بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

مصرف مکمل های مولتی ویتامین/مواد معدنی و خطر بیماری های قلبی

مصرف مکمل های مولتی ویتامین/مواد معدنی و خطر بیماری های قلبی
مطالعات متعددی در راستای یافتن ارتباط بین مصرف مکمل های مولتی ویتامین/مواد معدنی و پی آمدهای قلبی عروقی آن انجام شده است اما اینکه آیا مکمل های فوق در این راستا مزایایی دارند یا خیر هنوز مورد بحث است.

در مطالعه ای که اخیرا انجام شد این موضوع بطور کامل مورد بررسی قرار گرفت. در این تحقیق که یک مطالعه مروری بود، بررسی کاملی بر روی تمام تحقیقات انجام شده در این زمینه از ژانویه 1970 تا می 2016 انجام شد. در این جستجو تمام تحقیقاتی که بطور متمرکز تاثیر مصرف مکمل های مولتی ویتامین/مواد معدنی بر پارامترهای  قلبی عروقی را بررسی کرده بودند مورد بازبینی قرار گرفت.

پس از جستجوی کامل و تجزیه و تحلیل نتایج مطالعات انجام شده، نکات زیر استخراج شد.

در مجموع 14 مطالعه در این زمینه انجام شده بود و 1847631 مشارکت کننده در آنها نقش داشته اند. با جمع بندی این مطالعات مشخص شد که بطور کلی ارتباطی بین مصرف مکمل های مولتی ویتامین/مواد معدنی با مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی یا مرگ و میر ناشی از بیماری عروق کرونر قلب وجود ندارد.

برعکس، مصرف مکمل های مولتی ویتامین/مواد معدنی با خطر کمتر مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی و بیماری عروق کرونر قلب در ارتباط بود.

همچنین وقتی گروهها به زیرگروههای کوچکتری تقسیم شدند که مواردی همچون دوره مصرف مولتی ویتامین، جنسیت و داشتن سابقه بیماری عروق کرونر قلب در آنها لحاظ شده بود، مجددا هیچ ارتباطی بین مصرف مکمل های مولتی ویتامین/مواد معدنی با مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی مشاهده نشد.

نتایج این تحقیق نشان می دهد، برخلاف برخی شایعات، مصرف مکمل های مولتی ویتامین/مواد معدنی نه تنها ارتباطی با مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی ندارد بلکه حتی می تواند خطر این بیماری ها را نیز در برخی موارد کم کند.

نتایج این مطالعه در سال 2016 در مجله Circulation به چاپ رسید.منابع و رفرنس ها:

Source & Reference

Multivitamin/Mineral Use and Risk of Cardiovascular Disease: Meta-Analysis of Prospective Cohort Studies

Circulation. 2016;134:A20628...

برای مشاهده مقاله روی سایت مبدا به زبان اصلی اینجا کلیک کنیدکلید واژه ها

مکمل غذایی، مولتی ویتامین، ویتامین ها، بیماری های قلبی عروقی، ریز مغذی ها، کلسیم، آهن، سیستم ایمنی، رژیم غذایی، سبک زندگی، لیست مکمل های غذایی، عوارض مصرف، نحوه مصرف، کاربرد مکمل های غذایی، بهترین زمان مصرف، قرص تقویتی، مکمل شناسی، آثار ویتامین ها، عملکرد عصبی، سرطان، پیشگیری

تهیه شده در گروه تحریریه سایت مکمل شناسی

"منصور"
بسته های ویژه خبری :

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد