بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

مکمل های روی (زینک) تنظیم گلوکز را حتی در افراد پیش دیابتی بهبود می بخشند

مکمل های روی (زینک) تنظیم گلوکز را حتی در افراد پیش دیابتی بهبود می بخشند

مطالعات معدودی وجود دارد که نشان می دهد مصرف مکمل های روی می تواند تنظیم گلوکز را در افرادی که دیابت در آنها تشخیص داده شده است بهبود بخشد.

اما در مطالعه ای که اخیرا انجام شد، امکان استفاده از مکمل های روی برای بهبود تنظیم گلوکز در پیشگیری از تبدیل مرحله پیش دیابت به دیابت مورد بررسی قرار گرفت.

در این مطالعه به مشارکت کنندگان به مدت 6 ماه مکمل روی داده شد و از آنها نمونه های خونی بصورت ناشتا جمع آوری شد تا میزان گلوکز خون آنها اندازه گیری شود. همچنین پارامترهای دیگری مثل عملکرد سلول بتا، حساسیت به انسولین و مقاومت به انسولین نیز در این افراد مورد سنجش قرار گرفت.

این مطالعه بر روی 224 فرد پیش دیابتی در کشور بنگلادش انجام گرفت. این افراد روزانه یک قرص 30 میلی گرمی سولفات روی یا دارونما مصرف کردند.

پس از 6 ماه مصرف مکمل ها، نتایج نشان داد افرادی که مکمل های روی مصرف کرده اند در مقایسه با افراد دارونما پیشرفت قابل توجهی در غلظت گلوکز خون آنها مشاهده شده است. همچنین این افراد در مقایسه با حالت اولیه خود (قبل از مصرف مکمل ها) نیز پیشرفت خوبی در غلظت گلوکز خون داشتند. علاوه بر این، پیشرفت آماری قابل توجهی در پارامترهای عملکرد سلول بتا، حساسیت به انسولین و مقاومت به انسولین نیز در مورد این افراد مشاهده شد.

639187_129

این نخستین مطالعه است که راهکاری برای بهبود در تنظیم گلوکز و سایر پارامترهای دیابتی در افراد پیش دیابتی با استفاده از مکمل های روی را نشان می دهد. به نظر می رسد با بررسی این اثر بر روی افراد بیشتر، این روش می تواند به یک درمان بالینی تبدیل شود.

نتایج این تحقیق در سال 2016 در مجله Diabetes Research and Clinical Practice به چاپ رسید.منابع و رفرنس های مکمل شناسی برای این خبر:

Zinc supplementation for improving glucose handling in pre-diabetes: A double blind randomized placebo controlled pilot study

Diabetes Research and Clinical Practice, 2016, 115, 39-46
...


مکمل شناسی را هر روز دنبال کنید

 کپی، فقط در صورت درج نام و لینک مکمل شناسی، مجاز است
 
*توصیه مهم مکمل شناسی در مورد 
خرید و مصرف مولتی ویتامین ها و سایر مکمل های غذایی:
1-مکمل شناسی، یک داروخانه اینترنتی نیست
و فعالیتی در زمینه  خرید و فروش مکمل ها ندارد.
2-به موازات این مطلب، ممکن است مطالعات دیگر، 
نتایجی مغایر و عکس نتایج بالا را  نشان دهد. 
لذااین مطالب نمی تواند دلیلی بر توصیه ومصرف خودسرانه 
مکمل های غذایی باشد و نباید جایگزین توصیه پزشک شود.
3- بهترین محل برای تهیه مکمل های غذایی، داروخانه است.
______________________________
بسته های ویژه خبری :

محصولات مرتبط

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد