شناخته شده به یک محصول حاوی ملاتونین.

ادامه بستن متن
موارد احتیاط: استفاده از ملاتونین در کودکان، زنان باردار و مادران شیرده توصیه نمی‌شود.
افسردگی یکی از عوارض ...
استفاده از ملاتونین در کودکان، زنان باردار و مادران شیرده توصیه نمی‌شود.
افسردگی یکی از عوارض جانبی مکمل‌های ملاتونین می‌باشد. افرادیکه از افسردگی رنج میبرند باید از مصرف ملاتونین اجتناب کنند.
از آنجا که ملاتونین میتواند باعث گیجی روزانه و شبانه شود، از‌این‌رو افرادیکه با ماشین‌های خطرناک کار میکنند باید از مصرف ملاتونین اجتناب کنند.
دیده شده است که دوزهای بالای ملاتونین، تخمک‌گذاری را مهار میکنند. زنانی که میخواهند باردار شوند باید از مصرف ملاتونین اجتناب کنند.
استفاده از ملاتونین در برخی از کودکان مبتلا به اختلالات تشنجی منجر به افزایش فعالیت تشنج می‌شود. افرادیکه مبتلا به اختلالات تشنجی می‌باشد، هم کودکان و هم بزرگسالان، باید از مصرف مکمل‌های ملاتونین خودداری کنند.
افراد بالای 65 سال که داروهای گیاهی یا آرام‌بخش مصرف میکنند، یا افراد الکلی باید در استفاده از ملاتونین احتیاط کنند.

ادامه بستن متن
عوارض جانبی: عوارض جانبی ناشی از مصرف ملاتونین عبارتند از: ناراحتی معده، حالت مستی صبحگاهی، حالت خماری روزانه، ... عوارض جانبی ناشی از مصرف ملاتونین عبارتند از: ناراحتی معده، حالت مستی صبحگاهی، حالت خماری روزانه، احساس سنگینی‌ سر، افسردگی، اپیزودهای سایکوز (در ترکیب با فلوکستین)، سردرد، خستگی، اختلال جهت‌یابی، فراموشی، مهار باروری، افزایش فعالیت‌های تشنجی، کاهش قوه‌ جنسی مردانه، کاهش‌ دمای بدن، آسیب شبکیه، ژنیکوماستی و کاهش تعداد اسپرم‌ها. به طور معمول این گزارشات مربوط به دوزهای بالای ملاتونین می‌باشد. ولی عوارض جانبی با دوزهای پایین ملاتونین نیز میتوانند ایجاد شوند و گزارش شده‌اند.

ادامه بستن متن
تداخلات: داروها
آسپرین و سایر NSAID‌ها: مصرف همزمان میتواند سطوح ملاتونین را کاهش دهد.
بنزودیازپین‌ها ...
داروها
آسپرین و سایر NSAID‌ها: مصرف همزمان میتواند سطوح ملاتونین را کاهش دهد.
بنزودیازپین‌ها Benzodiazepines، آنتی هیستامین‌های آرام بخش sedating antihistamines، ضد افسردگی‌های آرام بخش sedating antidepressant و سایر داروهای آرام‌بخش: مصرف همزمان می‌تواند اثرآرامبخشی را بیشتر کرده و میزان بروز عوارض جانبی را افزایش دهد.
بتا بلاکرها: مصرف همزمان میتواند سطوح ملاتونین را کاهش دهد.
کورتیکواستروئیدها: مصرف همزمان میتواند مانع از اثربخشی کورتیکواستروئیدها شود.
فلوکستین fluoxetine: یک مورد اپیزود سایکوز در اثر استفاده از ملاتونین در فردی که ضد افسردگی فلوکستین مصرف میکرده است گزارش شده است.
فلووکسامین fluvoxamine: با مصرف همزمان فلووکسامین، فراهم زیستی ملاتونین خوراکی افزایش می‌یابد. گفته می‌شود که این مسئله به دلیل مهار حذف ملاتونین می‌باشد.
اینترلوکین-2 interleukin-2: گزارش شده است که ملاتونین اثرات ضد تومور این دارو را افزایش می‌دهد.
ایزونیازید: گزارش شده است که ملاتونین اثرات این داروی ضد سل را افزایش می‌دهد.
ترکیبات پروژستین: ملاتونین میتواند اثرات افزاینده در مهار عملکرد تخمدان‌ها در زنان داشته باشد.

 گیاهان
سنبل‌الطیب (والرین): مصرف همزمان میتواند اثرات افزاینده‌ی آرام‌بخش داشته باشد.

مکمل‌های غذایی
5- هیدروکسی‌تریپتوفان: مصرف همزمان میتواند اثرات فزاینده‌ی آرام‌بخشی داشته باشد.

  الکل
مصرف همزمان ملاتونین و الکل میتواند اثرات افزاینده‌ی آرام‌بخشی داشته باشد.

   غذاها
هیچگونه تداخلی شناخته نشده است. 
ادامه بستن متن
نحوه و میزان مصرف: افرادیکه از مکمل‌های ملاتونین برای اختلالات خواب یا اختلالات ساعت فیزیولوژیک بدن ناشی از پروازهای ... افرادیکه از مکمل‌های ملاتونین برای اختلالات خواب یا اختلالات ساعت فیزیولوژیک بدن ناشی از پروازهای هوایی استفاده میکنند معمولاً 3/0 میلی‌گرم تا 3 میلی‌گرم از این ماده را در هنگام خواب و برای مدت کوتاه (کمتر از 2 هفته)
استفاده میکنند. استفاده از دوزهای بیشتر و برای مدت طولانی‌تر نیاز به نظارت پزشکی دارد. مانند تمام مکمل‌های تغذیه‌ای، پزشک باید مطلع باشد که بیمارش ملاتونین مصرف می‌کند. از مصرف مکمل‌های ملاتونین مشتق شده از حیوانات باید اجتناب شود.

ادامه بستن متن
لیست محصولات موجود در ایران
ملاتونین وبرنچرالز

نام شرکت عرضه کننده

کارآوران طب آسیا

دسته بندی از لحاظ ترکیبات اصلی

ملاتونین .

شکل دارویی

قرص

قیمت

۰ ریال
اطلاعات بیشتر
ملاتونین پلاس شف

تعداد در هر بسته

120 عدد

دسته بندی از لحاظ ترکیبات اصلی

ملاتونین .

شکل دارویی

قرص

قیمت

۰ ریال
اطلاعات بیشتر
ملاتونین هیلینگ لاین

کشور تولید کننده

کانادا

نام شرکت عرضه کننده

وانا دارو گستر

تعداد در هر بسته

30 عدد

دسته بندی از لحاظ ترکیبات اصلی

ملاتونین .

شکل دارویی

قرص جویدنی

قیمت

۰ ریال
اطلاعات بیشتر
نوتری اسلیپ نوتری سنتری

کشور تولید کننده

کانادا

نام شرکت عرضه کننده

لیوار

تعداد در هر بسته

30 عدد

دسته بندی از لحاظ ترکیبات اصلی

ملاتونین .

شکل دارویی

کپسول

قیمت

۰ ریال
اطلاعات بیشتر
ملاتونین نیچرمید

نام برند

نیچرمید
NATURE MADE

کشور تولید کننده

آمریکا

نام شرکت عرضه کننده

پوراطب

تعداد در هر بسته

80 عدد

دسته بندی از لحاظ ترکیبات اصلی

ملاتونین .

شکل دارویی

قرص

قیمت

۰ ریال
اطلاعات بیشتر