بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

تاثیر مکمل های روی و مولتی ویتامین بر رشد کودکان 6-84 هفته ای

تاثیر مکمل های روی و مولتی ویتامین بر رشد کودکان 6-84 هفته ای
رشد ضعیف نوزادان یکی از عواملی است که مرگ و میر کودکان را افزایش می دهد. تحقیقات بسیار زیادی در مورد کارایی مکمل های حاوی ریزمغذی ها در بهبود رشد نوزادان و کودکان انجام شده است.

در مطالعه ای که در سال 2016 انجام شد، تاثیر مصرف روزانه مکمل های روی، مولتی ویتامین (حاوی ویتامین های C، E و خانواده ویتامین B) و مکمل روی بعلاوه مولتی ویتامین بر رشد نوزادان در کشور تانزانیا مورد بررسی قرار گرفت.

در این بررسی 2400 نوزاد در سن 6 هفتگی مکمل های روی، مولتی ویتامین، روی بعلاوه مولتی ویتامین و یا دارونما را تا 18 ماهگی مصرف کردند و پارامتر های رشد آنها بطور ماهیانه آنالیز شد.

نتایج بررسی ها نشان داد در کودکان تمام گروههایی که مکمل مصرف کردند تاثیراتی در پارامترهای رشد مشاهده شد. در سن 19 ماهگی، میزان شیوع کوتاه قدی، لاغری، و کم وزنی در کودکان به ترتیب 8/19، 6 و 8/10 درصد بود.

براساس نتایج میزان تغییرات در نسبت های وزن به سن و وزن به قد به مقدار قابل توجهی برای 4 گروه متفاوت بود. بهبود کم اما مهمی در نسبت وزن به سن در گروهی که مکمل های روی بعلاوه مولتی ویتامین مصرف کردند مشاهده شد که نسبت به بقیه گروهها بهتر بود.

اما نتایج نشان داد مصرف روزانه مکمل روی بصورت تنها، مولتی ویتامین بصورت تنها و مخلوط روی و مولتی ویتامین نمی تواند به شکل قابل توجهی شیوع کم وزنی، کوتاه قدی و لاغری را در نوزادان تانزانیایی کاهش دهد.

بنابراین، علاوه بر بررسی بیشتر بر روی مصرف مکمل های فوق، محققان باید به دنبال راههای جایگزین دیگری برای بهبود رشد نوزادان در کشورهای فقیر باشند.

نتایج این تحقیق در مجله The American Journal of Clinical Nutrition به چاپ رسید.منابع و رفرنس های مکمل شناسی برای این خبر:


Effect of zinc and multivitamin supplementation on the growth of Tanzanian children aged 6–84 wk: a randomized, placebo-controlled, double-blind trial

Am J Clin Nutr. 2016 Mar; 103(3): 910–918
...


مکمل شناسی را هر روز دنبال کنید

 کپی، فقط در صورت درج نام و لینک مکمل شناسی، مجاز است
 
*توصیه مهم مکمل شناسی در مورد 
خرید و مصرف مولتی ویتامین ها و سایر مکمل های غذایی:
1-مکمل شناسی، یک داروخانه اینترنتی نیست
و فعالیتی در زمینه  خرید و فروش مکمل ها ندارد.
2-به موازات این مطلب، ممکن است مطالعات دیگر، 
نتایجی مغایر و عکس نتایج بالا را  نشان دهد. 
لذااین مطالب نمی تواند دلیلی بر توصیه ومصرف خودسرانه 
مکمل های غذایی باشد و نباید جایگزین توصیه پزشک شود.
3- بهترین محل برای تهیه مکمل های غذایی، داروخانه است.
______________________________

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد