بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

منگنز

منگنز

.

منگنز یک ریز مغذی ضروری برای حیوانات بوده و گفته می‌شود که یک ریز مغذی ضروری برای انسان‌ها نیز می‌باشد. منگنز یک عنصر فلزی با عدد اتمی 25 و وزن اتمی 94/54 دالتون و نماد شیمیایی Mn می‌باشد. تحت شرایط فیزیولوژیک این عنصر به حالت اکسید شده‌ی  یا   و   یا   وجود دارد.
کمبود منگنز در رژیم غذایی حیوانات منجر به ایجاد ناهنجاری‌های فیزیولوژیکی و ساختمانی بسیار گوناگونی می‌شود از جمله: تاخیر رشد، بدشکلی‌های غضروفی و اسکلتی، اختلال عملکرد تولید مثلی، آتاکسی مادرزادی به دلیل تکامل غیر طبیعی گوش داخلی، اختلالات عصب بینایی، متابولیسم آسیب دیده‌ی انسولین و اختلال در تحمل گلوکز، تغییراتی در متابولیسم لیپوپروتئین و اختلال در سیستم دفاعی علیه عوامل اکسیدان. 

برای مشاهده متن مرجع و رفرنس در کتاب PDR for Nutritional Supplements اینجا کلیک کنید.

فروویتا سان لایف

نام برند

سان لایف
SUNLIFE

کشور تولید کننده

آلمان

نام شرکت عرضه کننده

آیلار طب آذر

تعداد در هر بسته

200 میلی لیتر

دسته بندی از لحاظ ترکیبات اصلی

آهن,ال-لیزین,روی,منگنز,ویتامین آ,ویتامین ب12,ویتامین ب2 ریبوفلاوین,ویتامین ب6.کلسیم ،پتاسیم ،منگنز

شکل دارویی

شربت

قیمت

۰ ریال
اطلاعات بیشتر
اولترا کلاژن میسن

نام برند

میسن
mason

کشور تولید کننده

آمریکا

نام شرکت عرضه کننده

داروگستر یاسین

تعداد در هر بسته

100 عدد

دسته بندی از لحاظ ترکیبات اصلی

روی,سلنیوم ,کلاژن هیدرولیز شده,کلسیم ,منگنز,ویتامین E,ویتامین ث.-

شکل دارویی

کپسول

قیمت

۰ ریال
اطلاعات بیشتر
فروگلوبین+ب12 ویتابیوتیکس

کشور تولید کننده

انگلستان

نام شرکت عرضه کننده

ویتابیوتیکس

تعداد در هر بسته

200 میلی لیتر

دسته بندی از لحاظ ترکیبات اصلی

آهن,روی,فولات ,منگنز,ویتامین ث.لایزین، عصاره مالت، عسل

شکل دارویی

محلول خوراکی

قیمت

۰ ریال
اطلاعات بیشتر
مولتی ویتامین فور هیر نچرال ورد

کشور تولید کننده

آمریکا

نام شرکت عرضه کننده

لیوار

تعداد در هر بسته

30 عدد

دسته بندی از لحاظ ترکیبات اصلی

منگنز.

شکل دارویی

قرص

قیمت

۰ ریال
اطلاعات بیشتر
ویتافیت مولتی ویتامین یوروویتال

کشور تولید کننده

آلمان

نام شرکت عرضه کننده

حکیمان طب کار

تعداد در هر بسته

100 عدد,30 عدد,60 عدد

دسته بندی از لحاظ ترکیبات اصلی

آهن,پتاسیم,فسفر,کرومیوم ,منگنز,منیزیوم.

شکل دارویی

قرص

قیمت

۰ ریال
اطلاعات بیشتر

نام علمی: منگنز
نام علمی(لاتین): Manganese
دسته بندی: مواد معدنی و مینرال ها
توضیحات علمی: در یک مطالعه بر روی مردی که به مدت 4 ماه رژیم غذایی کم منگنز در کنار آنتی اسیدهای حاوی منیزیوم نیز ...

در یک مطالعه بر روی مردی که به مدت 4 ماه رژیم غذایی کم منگنز در کنار آنتی اسیدهای حاوی منیزیوم نیز مصرف میکرده است، علایمی زیر مشاهده شد: کاهش کلسترول سرم، کاهش رشد مو و ناخن‌ها، درماتیت پوسته‌دار، از دست دادن وزن، قرمز شدن ریش و موهای سیاه فرد و اختلال در لخته شدن خون.

علایم بیمار با استفاده‌ی مجدد از رژیم غذایی حاوی منگنز برطرف شدند. دریک گزارش دیگر، در مردانی که رژیم غذایی کم منگنز دریافت میکردند، کاهش کلسترول سرم و درماتیت تظاهر یافته است. استفاده‌ی کوتاه مدت از مکمل‌های منگنز این علائم را برطرف نکرده است.

همچنین در یک مطالعه‌ی دیگر دیده شد، زنان جوانی که رژیم کم منگنز دریافت میکردند دچار اختلالات خفیف در تحمل گلوکز و افزایش از دست دادن منگنز، کلسیم، آهن و هموگلوبین در دوران قاعدگی شدند. در نهایت کودکی که بطور طولانی مدت تغذیه‌ی کامل وریدی (TPN) کم منگنز دریافت کرده بود دچار دمینرالیزاسیون استخوانی و اختلال در رشد شد که با مصرف مکمل‌های منگنز این موارد برطرف شدند. منگنز کوفاکتور فلزی ارجح برای گلیکوزیل ترانسفرازها می‌باشد. گلیکوزیل ترانسفرازها در تولید گلیکوپروتئین‌ها و گلیکوزآمینو گلیکان‌ها GAGs) یا موکوپلی ساکاریدها) اهمیت دارند. گلیکوپروتئین‌ها در تولید میلین و فاکتورهای انعقاد خون و برخی موارد دیگر نقش دارند. متالو آنزیم‌های حاوی منگنز عبارتند از: منگنز سوپراکسید دیسموتاز، آنزیم آنتی اکسیدان اصلی میتوکندری‌ها، آرژیناز، پیروات کربوکسیلاز و گلوتامین سنتتاز.
غنی‌ترین منابع غذایی منگنز عبارتند از: غلات سبوس‌دار، آجیل، سبزیجات علفی و چای. منگنز در سبوس غلات تجمع یافته است که این سبوس طی فرآوری غلات جدا می‌شود. میزان متوسط دریافت منگنز در تمام دنیا از 52/0 تا 8/10 میلی‌گرم در روز متغیر است.
ادامه بستن متن
عملکرد: منگنز میتواند اثرات آنتی اکسیدانی داشته باشد. همچنین اثرات احتمالی ضد پوکی استخوان و ضد آرتریت نیز ... منگنز میتواند اثرات آنتی اکسیدانی داشته باشد. همچنین اثرات احتمالی ضد پوکی استخوان و ضد آرتریت نیز دارد.

ادامه بستن متن
مکانیسم عمل: یونهای منگنز اثر خورندگی روی رادیکالهای هیدروکسیل و سوپراکسید دارند. مکانیسم اتصال یونهای منگنز به ...

یونهای منگنز اثر خورندگی روی رادیکالهای هیدروکسیل و سوپراکسید دارند. مکانیسم اتصال یونهای منگنز به این گونه‌های فعال اکسیژن شناخته شده نیست. منگنز یک جزء قطعی متالوآنزیم منگنز سوپراکسید دیس موتاز (MnSOD) می‌باشد. MnSOD در میتوکندری وجود دارد و عضو اصلی سیستم دفاعی میتوکندری علیه عوامل اکسیدان می‌باشد. دیده شده است موش‌هایی که با رژیم کم منگنز تغذیه شدند، فعالیت MnSOD در عضله‌ی قلبی و سیستم عصبی آنها کاهش یافت.

این موش‌ها همچنین دچار ناهنجاری‌های میتوکندریایی و تغییرات پاتولوژیک در این بافت‌ها شدند. تصور می‌شود تغییرات پاتولوژیک در اثر آسیب‌های اکسیداتیوی است که در نتیجه‌ی کاهش فعالیت MnSOD ایجاد می‌شوند. MnSOD در برابر ایجاد این آسیب‌های اکسیداتیو اثرات حفاظتی دارد.
کمبود منگنز در رژیم غذایی منجر به ایجاد بدشکلی‌های غضروفی و اسکلتی در حیوانات و یک مورد انسان شده است. تصور می‌شود که این عارضه به دلیل کاهش فعالیت گلیکوزیل ترانسفرازهای وابسته به منگنز می‌باشد که این آنزیم‌ها، علاوه بر اثرات دیگری که دارند، در تولید گلیکوزآمین گلیکان‌ها یا GAGs نقش دارند.

وجود GAGs برای سلامت استخوان و غضروف ضروری است. ولی همچنان اطلاعات درباره‌ی نقش مکمل‌های منگنز در بهتر کردن تکامل استخوان یا غضروف در انسانهایی که کمبود منگنز ندارند درحد بسیار مقدماتی
است. طی یک مطالعه گزارش شده است زمانیکه منگنز
همراه با کلسیم، مس و روی مصرف شود میتواند تراکم مواد معدنی استخوان را در زنان یائسه مبتلا به پوکی استخوان افزایش دهد.

ادامه بستن متن
فارماکوکینتینک: اطلاعات کمی در مورد فارماکوکینتیک منگنز در انسان‌ها در دست می‌باشد. به نظر میرسد میزان جذب نسبی ...

اطلاعات کمی در مورد فارماکوکینتیک منگنز در انسان‌ها در دست می‌باشد. به نظر میرسد میزان جذب نسبی منگنز خورده شده کم بوده و در حدود %5 است. زمانیکه دریافت منگنز از رژیم غذایی افزایش می‌یابد، میزان جذب کاهش می‌یابد. زمانیکه میزان دریافت منگنز از رژیم غذایی کم باشد، جذب آن افزایش می‌یابد. به نظر میرسد جذب از روده‌ی باریک و از طریق هر دو مکانیسم انتقال فعال و انتشار غیر فعال انجام می‌شود.

یونهای منگنز توسط سیستم پورت به کبد منتقل می‌شوند. اینکه منگنز به چه شکل به کبد منتقل می‌شود- متصل به آلبومین، آلفا2- ماکروگلوبولین، کمپلکس‌های منگنز هیدراته و غیره- مشخص نمی‌باشد. بخشی از منگنز توسط سلولهای کبدی برداشت می‌شود و بخشی نیز از طریق گردش خون سیستمیک به بافت‌های مختلف بدن منتقل می‌شود.

قسمتی از منگنز به پروتئین پلاسمایی ترانسفرین متصل می‌شود ولی به نظر میرسد حامل‌های دیگری نیز وجود دارند که منگنز را در گردش خون سیستمیک انتقال میدهند. منگنز عمدتاً در میتوکندری سلولها یافت می‌شود. منگنز جذب شده عمدتاً از طریق مسیر صفراوی دفع می‌شود. مقدار کمی از آن نیز به داخل ادار دفع می‌شود.

ادامه بستن متن
موارد مصرف: منگنز، علاوه بر استفاده از آن در ناهنجاری‌های نادر و آشکار ناشی از کمبود آن، ممکن است در موارد پوکی ... منگنز، علاوه بر استفاده از آن در ناهنجاری‌های نادر و آشکار ناشی از کمبود آن، ممکن است در موارد پوکی استخوان، استئوآرتریت و سندرم‌های پیش از قاعدگی (PMS) تا حدودی مؤثر باشد. مدارک مربوط به این اثرات منگنز مقدماتی و اولیه می‌باشد.

ادامه بستن متن
موارد منع مصرف : مکمل‌های منگنز در افراد مبتلا به نارسایی کبدی منع مصرف دارد. دیده شده است در مبتلایان به بیماری ... مکمل‌های منگنز در افراد مبتلا به نارسایی کبدی منع مصرف دارد. دیده شده است در مبتلایان به بیماری پیشرفته‌ی کبدی، منگنز در هسته‌های قاعده‌ای آنها تجمع می‌یابد. تصور می‌شود که منگنز در مبتلایان به نارسایی کبدی در بروز انسفالوپاتی کبدی نقش دارد. این عنصرعمدتاً توسط صفرا حذف می‌شود بنابراین اختلال در کارکرد کبد، منجر به کاهش دفع منگنز می‌شود.
مکمل‌های منگنز در افرادیکه به هریک از اجزای تشکیل دهنده‌ی مکمل‌های حاوی منگنز حساسیت دارند منع مصرف دارد.

ادامه بستن متن
موارد احتیاط: زنان باردار و مادران شیرده باید از دریافت منگنز بیش از حداکثر مقادیر مجاز تخمین زده شده و میزان ... زنان باردار و مادران شیرده باید از دریافت منگنز بیش از حداکثر مقادیر مجاز تخمین زده شده و میزان دریافت کافی روزانه از طریق رژیم غذایی (ESSADI)، اجتناب کنند. ESSADI برای افراد 11 سال و بزرگتر، 2 تا 5 میلی‌گرم در روز می‌باشد.

ادامه بستن متن
عوارض جانبی: مکمل‌های خوراکی منگنز عموماً به خوبی تحمل می‌شوند. ولی، در افراد مبتلا به نارسایی کبد، منگنز خوراکی ... مکمل‌های خوراکی منگنز عموماً به خوبی تحمل می‌شوند. ولی، در افراد مبتلا به نارسایی کبد، منگنز خوراکی میتواند نوروتوکسیک باشد. منگنز عمدتاً از طریق صفرا حذف می‌شود و اختلال عملکرد کبدی باعث کاهش دفع منگنز می‌شود. در مبتلایان به نارسایی کبدی، منگنز میتواند در هسته‌های قاعده‌ای تجمع یافته و انسفالوپاتی کبدی را تشدید کرده و یا علایم مشابه بیماری پارکینسون ایجاد کند.
منگنز تحت شرایط خاصی سمی می‌باشد. نارسایی کبدی در مطالب فوق توضیح داده شد. کارگران معدن که در تماس با غلظت‌های بالای گرد منگنز قرار داشتند، علایمی را بروز دادند که در روستاهای معدنی شیلی شمالی که این ناهنجاری برای اولین بار در آنجا دیده شد، جنون منگنز یا "locura manganica" نامیده می‌شود.
در مراحل نهایی این بیماری،علایم مشابه بیماری پارکینسون دیده می‌شود. لوودوپا درمان مراحل نهایی و دیررس جنون منگنز می‌باشد.
چند گزارش بیان میکنند مسمومیت با منگنز در افرادیکه بطور طولانی مدت تغذیه‌ی کامل وریدی (TPN) دریافت میکرده‌اند ایجاد شده و منجر به بروز پارکینسونیسم گشته که با لوودوپا درمان می‌شود.

ادامه بستن متن
تداخلات: داروها
آنتی اسیدها: مصرف همزمان منگنز و آنتی اسیدهای حاوی منیزیوم مانند آلومینیوم هیدروکسید/ ...
داروها
آنتی اسیدها: مصرف همزمان منگنز و آنتی اسیدهای حاوی منیزیوم مانند آلومینیوم هیدروکسید/ منیزیوم هیدروکسید، آلومینیوم هیدروکسید/ منیزیوم کربنات و آلومینیوم هیدروکسید/ منیزیوم تری سیلیکات، میتواند جذب منگنز را کاهش دهد.
مسهل‌ها: مصرف همزمان منگنز و مسهل‌های حاوی منیزیوم، جذب منگنز را کاهش میدهد.
تتراسایکلین: مصرف همزمان منگنز و تتراسایکلین، جذب منگنز را کاهش میدهد.

مکمل‌های غذایی
کلسیم: مصرف همزمان منگنز و مکمل‌های کلسیم، جذب منگنز را کاهش میدهد.
آهن: مصرف همزمان منگنز و مکمل‌های آهن غیرهم، جذب منگنز را کاهش میدهد.
منیزیوم: مصرف همزمان منگنز و منیزیوم، جذب منگنز را کاهش می‌دهد.

 غذاها
مصرف همزمان منگنز و غذاهای غنی از اسید فیتیک (نان تخمیر نشده، لوبیای خام، دانه‌های گیاهی، آجیل، حبوبات و مشتقات سویا) یا اگزالیک اسید (اسفناج، سیب‌زمینی شیرین، ریواس و لوبیا) میتواند جذب منگنز را کاهش دهد.

ادامه بستن متن
نحوه و میزان مصرف: مکمل‌های منگنز به چندین فرم وجود دارند که عبارتند از: منگنز گلوکونات، منگنز سولفات، منگنز آسکوربات ... مکمل‌های منگنز به چندین فرم وجود دارند که عبارتند از: منگنز گلوکونات، منگنز سولفات، منگنز آسکوربات و ترکیبات آمینواسیدی منگنز. منگنز بصورت مکمل‌های تکی و یا فرآورده‌های ترکیبی وجود دارد. یکی از فرآورده‌های ترکیبی که برای سلامت استخوان‌ها/ مفاصل استفاده می‌شود حاوی کندرویتین سولفات، گلوکزآمین هیدروکلرید و منگنز آسکوربات می‌باشد.
میزان معمول مصرف مکمل‌های منگنز 2 تا 5 میلی‌گرم در روز می‌باشد.
خلاصه‌ای از DRIs برای گروه‌های مختلف سنی در زیر آمده است:
مقادیر DRI (روز/ میلی‌گرم)
میزان دریافت کافی (AI)
003/0    نوزادان
6-0 ماه
6/0    12-7 ماه
2/1    کودکان
3-1 سال
5/1    8-4 سال
9/1    پسرها
13-9 سال
2/2    18-14 سال
6/1    دخترها
13-9 سال
6/1    18-14 سال
3/2    مردان
30-19 سال
3/2    50-31 سال
3/2    70-51 سال
3/2    بیشتر از 70 سال
8/1    زنان
30-19 سال
8/1    50-31 سال
8/1    70-51 سال
8/1    بیشتر از 70 سال
2    حاملگی
18-14 سال
2    30-19 سال
2    50-31 سال
6/2    شیردهی
18-14 سال
6/2    30-19 سال
6/2    50-31 سال
مطالب زیر خلاصه‌ای از حداکثر میزان دریافت قابل تحمل (UL) برای گروه‌های سنی و شرایط مختلف می‌باشد:

غیر قابل تعیین    نوزادان
6-0 ماه
غیر قابل تعیین    12-7 ماه
2    کودکان
3-1 سال
3    8-4 سال
6    13-9 سال
9    نوجوانان
18-14 سال
11    بالغین
19 سال و بیشتر
9    حاملگی
18-14 سال
11    19 سال و بیشتر
9    شیردهی
18-14 سال
11    19 سال و بیشتر

مقدار روزانه‌ی (Daily value = DV) منگنز، که برای تعیین درصد ارزش غذایی روزانه بر روی برچسب‌های مکمل‌های تغذیه‌ای و مواد غذایی بکار میرود، mg 2 می‌باشد. مأخذ اطلاعات مربوط به DV منگنز براساس میزان تخمینی بی‌خطر و کافی دریافت روزانه از رژیم غذایی (ESADDI) در سال 1989 می‌باشد.

ادامه بستن متن
captcha

سوال خود را مطرح کنید. لطفا پیش از طرح سوال، پرسش و پاسخ های قبلی را ملاحظه فرمایید. ممکن است پرسش شما، قبلا پاسخ داده شده باشد

captcha code
اطلاعات علمی تکمیلی
نام علمی: منگنز
نام علمی(لاتین): Manganese
دسته بندی: مواد معدنی و مینرال ها
توضیحات علمی: در یک مطالعه بر روی مردی که به مدت 4 ماه رژیم غذایی کم منگنز در کنار آنتی اسیدهای حاوی منیزیوم نیز ...

در یک مطالعه بر روی مردی که به مدت 4 ماه رژیم غذایی کم منگنز در کنار آنتی اسیدهای حاوی منیزیوم نیز مصرف میکرده است، علایمی زیر مشاهده شد: کاهش کلسترول سرم، کاهش رشد مو و ناخن‌ها، درماتیت پوسته‌دار، از دست دادن وزن، قرمز شدن ریش و موهای سیاه فرد و اختلال در لخته شدن خون.

علایم بیمار با استفاده‌ی مجدد از رژیم غذایی حاوی منگنز برطرف شدند. دریک گزارش دیگر، در مردانی که رژیم غذایی کم منگنز دریافت میکردند، کاهش کلسترول سرم و درماتیت تظاهر یافته است. استفاده‌ی کوتاه مدت از مکمل‌های منگنز این علائم را برطرف نکرده است.

همچنین در یک مطالعه‌ی دیگر دیده شد، زنان جوانی که رژیم کم منگنز دریافت میکردند دچار اختلالات خفیف در تحمل گلوکز و افزایش از دست دادن منگنز، کلسیم، آهن و هموگلوبین در دوران قاعدگی شدند. در نهایت کودکی که بطور طولانی مدت تغذیه‌ی کامل وریدی (TPN) کم منگنز دریافت کرده بود دچار دمینرالیزاسیون استخوانی و اختلال در رشد شد که با مصرف مکمل‌های منگنز این موارد برطرف شدند. منگنز کوفاکتور فلزی ارجح برای گلیکوزیل ترانسفرازها می‌باشد. گلیکوزیل ترانسفرازها در تولید گلیکوپروتئین‌ها و گلیکوزآمینو گلیکان‌ها GAGs) یا موکوپلی ساکاریدها) اهمیت دارند. گلیکوپروتئین‌ها در تولید میلین و فاکتورهای انعقاد خون و برخی موارد دیگر نقش دارند. متالو آنزیم‌های حاوی منگنز عبارتند از: منگنز سوپراکسید دیسموتاز، آنزیم آنتی اکسیدان اصلی میتوکندری‌ها، آرژیناز، پیروات کربوکسیلاز و گلوتامین سنتتاز.
غنی‌ترین منابع غذایی منگنز عبارتند از: غلات سبوس‌دار، آجیل، سبزیجات علفی و چای. منگنز در سبوس غلات تجمع یافته است که این سبوس طی فرآوری غلات جدا می‌شود. میزان متوسط دریافت منگنز در تمام دنیا از 52/0 تا 8/10 میلی‌گرم در روز متغیر است.
ادامه بستن متن
عملکرد: منگنز میتواند اثرات آنتی اکسیدانی داشته باشد. همچنین اثرات احتمالی ضد پوکی استخوان و ضد آرتریت نیز ... منگنز میتواند اثرات آنتی اکسیدانی داشته باشد. همچنین اثرات احتمالی ضد پوکی استخوان و ضد آرتریت نیز دارد.

ادامه بستن متن
مکانیسم عمل: یونهای منگنز اثر خورندگی روی رادیکالهای هیدروکسیل و سوپراکسید دارند. مکانیسم اتصال یونهای منگنز به ...

یونهای منگنز اثر خورندگی روی رادیکالهای هیدروکسیل و سوپراکسید دارند. مکانیسم اتصال یونهای منگنز به این گونه‌های فعال اکسیژن شناخته شده نیست. منگنز یک جزء قطعی متالوآنزیم منگنز سوپراکسید دیس موتاز (MnSOD) می‌باشد. MnSOD در میتوکندری وجود دارد و عضو اصلی سیستم دفاعی میتوکندری علیه عوامل اکسیدان می‌باشد. دیده شده است موش‌هایی که با رژیم کم منگنز تغذیه شدند، فعالیت MnSOD در عضله‌ی قلبی و سیستم عصبی آنها کاهش یافت.

این موش‌ها همچنین دچار ناهنجاری‌های میتوکندریایی و تغییرات پاتولوژیک در این بافت‌ها شدند. تصور می‌شود تغییرات پاتولوژیک در اثر آسیب‌های اکسیداتیوی است که در نتیجه‌ی کاهش فعالیت MnSOD ایجاد می‌شوند. MnSOD در برابر ایجاد این آسیب‌های اکسیداتیو اثرات حفاظتی دارد.
کمبود منگنز در رژیم غذایی منجر به ایجاد بدشکلی‌های غضروفی و اسکلتی در حیوانات و یک مورد انسان شده است. تصور می‌شود که این عارضه به دلیل کاهش فعالیت گلیکوزیل ترانسفرازهای وابسته به منگنز می‌باشد که این آنزیم‌ها، علاوه بر اثرات دیگری که دارند، در تولید گلیکوزآمین گلیکان‌ها یا GAGs نقش دارند.

وجود GAGs برای سلامت استخوان و غضروف ضروری است. ولی همچنان اطلاعات درباره‌ی نقش مکمل‌های منگنز در بهتر کردن تکامل استخوان یا غضروف در انسانهایی که کمبود منگنز ندارند درحد بسیار مقدماتی
است. طی یک مطالعه گزارش شده است زمانیکه منگنز
همراه با کلسیم، مس و روی مصرف شود میتواند تراکم مواد معدنی استخوان را در زنان یائسه مبتلا به پوکی استخوان افزایش دهد.

ادامه بستن متن
فارماکوکینتینک: اطلاعات کمی در مورد فارماکوکینتیک منگنز در انسان‌ها در دست می‌باشد. به نظر میرسد میزان جذب نسبی ...

اطلاعات کمی در مورد فارماکوکینتیک منگنز در انسان‌ها در دست می‌باشد. به نظر میرسد میزان جذب نسبی منگنز خورده شده کم بوده و در حدود %5 است. زمانیکه دریافت منگنز از رژیم غذایی افزایش می‌یابد، میزان جذب کاهش می‌یابد. زمانیکه میزان دریافت منگنز از رژیم غذایی کم باشد، جذب آن افزایش می‌یابد. به نظر میرسد جذب از روده‌ی باریک و از طریق هر دو مکانیسم انتقال فعال و انتشار غیر فعال انجام می‌شود.

یونهای منگنز توسط سیستم پورت به کبد منتقل می‌شوند. اینکه منگنز به چه شکل به کبد منتقل می‌شود- متصل به آلبومین، آلفا2- ماکروگلوبولین، کمپلکس‌های منگنز هیدراته و غیره- مشخص نمی‌باشد. بخشی از منگنز توسط سلولهای کبدی برداشت می‌شود و بخشی نیز از طریق گردش خون سیستمیک به بافت‌های مختلف بدن منتقل می‌شود.

قسمتی از منگنز به پروتئین پلاسمایی ترانسفرین متصل می‌شود ولی به نظر میرسد حامل‌های دیگری نیز وجود دارند که منگنز را در گردش خون سیستمیک انتقال میدهند. منگنز عمدتاً در میتوکندری سلولها یافت می‌شود. منگنز جذب شده عمدتاً از طریق مسیر صفراوی دفع می‌شود. مقدار کمی از آن نیز به داخل ادار دفع می‌شود.

ادامه بستن متن
موارد مصرف: منگنز، علاوه بر استفاده از آن در ناهنجاری‌های نادر و آشکار ناشی از کمبود آن، ممکن است در موارد پوکی ... منگنز، علاوه بر استفاده از آن در ناهنجاری‌های نادر و آشکار ناشی از کمبود آن، ممکن است در موارد پوکی استخوان، استئوآرتریت و سندرم‌های پیش از قاعدگی (PMS) تا حدودی مؤثر باشد. مدارک مربوط به این اثرات منگنز مقدماتی و اولیه می‌باشد.

ادامه بستن متن
موارد منع مصرف : مکمل‌های منگنز در افراد مبتلا به نارسایی کبدی منع مصرف دارد. دیده شده است در مبتلایان به بیماری ... مکمل‌های منگنز در افراد مبتلا به نارسایی کبدی منع مصرف دارد. دیده شده است در مبتلایان به بیماری پیشرفته‌ی کبدی، منگنز در هسته‌های قاعده‌ای آنها تجمع می‌یابد. تصور می‌شود که منگنز در مبتلایان به نارسایی کبدی در بروز انسفالوپاتی کبدی نقش دارد. این عنصرعمدتاً توسط صفرا حذف می‌شود بنابراین اختلال در کارکرد کبد، منجر به کاهش دفع منگنز می‌شود.
مکمل‌های منگنز در افرادیکه به هریک از اجزای تشکیل دهنده‌ی مکمل‌های حاوی منگنز حساسیت دارند منع مصرف دارد.

ادامه بستن متن
موارد احتیاط: زنان باردار و مادران شیرده باید از دریافت منگنز بیش از حداکثر مقادیر مجاز تخمین زده شده و میزان ... زنان باردار و مادران شیرده باید از دریافت منگنز بیش از حداکثر مقادیر مجاز تخمین زده شده و میزان دریافت کافی روزانه از طریق رژیم غذایی (ESSADI)، اجتناب کنند. ESSADI برای افراد 11 سال و بزرگتر، 2 تا 5 میلی‌گرم در روز می‌باشد.

ادامه بستن متن
عوارض جانبی: مکمل‌های خوراکی منگنز عموماً به خوبی تحمل می‌شوند. ولی، در افراد مبتلا به نارسایی کبد، منگنز خوراکی ... مکمل‌های خوراکی منگنز عموماً به خوبی تحمل می‌شوند. ولی، در افراد مبتلا به نارسایی کبد، منگنز خوراکی میتواند نوروتوکسیک باشد. منگنز عمدتاً از طریق صفرا حذف می‌شود و اختلال عملکرد کبدی باعث کاهش دفع منگنز می‌شود. در مبتلایان به نارسایی کبدی، منگنز میتواند در هسته‌های قاعده‌ای تجمع یافته و انسفالوپاتی کبدی را تشدید کرده و یا علایم مشابه بیماری پارکینسون ایجاد کند.
منگنز تحت شرایط خاصی سمی می‌باشد. نارسایی کبدی در مطالب فوق توضیح داده شد. کارگران معدن که در تماس با غلظت‌های بالای گرد منگنز قرار داشتند، علایمی را بروز دادند که در روستاهای معدنی شیلی شمالی که این ناهنجاری برای اولین بار در آنجا دیده شد، جنون منگنز یا "locura manganica" نامیده می‌شود.
در مراحل نهایی این بیماری،علایم مشابه بیماری پارکینسون دیده می‌شود. لوودوپا درمان مراحل نهایی و دیررس جنون منگنز می‌باشد.
چند گزارش بیان میکنند مسمومیت با منگنز در افرادیکه بطور طولانی مدت تغذیه‌ی کامل وریدی (TPN) دریافت میکرده‌اند ایجاد شده و منجر به بروز پارکینسونیسم گشته که با لوودوپا درمان می‌شود.

ادامه بستن متن
تداخلات: داروها
آنتی اسیدها: مصرف همزمان منگنز و آنتی اسیدهای حاوی منیزیوم مانند آلومینیوم هیدروکسید/ ...
داروها
آنتی اسیدها: مصرف همزمان منگنز و آنتی اسیدهای حاوی منیزیوم مانند آلومینیوم هیدروکسید/ منیزیوم هیدروکسید، آلومینیوم هیدروکسید/ منیزیوم کربنات و آلومینیوم هیدروکسید/ منیزیوم تری سیلیکات، میتواند جذب منگنز را کاهش دهد.
مسهل‌ها: مصرف همزمان منگنز و مسهل‌های حاوی منیزیوم، جذب منگنز را کاهش میدهد.
تتراسایکلین: مصرف همزمان منگنز و تتراسایکلین، جذب منگنز را کاهش میدهد.

مکمل‌های غذایی
کلسیم: مصرف همزمان منگنز و مکمل‌های کلسیم، جذب منگنز را کاهش میدهد.
آهن: مصرف همزمان منگنز و مکمل‌های آهن غیرهم، جذب منگنز را کاهش میدهد.
منیزیوم: مصرف همزمان منگنز و منیزیوم، جذب منگنز را کاهش می‌دهد.

 غذاها
مصرف همزمان منگنز و غذاهای غنی از اسید فیتیک (نان تخمیر نشده، لوبیای خام، دانه‌های گیاهی، آجیل، حبوبات و مشتقات سویا) یا اگزالیک اسید (اسفناج، سیب‌زمینی شیرین، ریواس و لوبیا) میتواند جذب منگنز را کاهش دهد.

ادامه بستن متن
نحوه و میزان مصرف: مکمل‌های منگنز به چندین فرم وجود دارند که عبارتند از: منگنز گلوکونات، منگنز سولفات، منگنز آسکوربات ... مکمل‌های منگنز به چندین فرم وجود دارند که عبارتند از: منگنز گلوکونات، منگنز سولفات، منگنز آسکوربات و ترکیبات آمینواسیدی منگنز. منگنز بصورت مکمل‌های تکی و یا فرآورده‌های ترکیبی وجود دارد. یکی از فرآورده‌های ترکیبی که برای سلامت استخوان‌ها/ مفاصل استفاده می‌شود حاوی کندرویتین سولفات، گلوکزآمین هیدروکلرید و منگنز آسکوربات می‌باشد.
میزان معمول مصرف مکمل‌های منگنز 2 تا 5 میلی‌گرم در روز می‌باشد.
خلاصه‌ای از DRIs برای گروه‌های مختلف سنی در زیر آمده است:
مقادیر DRI (روز/ میلی‌گرم)
میزان دریافت کافی (AI)
003/0    نوزادان
6-0 ماه
6/0    12-7 ماه
2/1    کودکان
3-1 سال
5/1    8-4 سال
9/1    پسرها
13-9 سال
2/2    18-14 سال
6/1    دخترها
13-9 سال
6/1    18-14 سال
3/2    مردان
30-19 سال
3/2    50-31 سال
3/2    70-51 سال
3/2    بیشتر از 70 سال
8/1    زنان
30-19 سال
8/1    50-31 سال
8/1    70-51 سال
8/1    بیشتر از 70 سال
2    حاملگی
18-14 سال
2    30-19 سال
2    50-31 سال
6/2    شیردهی
18-14 سال
6/2    30-19 سال
6/2    50-31 سال
مطالب زیر خلاصه‌ای از حداکثر میزان دریافت قابل تحمل (UL) برای گروه‌های سنی و شرایط مختلف می‌باشد:

غیر قابل تعیین    نوزادان
6-0 ماه
غیر قابل تعیین    12-7 ماه
2    کودکان
3-1 سال
3    8-4 سال
6    13-9 سال
9    نوجوانان
18-14 سال
11    بالغین
19 سال و بیشتر
9    حاملگی
18-14 سال
11    19 سال و بیشتر
9    شیردهی
18-14 سال
11    19 سال و بیشتر

مقدار روزانه‌ی (Daily value = DV) منگنز، که برای تعیین درصد ارزش غذایی روزانه بر روی برچسب‌های مکمل‌های تغذیه‌ای و مواد غذایی بکار میرود، mg 2 می‌باشد. مأخذ اطلاعات مربوط به DV منگنز براساس میزان تخمینی بی‌خطر و کافی دریافت روزانه از رژیم غذایی (ESADDI) در سال 1989 می‌باشد.

ادامه بستن متن
لیست محصولات موجود در ایران
فروویتا سان لایف

نام برند

سان لایف
SUNLIFE

کشور تولید کننده

آلمان

نام شرکت عرضه کننده

آیلار طب آذر

تعداد در هر بسته

200 میلی لیتر

دسته بندی از لحاظ ترکیبات اصلی

آهن,ال-لیزین,روی,منگنز,ویتامین آ,ویتامین ب12,ویتامین ب2 ریبوفلاوین,ویتامین ب6.کلسیم ،پتاسیم ،منگنز

شکل دارویی

شربت

قیمت

۰ ریال
اطلاعات بیشتر
اولترا کلاژن میسن

نام برند

میسن
mason

کشور تولید کننده

آمریکا

نام شرکت عرضه کننده

داروگستر یاسین

تعداد در هر بسته

100 عدد

دسته بندی از لحاظ ترکیبات اصلی

روی,سلنیوم ,کلاژن هیدرولیز شده,کلسیم ,منگنز,ویتامین E,ویتامین ث.-

شکل دارویی

کپسول

قیمت

۰ ریال
اطلاعات بیشتر
فروگلوبین+ب12 ویتابیوتیکس

کشور تولید کننده

انگلستان

نام شرکت عرضه کننده

ویتابیوتیکس

تعداد در هر بسته

200 میلی لیتر

دسته بندی از لحاظ ترکیبات اصلی

آهن,روی,فولات ,منگنز,ویتامین ث.لایزین، عصاره مالت، عسل

شکل دارویی

محلول خوراکی

قیمت

۰ ریال
اطلاعات بیشتر
مولتی ویتامین فور هیر نچرال ورد

کشور تولید کننده

آمریکا

نام شرکت عرضه کننده

لیوار

تعداد در هر بسته

30 عدد

دسته بندی از لحاظ ترکیبات اصلی

منگنز.

شکل دارویی

قرص

قیمت

۰ ریال
اطلاعات بیشتر
ویتافیت مولتی ویتامین یوروویتال

کشور تولید کننده

آلمان

نام شرکت عرضه کننده

حکیمان طب کار

تعداد در هر بسته

100 عدد,30 عدد,60 عدد

دسته بندی از لحاظ ترکیبات اصلی

آهن,پتاسیم,فسفر,کرومیوم ,منگنز,منیزیوم.

شکل دارویی

قرص

قیمت

۰ ریال
اطلاعات بیشتر