بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

ارتباط بین رژیم غذایی و ریزش مو: تاثیر کمبود ریزمغذی ها و مصرف مکمل ها

ارتباط بین رژیم غذایی و ریزش مو: تاثیر کمبود ریزمغذی ها و مصرف مکمل ها
افرادی که دارای ریزش مو هستند همواره به دنبال این هستند که بدانند آیا مکمل های حاوی ریزمغذی ها می تواند به رشد مجدد موها کمک کرده یا از ریزش آنها پیشگیری کنند یا خیر. در حقیقت بسیاری از این افراد شروع به مصرف این مکمل ها می کنند بدون اینکه هیچ مشورتی در مورد تاثیر آنها داشته باشند.

از سوی دیگر، در حالی که فولیکول های مو در بین فعالترین متابولیک های بدن قرار دارند، اما رشد موها می تواند با سوء تغذیه نسبت به کالری و پروتئین و نیز کمبود ریزمغذی ها تحت فشار قرار بگیرد. کمبود ریزمغذی ها می تواند ساختار مو و نیز رشد آن را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین ارتباط بین ریزمغذی ها و مو قدری پیچیده تر از آن است که تصور می شود.

سوالات بیشماری در مورد ارتباط بین کمبود ریزمغذی ها یا مصرف مکمل های ویتامین با ریزش مو وجود دارد. نکته ای که باید ذکر شود این است که چنین مکمل های همواره بدون خطر نیستند. اگر کمبود ریزمغذی در بدن وجود نداشته باشد، مصرف این مکمل ها ممکن است واقعا برای موها مضر هم باشند.

تحقیقات نشان داده اند که مصرف بیش از حد برخی ریزمغذی های خاص مانند سلنیم، ویتامین A و ویتامین E می تواند حتی با ریزش مو در ارتباط باشد. اما جالب اینجاست که پرفروش ترین مکمل های مو نیز آنهایی هستند که دو ویتامین A و E را دارند و در مرحله بعد مکمل هایی که سلنیم، ویتامین A و ویتامین E را دارند.

بنابراین تحقیقات در این راستا کاملا دوسویه بوده و هنوز تاثیر مثبت ریزمغذی های مختلف در پیشگیری از ریزش مو یا رشد مو را با قطعیت نمی توان بیان کرد. اما آنچه مشخص است این است که کمبود این ریزمغذی ها می تواند در ریزش مو تاثیرگذار باشد.

در مطالعه ای که اخیرا انجام شد، تاثیر مصرف یا کمبود انواع ریزمغذی ها بر ریزش مو مورد مرور و بررسی قرار گرفت. نتایج این تحقیق در 31 ژانویه 2017 در مجله Dermatology Practical & Conceptual به چاپ رسید.منابع و رفرنس ها:

Source & Reference

Diet and hair loss: effects of nutrient deficiency and supplement use

Dermatol Pract Concept. 2017 Jan; 7(1): 1–10. Published online 2017 Jan 31...

برای مشاهده مقاله روی سایت مبدا به زبان اصلی اینجا کلیک کنیدکلید واژه ها

مکمل غذایی، مولتی ویتامین، ریز مغذی ها، کلسیم، آهن، کمبود ریزمغذی ها، ویتامین ها، رژیم غذایی، ریزش مو، رشد مو، سلنیم، ویتامین A، ویتامین E، سیستم ایمنی، رژیم غذایی، سبک زندگی، لیست مکمل های غذایی، عوارض مصرف، نحوه مصرف، کاربرد مکمل های غذایی، بهترین زمان مصرف، قرص تقویتی، مکمل شناسی، آثار ویتامین ها، عملکرد عصبی، سرطان، پیشگیری

تهیه شده در گروه تحریریه سایت مکمل شناسی

"منصور"

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد