بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

آشنایی با گیاه دارویی انجدان رومی

آشنایی با گیاه دارویی انجدان رومی
انجدان رومی (Lovage) گیاهی است علفی با نام علمی Levisticum officinale. این گیاه دارای ساقه ضخیم استوانه ای به قطر سه تا چهار سانتیمتر و به ارتفاع یک تا دو متر است. برگهایی ضخیم، گوشتدار، منقسم به برگچه ‌هایی با ظاهر لوزی شکل و دندانه ‌های نامساوی به رنگ سبز تیره و منتهی به دمبرگ استوانه ‌ای مشخص دارد.

گلهای انجدان رومی بسیار کوچک به ابعاد سه میلی‌متر، به رنگ زرد و مجتمع به صورت چتر مرکب به دوازده شعاع نابرابر هستند و زنبورعسل از گلهای آن، غذای پرارزشی به دست می‌آورد.

 قسمت مورد استفاده گیاه ریشه و ساقه زیرزمینی آن است که بویی معطر و طعمی تلخ، گزنده و کمی شیرین دارد و دارای خواص دارویی بسیار است.

از گیاه انجدان رومی به عنوان یک درمان موثر برای کاهش درد و تورم (التهاب) دستگاه ادراری پایین، برای پیشگیری از سنگ کلیه و نیز برای افزایش جریان ادرار در زمان ابتلا به عفونت های مجاری ادراری استفاده می شود.

همچنین از آن برای درمان اختلالات گوارشی، سوزش سر دل، زخم معده، باد روده، دوره قاعدگی نامنظم، گلودرد، جوش، زردی پوست (یرقان)، مالاریا، مایع در اطراف ریه (پلوری)، نقرس، درد مفاصل (روماتیسم) و سردرد میگرنی استفاده شده است.

از گیاه انجدان رومی به عنوان یک عطر و طعم دهنده در مواد غذایی و نوشیدنی ها نیز استفاده می شود.

در صنعت نیز از آن به عنوان معطرکننده در صابون و مواد شوینده استفاده می شود.

اعتقاد بر این است که ترکیبات موجود در انجدان رومی می توانند از دست دادن آب از طریق ادرار را افزایش دهند. همچنین این ترکیبات می توانند اسپاسم را کم کرده و به مبارزه با عفونت ها کمک کنند. اما هنوز شواهد علمی کافی در مورد هیچ کدام از تاثیرات آن وجود ندارد.

این گیاه برای انسان ها کاملا ایمن است اما ممکن است عوارض کمی در برخی افراد مشاهده شود. مثلا مصرف بلند مدت آن ممکن است حساسیت در برابر آفتاب را بر روی پوست بیشتر کند. همچنین افرادی که مشکلات ادراری و کلیوی دارند بدون مشورت با پزشک نباید آن را مصرف کنند. داروهای دیورتیک نیز با گیاه انجدان رومی تداخل دارویی دارند.منابع و رفرنس های مکمل شناسی برای این خبر:

LOVAGE: Uses, Side Effects, Interactions and Warnings

www.webmd.com

..


مکمل شناسی را هر روز دنبال کنید

 کپی، فقط در صورت درج نام و لینک مکمل شناسی، مجاز است
 
*توصیه مهم مکمل شناسی در مورد 
خرید و مصرف مولتی ویتامین ها و سایر مکمل های غذایی:
1-مکمل شناسی، یک داروخانه اینترنتی نیست
و فعالیتی در زمینه  خرید و فروش مکمل ها ندارد.
2-به موازات این مطلب، ممکن است مطالعات دیگر، 
نتایجی مغایر و عکس نتایج بالا را  نشان دهد. 
لذااین مطالب نمی تواند دلیلی بر توصیه ومصرف خودسرانه 
مکمل های غذایی باشد و نباید جایگزین توصیه پزشک شود.
3- بهترین محل برای تهیه مکمل های غذایی، داروخانه است.
______________________________

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد