بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

آیا مکمل های ویتامین B به دفع سکته مغزی کمک می کند؟

آیا مکمل های ویتامین B به دفع سکته مغزی کمک می کند؟

آیا مکمل های ویتامین B به دفع سکته مغزی کمک می کند؟

شواهد علمی نشان می دهند که مصرف مکمل های ویتامین B ممکن است به کاهش خطر سکته مغزی منجر شود. این قضیه براساس یافته هایی است که در مجله  Neurologyبه چاپ رسیده است.

بر اساس گفته های ژو یومینگ یکی از نویسندگان مقاله فوق از دانشگاه ژنگ ژو در چین، مطالعات قبلی نتایج متضادی در مورد مصرف مکمل های ویتامین B و سکته مغزی یا حمله قلبی نشان داده بود. حتی برخی از این مطالعات پیشنهاد داده بود که مکمل های فوق ممکن است خطر این حملات را افزایش دهد.

در این تحقیق، دانشمندان 14 آزمایشگاه بالینی را بصورت تصادفی آنالیز کردند که در آنها در مجموع 54913 شرکت کننده وجود داشت. در تمام مطالعات استفاده از ویتامین B با استفاده از یک دارونما یا یک دوز خیلی پایین از ویتامین B مقایسه شد. مشارکت کنندگان برای حداقل شش ماه مورد پیگیری قرار گرفتند. در بین تمام افراد شرکت کننده، 2471 فرد دارای سکته مغزی بودند که تمام آنها بدون استثنا با مصرف ویتامین B پیشرفت هایی نشان دادند.

در مجموع مصرف ویتامین B توانست خطر سکته مغزی را در مطالعه فوق تا 7 درصد کاهش دهد. اما مصرف این مکمل ها ظاهرا نتوانست تاثیری بر روی شدت سکته مغزی و یا خطر مرگ ناشی از آن بگذارد.

در این تحقیق، فولیک اسید، به عنوان مکملی از فولات (ویتامین B9) که اغلب در غلات غنی شده یافت می شود به نظر می رسید که اثر ویتامین B را کاهش می دهد. همچنین محققان کاهشی در خطر سکته مغزی برای ویتامین B12مشاهده نکردند.

یومینگ اضافه کرد: براساس نتایج تحقیقات ما، توانایی ویتامین B در کاهش خطر سکته مغزی ممکن است متاثر از برخی عوامل باشد از جمله سرعت جذب بدن افراد برای این ویتامین، مقدار غلظت فولیک اسید یا ویتامین B12 در خون افراد و این که آیا فرد مشکلات کلیه یا فشار خون بالا دارد یا خیر. بنابراین قبل از شروع به مصرف هر مکملی با این اهداف همواره ابتدا با پزشک خود صحبت کنید.

منابع و رفرنس های مکمل شناسی برای این خبر:

Neurology, 2013, 81, 1298-1307


https://www.sciencedaily.com/releases/2013/09/130918175553.htm
مکمل شناسی را هر روز دنبال کنید

 کپی، فقط در صورت درج نام و لینک مکمل شناسی، مجاز است
 
*توصیه مهم مکمل شناسی در مورد 
خرید و مصرف مولتی ویتامین ها و سایر مکمل های غذایی:
1-مکمل شناسی، یک داروخانه اینترنتی نیست
و فعالیتی در زمینه  خرید و فروش مکمل ها ندارد.
2-به موازات این مطلب، ممکن است مطالعات دیگر، 
نتایجی مغایر و عکس نتایج بالا را  نشان دهد. 
لذااین مطالب نمی تواند دلیلی بر توصیه ومصرف خودسرانه 
مکمل های غذایی باشد و نباید جایگزین توصیه پزشک شود.
3- بهترین محل برای تهیه مکمل های غذایی، داروخانه است.
______________________________

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد