بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

مصرف مکمل ها و مولتی ویتامین ها حتی تا بیش از10 سال هم هیچ خطر و عوارض جانبی ندارد

مصرف مکمل ها و مولتی ویتامین ها حتی تا بیش از10 سال هم هیچ خطر و عوارض جانبی ندارد


در جوامع امروزی تعداد افرادی که از مکمل¬ها، مولتی ویتامین¬ها یا مواد معدنی برای حفظ و بهبود سلامتی خود و جلوگیری از خطراتی مانند ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، سرطان و پیری زودرس استفاده می¬کنند، بطور روزافزونی در حال افزایش است. امروزه علاوه بر مصرف روزافزون عمومی، این ترکیبات موارد مصرف ویژه¬ای برای افراد خاص نیز دارند. به عنوان مثال، مولتی ویتامین¬ها به همراه آهن و فولیک اسید در دوره بارداری  وپیش از آن طبق برنامه زمانبندی مشخص، برای بهبود زایمان در زنان باردار، و همچنین برای افزایش وزن نوزاد و کاهش احتمال سقط جنین در آنها توصیه می¬شود.

اما این استفاده روزافزون و مداوم، منجر به اختلاف نظراتی در مورد عوارض جانبی و ایمنی ناشی از استفاده آنها شده است.

گروه بهداشت و خدمات انسانی امریکا در دستورالعمل¬های رژیمی خود در سال 2010 بیان کرد "مکمل هایی که حاوی مواد مغذی ترکیب شده مشخصی هستند ممکن است خطرات ناشی از ابتلا به بیماری¬های مزمن را در افراد خاصی کاهش دهند اما در عین حال استفاده بیش از حد مکمل¬های خاصی ممکن است مضر نیز باشد."
اما این قضیه مخالفان زیادی پیدا کرد بطوری که اخیرا بیان شد که این خطر تنها برای افرادی وجود دارد که از مکملی استفاده می¬کنند که در آن یک ویتامین یا ماده معدنی خاص دارای غلظت بیش از مقدار مورد نیاز در یک رژیم غذایی مجاز است. همچنین یافته شد که این عوارض فقط برای مکمل¬هایی است که ترکیب غیریکنواختی از ویتامین¬ها یا مواد معدنی را داشته باشد.

بدلیل نگرانی¬های ایجاد شده در این زمینه، در سالهای اخیر تحقیقاتی زیادی در راستای رد وجود عوارض جانبی استفاده از مکمل های غذایی مخصوصا بصورت بلند مدت انجام شده است.

یک گروه تحقیقاتی در دانشگاه اشتوتگات آلمان به تازگی این موضوع را بررسی کردند. آنها برای بررسی امنیت استفاده از مولتی ویتامین ها مرور جامعی بر روی مطالعاتی که در این زمینه انجام شده، داشتند. برای این کار آنها بررسی خود را بر روی مکمل¬هایی متمرکز کردند که حاوی حداقل 9 ویتامین و 3 ماده معدنی در خود باشد و در بیشترین غلظت مورد نیاز در یک رژیم غذایی مجاز (100% غلظت) استفاده شده باشد.

همچنین آنها این بررسی¬ها را بر روی افراد مختلفی مانند زنان باردار، افراد بزرگسال سالم و افراد مسن که در همه آنها اثرات مضر بطور صریح می¬تواند آشکار شود انجام دادند.

نتایج بررسی این گروه نشان داد که تنها اثرات جانبی بسیار محدودی (به عنوان مثال علائم نامشخص دستگاه گوارش) در تعداد معدودی از افراد در بین تمام موارد بررسی شده توسط آنها مشاهده شد و در بقیه افراد خطر خاصی ناشی از مصرف این مکمل¬ها یافت نشد.

یافته¬های این گروه در واقع تایید می¬کند که مکمل¬ها و مولتی ویتامین¬ها، در صورتی که خود ذاتا در ترکیب و غلظتشان مشکلی نداشته باشند، به هیچ وجه خطر و عوارض جانبی نداشته و هیچ نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

این گروه حتی تا بیش از10 سال مطالعات خود را ادامه داده و در این مدت طولانی نیز هیچ عارضه جانبی ناشی از مصرف مکمل¬ها در افراد مورد آزمایش مشاهده نکردند.

نتایج بررسی این گروه در مجلهNutrition به تازگی به چاپ رسیده است.

منبع : Nutrition 2017، 33،76–82

.......................................

توصیه مهم مکمل شناسی:

به موازات نتایج حاصل از بسیاری از تحقیقات، ممکن است مطالعات دیگری وجود داشته باشد که نتایجی مغایر و عکس نتایج بالا را  نشان دهد. لذا این مطالب بهیچ وجه نمی تواند جنبه توصیه مصرف برای بیماران داشته باشد و بهمین دلیل هیچ متن اینترنتی ای نباید جایگزین توصیه پزشک لحاظ شود.

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد