بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

ویتامین E: جنبه های نوظهور و مسیرهای جدید

ویتامین E: جنبه های نوظهور و مسیرهای جدید
کشف ویتامین E در سال 2022 به صدمین سالگرد خود خواهد رسید اما ما همچنان تعداد سوالاتمان در مورد عملکردهای بیولوژیکی و ضرورت ویتامین E برای سلامتی انسان بیشتر از تعداد جوابهایمان است.

پس از کشف آن به عنوان یک پارامتر مهم در باروری موش و بلافاصله پس از آن مشخص شدن ویژگی های آنتی اکسیدانی محلول در چربی در دهه 1980، اثرات علامت دهی و تنظیم ژن ویتامین E مورد شناسایی قرار گرفت.

در همان سالها متابولیسم وابسته به سیتوکروم P-450 ویتامین E شناسایی شد و نخستین مجموعه از مطالعات بر روی متابولیت های کربوکسی اتیل زنجیر-کوتاه در دهه 1990 راهی جدید برای این فرضیه باز کرد که نقش بیولوژیکی این متابولیسم می تواند جایگزینی برای کاتابولیسم ویتامین E باشد.

در دهه گذشته سایر متابولیت های فیزیولوژیکی ویتامین E شناسایی شده است، همانند آلفاتوکوفریل فسفات و متابولیت های زنجیر-بلند تشکیل شده بوسیله فعالیت اومگا-هیدروکسیلاز سیتوکروم P-450.

یافته های اخیر با نقش های تنظیم ژن و هموستاتیک این متابولیت ها در مدل های آزمایشگاهی گوناگون همانند التهابی، سلول های عصبی و کبدی، و در مدل های حیوانی با التهاب حاد  بصورت داخل بدنی سازگار است.

اما مکانیسم های مولکولی که دلالت بر این پاسخ ها دارد هنوز در چندین آزمایشگاه در دست مطالعه است و نگاه جنبی به مطالعات انجام شده بر روی سایر ویتامین های محلول در چربی می تواند به حرکت سریعتر این مسیر کمک کند.

سایر جنبه های نوظهور ویتامین E شامل بینش های جدید بر مکانیسم های کاهش خطرات قلبی عروقی، اثرات ارتقای پاسخ ایمنی و ضد حساسیت، خصوصیات محافظت عصبی در مدل های مسمومیت با گلوتامات و آسیب های مخچه ای، محافظت از آسیب به کبد و پیشگیری از مسمومیت کبد بوسیله راههای مختلف و حتی کاربردهای درمانی در  استئاتوهپاتیت غیرالکلی هستند.

محققان اعتقاد دارند که این جنبه های نوظهور ویتامین E بسیار اهمیت داشته و باید به سرعت معرفی شوند تا با بیشتر شدن سرعت تحقیقات بر روی این جنبه های جدید از آثار آن بر روی سلامتی انسان بهره مند شویم.منابع و رفرنس های مکمل شناسی برای این خبر:


Vitamin E: Emerging aspects and new directions

Free Radical Biology and Medicine, Volume 102, January 2017, Pages 16–36...


مکمل شناسی را هر روز دنبال کنید

 کپی، فقط در صورت درج نام و لینک مکمل شناسی، مجاز است
 
*توصیه مهم مکمل شناسی در مورد 
خرید و مصرف مولتی ویتامین ها و سایر مکمل های غذایی:
1-مکمل شناسی، یک داروخانه اینترنتی نیست
و فعالیتی در زمینه  خرید و فروش مکمل ها ندارد.
2-به موازات این مطلب، ممکن است مطالعات دیگر، 
نتایجی مغایر و عکس نتایج بالا را  نشان دهد. 
لذااین مطالب نمی تواند دلیلی بر توصیه ومصرف خودسرانه 
مکمل های غذایی باشد و نباید جایگزین توصیه پزشک شود.
3- بهترین محل برای تهیه مکمل های غذایی، داروخانه است.
______________________________
بسته های ویژه خبری :

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد