بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

تاثیر دوز بالای ویتامین C بر ظرفیت آنتی اکسیدانی پلاسما

تاثیر دوز بالای ویتامین C بر ظرفیت آنتی اکسیدانی پلاسما
برای سالهای متمادی مرکز بهبود عملکرد انسان استفاده از 15-50 گرم از ویتامین C (آسکوربیک اسید، آسکوربات) بصورت داخل وریدی را به عنوان دستورالعملی برای درمان کمکی بیماران سرطانی اجرا می کرد. اما در سالهای اخیر مزایای سلامتی دوزهای بالای ویتامین C یکی از موضوعاتی بوده است که همواره مورد بحث و نقد محققان بوده است. عده ای اعتقاد دارند که دوز بالای ویتامین C با توجه به ویژگی آنتی اکسیدانی آن ممکن است اثرات منفی بر خود پلاسما داشته باشد.

اجزای آنتی اکسیدانی مختلفی در پلاسمای انسان وجود دارد که از آن جمله می توان به آسکوربیک اسید، ویتامین E، اوریک اسید، گلوتاتیون پراکسیداز، کاتالاز، سوپراکسید دیسموتاز، ترانسفرین، و سرولوپلاسمین اشاره کرد.

در مطالعه ای که اخیرا انجام شد، تاثیر دوز بالای مکمل های ویتامین C (آسکوربیک اسید) بر ظرفیت آنتی اکسیدانی پلاسما و مقاومت پلاسما در مقابل استرس اکسیداتیو ارزیابی شد.

در این مطالعه ظرفیت کلی پروکسی رادیکال های به دام افتاده در پلاسما پس از درمان بیماران با دوزهای بالای آسکوربیک اسید آنالیز شد.

بررسی های این گروه نشان داد آسکوربیک اسید یکی از مهمترین و اصلی ترین آنتی اکسیدان های موجود در پلاسما بوده و می تواند از پراکسیداسیون لیپیدی سرم و اکسیداسیون پروتئین بخوبی محافظت کند.

علاوه بر این، براساس نتایج این تحقیق مشخص شد دوزهای بالای آسکوربیک اسید می تواند ظرفیت آنتی اکسیدانی پلاسما را تا حد مطلوبی افزایش دهد بدون اینکه تاثیرات اکسایشی منفی بر لیپیدها و پروتئین های پلاسما بگذارد.

این مطالعه در سال 2017 در مجله  Journal of Orthomolecular Medicine به چاپ رسید.منابع و رفرنس های مکمل شناسی برای این خبر:

The Effect of High Dose IV Vitamin C on Plasma Antioxidant Capacity and Level of Oxidative Stress in Cancer Patients and Healthy Subjects

.

مکمل شناسی را هر روز دنبال کنید

 کپی، فقط در صورت درج نام و لینک مکمل شناسی، مجاز است
 
*توصیه مهم مکمل شناسی در مورد 
خرید و مصرف مولتی ویتامین ها و سایر مکمل های غذایی:
1-مکمل شناسی، یک داروخانه اینترنتی نیست
و فعالیتی در زمینه  خرید و فروش مکمل ها ندارد.
2-به موازات این مطلب، ممکن است مطالعات دیگر، 
نتایجی مغایر و عکس نتایج بالا را  نشان دهد. 
لذااین مطالب نمی تواند دلیلی بر توصیه ومصرف خودسرانه 
مکمل های غذایی باشد و نباید جایگزین توصیه پزشک شود.
3- بهترین محل برای تهیه مکمل های غذایی، داروخانه است.
______________________________
بسته های ویژه خبری :

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد