اشکال مختلف ویتامین E از افراد سالخورده در برابر اختلالات حافظه محافظت می کند

اشکال مختلف ویتامین E  از افراد سالخورده در برابر اختلالات حافظه محافظت می کند

طبق تحقیق منتشر شده در مقاله علم پیری شناسی تجربی، افراد مسنی که سطوح ویتامین E سرم شان  بالا است نسبت به همسالانشان که سطوح ویتامین E سرم شان کم است کمتر از اختلالات حافظه رنج می برند.

به نظر محققان، اشکال مختلف ویتامین E نقش مهمی در روند کار حافظه ایفا می نماید. تحقیقی به طور مشترک بین دانشگاه فنلاند شرقی، موسسه ملی بهداشت و رفاه فنلاندی، موسسه کارولینسکا و دانشگاه پروجا انجام شد.

تحقیقاتی که به بررسی ارتباط بین ویتامین E و اختلالات حافظه می پردازند معمولا تمرکزشان را بر روی شکلی از ویتامین E به نام آلفا-توکوفرول معطوف کرده اند که در  مکمل های ویتامین E نیز مورد استفاده قرار گرفته است. اگرچه، ویتامین E در  8 نوع مختلف طبیعی، توکوفرول ها و توکوترینول هایی یافت می شود که همه دارای خواص آنتی اکسیدانی می باشند.

تحقیق اخیر منتشر شده متشکل از 140 شخص سالخورده فنلاندی بود که بالای 65 سال سن داشته و در آغاز تحقیق مشکل اختلال حافظه نداشتند. در طول 8 سال پیگیری متداوم مشخص شد که کل سطوح بالای ویتامین E، آلفا توکوفرول، بتا توکوترینول و کل توکوترینول های خاص به نظر از افراد  مسن در برابر اختلالات حافظه محافظت نموده است. به گفته محققان، نتایج نشان داد که ویتامین E نقش مهمی در فرآیند حافظه ایفا نموده است. بنابراین، آزمایش سطوح ویتامین E، معتبرترین روش برای تعیین این مسئله به شمار می رود که آیا آن ها به طور کارآمد بالا می باشند یا خیر.

بخشی از این تحقیق در ارتباط با عوامل خطر ابتلاء به بیماری قلبی-  عروقی، پیری و زوال عقل (CAIDE) بود و اساسا تمرکزش را بر روی ارتباط بین عوامل خطر ابتلاء به بیماری های قلبی- عروقی و اختلالات حافظه معطوف کرده بود.


منابع و رفرنس های مکمل شناسی برای این خبر:


Several forms of vitamin E protect against memory disorders, study says published in January 7, 2014, source: University of Eastern Finland..


Francesca Mangialasche, Alina Solomon, Ingemar Kåreholt, Babak Hooshmand, Roberta Cecchetti, Laura Fratiglioni, Hilkka Soininen, Tiina Laatikainen, Patrizia Mecocci, Miia Kivipelto. Serum levels of vitamin E forms and risk of cognitive impairment in a Finnish cohort of older adults. Experimental Gerontology, 2013; 48 (12): 1428 DOI: 10.1016/j.exger.2013.09.006

مکمل شناسی را هر روز دنبال کنید
تهیه شده در گروه ترجمه و تحریریه سایت مکمل شناسی/ کپی، فقط در صورت درج نام و لینک مکمل شناسی، مجاز است
 
*توصیه مهم مکمل شناسی در مورد خرید و مصرف مولتی ویتامین ها و سایر مکمل های غذایی:
1-مکمل شناسی، یک داروخانه اینترنتی نیست و فعالیتی در زمینه  خرید و فروش مکمل ها ندارد.
2-به موازات نتایج حاصل از بسیاری از تحقیقات، ممکن است مطالعات دیگری وجود 
داشته باشد که نتایجی مغایر و عکس نتایج بالا را  نشان دهد. لذا این مطالب 
بهیچ وجه نمی تواند دلیلی بر توصیه مصرف خودسرانه مکمل های غذایی برای 
بیماران داشته باشد و نباید جایگزین توصیه پزشک لحاظ شود.
3- توجه داشته باشید بهترین محل برای تهیه مکمل های غذایی، داروخانه ها هستند.
______________________________
بسته های ویژه خبری را دنبال کنید : ویتامین ای تقویت حافظه سلامت قلب

پیشنهاد خواندنی

11 مکمل برای تسکین و پیشگیری از آلرژی مشاهده
11 مکمل برای تسکین و پیشگیری از آلرژی