صفحه اول کاربر مهمان خوش آمدید

امروزه تغذیه مردم در سطح جهان، دستخوش تغییرات بسیار زیادی شده است که غیر قابل انکار است. کمتر خانواده ای را در سطح کشورهای مختلف اعم از توسعه یافته و یا درحال توسعه می توان پیدا کرد که چیدمان سفره آنها در طول یکصد سال اخیر متحول نشده باشد. حتی کشورهای توسعه نیافته را نیز باید در این دایره قرار داد که گزینه های موجود در سفره اش تغییرات وسیعی کرده است.
اما آنچه که از کیفیت مولفه های موجود در سفره می توان مشاهده کرد، کمبود مواد مغذی است که به صورت یک دغدغه جدی پیش روی صاحب نظران و متخصصان حوزه سلامت قرار گرقته است.

امروزه دولت ها به این نتیجه رسیده اند که انسان سالم موتور محرکه توسعه است و اگر کشوری نقشه راهی برای دست یافتن به اهداف توسعه ای تدوین کرده است، قطعا در آن پیوست های تغذیه ای و رژیم غذایی نیز لحاظ کرده است.درهم تنیدگی سلامت انسان با عوارض و عواقب زندگی شهرنشینی و ماشینی و شیوع روز افزون آسیب های مختلف ناشی از سوء تغذیه سبب شده تلاش های بسیار جدی در خصوص بهبود کیفیت تغذیه افراد جامعه در میان صاحب نظران تغذیه شکل بگیرد. اما با توجه به نوع و شکل زندگی مردم خصوصا در شهرهای بزرگ، راهکار های مکمل در کنار تقویت سفره نیز مورد توجه قرار گرفته است.

برپایه این باور باید از مکمل های غذایی همچنین مکمل های رژیمی و دارویی اعم از مولتی ویتامین ها یا سایر فراورده هایی که تحت این گروه در دارخانه ها عرضه می شوند، به عنوان یک راهکار ارزشمند برای مقابله با سوء تغذیه و رفع نگرانی بابت کمبود ریزمغذی ها و درشت مغذی ها نام برد. مجموعه ای از فراورده ها که به دنبال تلاش زائد الوصف بشر در حوزه های مختلف علوم اعم از شاخه های گوناگون پزشکی، داروسازی، تغذیه، گیاه شناسی، روانشناسی، تغذیه ورزشی و حتی مهندسی پزشکی، پیش روی انسان مدرن و توسعه یافته قرار گرفته تا بشر بتواند به وسیله آن ها کمبودهای تغذیه ای خود را شناسایی و جبران کند.

توجه به فلسفه وجودی مکمل های غذایی به عنوان تکمیل کننده رژیم غذایی می تواند بیانگر اهداف و برنامه ها برای مصرف منظم و هوشمند مکمل غذایی باشد. اما در این میان آنچه برای مصرف کنندگان مکمل های غذایی حائز اهمیت است، شناخت کافی از محصولات، شرکت ها و کمپانی های عرضه کننده مکمل های غذایی است.

بهمین دلیل «مکمل شناسی» تلاش خود را برای معرفی لیست محصولات و فهرست مارک ها و برندهای مکمل غذایی موجود در بازار کشورمان و همچنین شرکت های رسمی عرضه کننده این فراورده ها متمرکز کرده است.

مکمل غذایی

ترتیب نمایش