بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

مولتی ویتامین شناسی: تاثیر ویتامین A در پیشگیری از مرگ و میر نوزادان در سنین قبل از 6 ماهگی

مولتی ویتامین شناسی: تاثیر ویتامین A در پیشگیری از مرگ و میر نوزادان در سنین قبل از 6 ماهگی
کمبود ویتامین A یک معضل بسیار مهم در به خطر انداختن سلامتی عمومی در کشورهای کم در آمد است. براساس شواهد علمی مشخص شده است که مصرف مکمل های ویتامین A در کودکان در سنین شش ماه به بعد باعث ایجاد مزایایی برای آنها می شود، اما تاکنون تاثیر این مکمل ها بر کودکان در سنین بین 1 تا 5 ماهگی بررسی نشده است. مصرف این مکمل ها در طول دوره نوزادی می تواند با افزایش ذخیره ویتامین A در بدن باعث ایجاد فوایدی در سنین اولیه طفولیت شود.

در مطالعه ای که اخیرا انجام شد تاثیر مصرف مکمل های ویتامین A بر پیشگیری از مرگ و میر نوزادان در سنین اولیه نوزادی آنها در کشورهای کم درآمد مورد بررسی قرار گرفت. در این تحقیق در مجموع 12 مطالعه مورد بازبینی قرار گرفت که 168460 نوزاد در آن مشارکت داشتند.

بررسی های انجام شده نشان داد که مصرف مکمل های ویتامین A تاثیر چندانی در کاهش مرگ و میر نوزادان در سنین قبل از 6 ماهگی، در مقایسه با گروه دارونما نداشته است. همچنین، وقتی بازه بررسی نتایج به قبل از 12 ماهگی نیز افزایش داده شد، مجددا تاثیر چشمگیری در کاهش مرگ و میر که ناشی از مصرف ویتامین A باشد مشاهده نشد.

با توجه به وجود دلایل مختلف در مرگ و میر کودکان در کشورهای کم درآمد و اهمیت مصرف ویتامین A در سنین کم، محققان پیشنهاد کردند که تحقیقات بیشتر و دقیق تری در راستای تاثیر این ویتامین در سنین نوزادی باید انجام شود تا با قطعیت بتوان در این زمینه نظر داد.

نتایج این تحقیق در 24 فوریه 2017 در مجله Cochrane Database Syst Rev به چاپ رسید.


منابع و رفرنس ها:

Source & Reference


Neonatal vitamin A supplementation for the prevention of mortality and morbidity in term neonates in low and middle income countries

Cochrane Database Syst Rev. 2017 Feb 24;2:CD006980...

برای مشاهده مقاله روی سایت مبدا به زبان اصلی اینجا کلیک کنیدکلید واژه ها

مکمل غذایی، مولتی ویتامین، ویتامین A، نوزادان، مرگ و میر نوزادان، کمبود ویتامین Aریز مغذی ها، کلسیم، آهن، سیستم ایمنی، رژیم غذایی، سبک زندگی، لیست مکمل های غذایی، عوارض مصرف، نحوه مصرف، کاربرد مکمل های غذایی، بهترین زمان مصرف، قرص تقویتی، مکمل شناسی، آثار ویتامین ها، عملکرد عصبی، سرطان، پیشگیری

تهیه شده در گروه تحریریه سایت مکمل شناسی

"منصور"

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد