بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

آیا مکمل های گیاهی برای درمان بیماری های قلبی عروقی مفید است؟

آیا مکمل های گیاهی برای درمان بیماری های قلبی عروقی مفید است؟

در سالهای اخیر استفاده از مکمل های گیاهی به عنوان درمان بالینی برای بیماری ها و اختلالات مختلف بسیار توسعه پیدا کرده است. یکی از مهمترین کاربردهای این مکمل ها که اخیرا رواج یافته است، استفاده از آنها در درمان اختلالات قلبی عروقی است.

در مقایسه با داروهای مرسوم، مکمل های گیاهی یا داروهای گیاهی نیاز به مطالعات بالینی قبل از خرید و فروش نداشته و نیز نیازی به تصویب رسمی از طرف سازمان های نظارتی نیز ندارند. این دلایل باعث می شود که تاثیرگذاری و ایمن بودن آنها به ندرت ثابت شده باشد.

در مطالعه ای که اخیرا انجام شد مروری بر مکمل های گیاهی استفاده شده در درمان اختلالات قلبی عروقی انجام شده و شواهد موجود در مورد تاثیرگذاری یا ایمن بودن هر کدام از آنها نیز آورده شد.

در این مطالعه نشان داده شد که استفاده از مکمل های گیاهی در بیماری های قلبی عروقی در اکثر موارد توسط شواهد علمی مورد حمایت قرار نمی گیرد.

اگرچه بسیاری از این مکمل های گیاهی تاثیراتی بر روی مکانیسم های بیولوژیکی وابسته به سیستم قلبی عروقی نشان می دهند، داده های ناشی از تاثیرات بالینی آنها بر روی سیستم قلبی عروقی بسیار کم است.

در برخی از آنها عوارض جانبی مربوطه، از قبیل افزایش خطر تداخل دارویی، نیز مشاهده شده است. علاوه بر این، در برخی موارد احتمال آلوده کردن سایر دارو ها یا جایگزین شدن با آنها مشاهده شده است که این قضیه می تواند نگرانی زیادی ایجاد کند.

در مجموع، در این مطالعه مشخص شد که مکمل های گیاهی زیر در درمان بیماری های قلبی عروقی می توانند فواید محدودی که مبتنی بر شواهد است داشته باشند:


1-روغن بذر کتان (Flaxeed oil)
2-شیره خار (Milk-thistle)
3-دانه انگور (Grape seeds)
4-چای سبز (Green Tea)
5-زالزالک (Hawthorn)
6-سیر (Garlic)
7-سویا (Soy)


اما فواید مکمل های فوق نیاز است که در مطالعات بزرگتر کاملا تایید شود. همچنین مشخص شده است که این گروه دارای عوارض جانبی محدودی هستند و برخی از آنها مانند چای سبز، زالزالک و سیر ممکن است ریسک بالایی در تداخل با داروهای قلبی عروقی داشته باشد.

نتایج این تحقیق همچنین نشان داد که هیچ مزیت مبتنی بر شواهد در مورد مکمل های گیاهی گون (Astragalus)، جینسنگ آسیایی (Asian Ginseng) و جینکوبیلوبا (Ginkgo biloba) در درمان بیماری های قلبی عروقی مشاهده نشده است. گذشته از این، گون و جینسنگ آسیایی عوارض جانبی محدودی نیز داشتند. اما بیشترین عوارض جانبی در بین تمام مکمل های گیاهی در زمینه بیماری های قلبی عروقی مربوط به جینکوبیلوبا بود که خطر تداخل زیادی با داروها نیز داشت.

این تحقیق نشان داد لازم است که قبل از شروع به مصرف مکمل های گیاهی، بویژه در درمان اختلالات قلبی عروقی، متخصصان همواره استفاده از آنها را ارزیابی کرده و بیماران را در مورد تاثیرات مثبت احتمالی و عوارض جانبی آن آگاه کنند.

نتایج این تحقیق در تاریخ 7 مارس 2017 در مجله Journal of the American College of Cardiology به چاپ رسید.منابع و رفرنس ها:

Source & Reference

Herbal Medications in Cardiovascular Medicine

Journal of the American College of Cardiology, Volume 69, Issue 9, 7 March 2017, Pages 1188–1199...

برای مشاهده مقاله روی سایت مبدا به زبان اصلی اینجا کلیک کنیدکلید واژه ها

مکمل غذایی، مولتی ویتامین، ریز مغذی ها، مکمل های گیاهی، داروهای گیاهی، بیماری های قلبی عروقی، کلسیم، آهن، سیستم ایمنی، رژیم غذایی، سبک زندگی، لیست مکمل های غذایی، عوارض مصرف، نحوه مصرف، کاربرد مکمل های غذایی، بهترین زمان مصرف، قرص تقویتی، مکمل شناسی، آثار ویتامین ها، عملکرد عصبی، سرطان، پیشگیری

تهیه شده در گروه تحریریه سایت مکمل شناسی

"منصور"

بسته های ویژه خبری :

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد