بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

مولتی ویتامین شناسی: ارتباط بین مصرف ویتامین C و سرطان ریه

مولتی ویتامین شناسی: ارتباط بین مصرف ویتامین C و  سرطان ریهسرطان ریه سهم بسیار مهمی در مرگ و میرهای ناشی از سرطان در سرتاسر دنیا دارد و براساس آمار، سالانه 3/1 میلیون نفر مبتلا به سرطان ریه در جهان شناسایی می شوند. علاوه بر این، نرخ زنده ماندن افرادی که مبتلا به سرطان ریه هستند نیز بسیار پایین است.  بنابراین پیشگیری های اولیه از ابتلا به سرطان ریه موضوع بسیار مهمی است.

تاکنون مطالعات اپیدمیولوژیک متعددی در مورد ارتباط بین مصرف ویتامین C و خطر ابتلا به سرطان ریه انجام شده است اما در برخی از موارد نتایج بدست آمده تا حدودی متناقض بوده است.

در مطالعه ای که در سال 2014 انجام شد، بررسی کاملی بر روی این موضوع انجام شده و ارتباط بین مصرف ویتامین C و کاهش خطر ابتلا به سرطان ریه در تحقیقات انجام شده بطور کامل مرور و مورد بررسی قرار گرفت.

در این تحقیق نتایج بدست آمده در 21 مطالعه که شامل بررسی داده های 8938 فرد مبتلا به سرطان ریه بود، بطور کامل مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

تلفیق نتایج نشان داد که اختلاف بین بالاترین سطح مصرف ویتامین C در افراد با کمترین سطح مصرف این ویتامین بطور قابل ملاحظه ای با خطر ابتلا به سرطان ریه متناسب است. همچنین نتایج نشان داد کاهش خطر ابتلا به سرطان ریه ارتباط عمیقی با میزان دوز مصرفی ویتامین C دارد بطوری که مشخص شد با افزایش هر 100 میلی گرم در روز مصرف ویتامین C خطر ابتلا به سرطان ریه به اندازه 7 درصد کاهش می یابد.

براساس این داده ها مشخص است که مصرف دوزهای بالای ویتامین C می تواند یک نقش محافظتی در مقابل ابتلا به سرطان ریه ایجاد کند.

نتایج این تحقیق در مجله  Scientific Reports به چاپ رسید.


منابع و رفرنس ها:

Source & Reference

Association between vitamin C intake and lung cancer: a dose-response meta-analysis

Sci Rep. 2014 Aug 22;4:6161. doi: 10.1038/srep06161...

برای مشاهده مقاله روی سایت مبدا به زبان اصلی اینجا کلیک کنیدکلید واژه ها

مکمل غذایی، مولتی ویتامین،
ویتامین C، مولتی ویتامین، مکمل های غذایی، سرطان ریه، مرگ و میر، ریز مغذی ها، کلسیم، آهن، سیستم ایمنی، رژیم غذایی، سبک زندگی، لیست مکمل های غذایی، عوارض مصرف، نحوه مصرف، کاربرد مکمل های غذایی، بهترین زمان مصرف، قرص تقویتی، مکمل شناسی، آثار ویتامین ها، عملکرد عصبی، سرطان، پیشگیری

تهیه شده در گروه تحریریه سایت مکمل شناسی

بسته های ویژه خبری :

پیشنهاد خواندنی

اصول استفاده از گیاهان دارویی و مکمل های غذایی برای بیماران دیابتی مشاهده
اصول استفاده از گیاهان دارویی و مکمل های غذایی برای بیماران دیابتی