بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

ارتباط بین ویتامین D و بیماری های سنگ کلیه

ارتباط بین ویتامین D و بیماری های سنگ کلیه
ویتامین D در حفظ هوموستازی کلسیم نقش مهمی دارد اما هنوز مشخص نیست که آیا ویتامین D در بیماری های سنگ کلیه نقش دارد یا خیر. همچنین نقش ویتامین D در شکل گیری سنگ کلیه نیز هنوز مشخص نیست.

در مطالعه ای مروری که در سال 2013 توسط محققان امریکایی انجام شد، ارتباط بین ویتامین D و بیماری های مرتبط با سنگ کلیه مورد بررسی قرار گرفت.

یافته های این گروه نشان داد افرادی که کلیه سنگ ساز دارند تمایل بیشتر روده به جذب کلسیم، دفع ادراری بیشتر  کلسیم و از دست دادن مواد معدنی استخوان بیش از حدی را تجربه می کنند. اگرچه مشخص شده است که فعالیت های مستقیم فرم فعال ویتامین D در تمام این فرایندهای فوق دچار اختلال می شود، اما تاثیر استفاده از ویتامین D تغذیه ای (ویتامین D2 یا D3) بر توازن کلسیم در افرادی که کلیه سنگ ساز دارند هنوز بطور واضح مشخص نیست.

علاوه بر این، ایمنی استفاده از ویتامین D تغذیه ای در افرادی که کلیه سنگ ساز دارند نیز، با توجه به تاثیر بالقوه استفاده از آن بر افزایش کلسیم ادرار، هنوز بطور کامل مطالعه و مشخص نشده است.

اما به هر حال اکثر مطالعات تجربی از این قضیه حمایت نمی کنند که ذخیره بالای ویتامین D تغذیه ای با خطر افزایش سنگ کلیه در ارتباط باشد.

همچنین تحقیقات نشان داده است که ذخیره ویتامین D تغذیه ای در کوتاه مدت در افرادی که کلیه سنگ ساز دارند و دارای کمبود ویتامین D نیز هستند به نظر نمی رسد که باعث افزایش دفع ادراری کلسیم شود.

به عنوان نتیجه در این مطالعه نیز مشخص شد که ارتباط بین استفاده از ویتامین D و سنگ کلیه باز هم نامشخص است. از آنجایی که کمبود ویتامین D در افراد مبتلا به سنگ کلیه بسیار شایع است، ضرورت دارد که در مطالعات آتی تاثیرات بیولوژیکی، ایمنی و نیز کارایی استفاده از درمان ویتامین D در افراد مبتلا به سنگ کلیه با دقت بیشتری مطالعه شود.

این مطالعه مروری در مجله Current Opinion in Nephrology & Hypertension به چاپ رسید.منابع و رفرنس های مکمل شناسی برای این خبر:


Vitamin D and kidney stone disease

Current Opinion in Nephrology & Hypertension: July 2013 - Volume 22 - Issue 4 - p 383–389...


مکمل شناسی را هر روز دنبال کنید

 کپی، فقط در صورت درج نام و لینک مکمل شناسی، مجاز است
 
*توصیه مهم مکمل شناسی در مورد 
خرید و مصرف مولتی ویتامین ها و سایر مکمل های غذایی:
1-مکمل شناسی، یک داروخانه اینترنتی نیست
و فعالیتی در زمینه  خرید و فروش مکمل ها ندارد.
2-به موازات این مطلب، ممکن است مطالعات دیگر، 
نتایجی مغایر و عکس نتایج بالا را  نشان دهد. 
لذااین مطالب نمی تواند دلیلی بر توصیه ومصرف خودسرانه 
مکمل های غذایی باشد و نباید جایگزین توصیه پزشک شود.
3- بهترین محل برای تهیه مکمل های غذایی، داروخانه است.
______________________________
بسته های ویژه خبری :

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد