بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

ارتباط ویتامینD و افسردگی در زنان

به گفته محققان وضعیت هورمونی بدن می‌تواند 21 درصد زنانی را که در سنین باروری قرار دارند تحت تاثیر قرار دهد و این امر می‌تواند با طیف گسترده‌ای از عوارض مرتبط با باروری، متابولیسم بدن و وضعیت روحی و روانی در ارتباط باشد. افسردگی، اضطراب و التهاب از جمله عوارض جانبی شایعی هستند که زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) دچار آن می‌شوند. التهاب می‌تواند روی خلق و خو اثر بگذارد. مطالعات نشان داده‌اند که کمبود ویتامین D با اختلالات خلق و خو و التهاب در جمعیت عمومی مرتبط است. اما این ارتباط در زنان مبتلا به PCOS بررسی نشده است.

در مطالعه‌ای که نتایج آن منتشر شده محققان ارتباط بین سطوح ویتامین D (25 هیدروکسی ویتامین D) و PCOS را، همچنین برای اولین بار برهمکنش بین ویتامین D، التهاب و اختلالات خلقی را در زنان مبتلا به PCOS مورد بررسی قرار دادند.

در این مطالعه مقطعی از بین زنان مبتلا به اضافه وزن یا چاقی که در سنین قبل از یائسگی قرار داشتند، 50 زن مبتلا به PCOS و 23 زن غیرمبتلا مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج حاصل از این مطالعه نشان داد که PCOS به تنهایی با کمبود ویتامین D مرتبط نیست اما سطوح پایین ویتامین D معمولا در زنان مبتلا به اضافه وزن مشاهده می‌شود. صرف‌نظر از وجود یا عدم وجود PCOS، سطوح ویتامین D با افسردگی و التهاب در زنان مبتلا به اضافه وزن مرتبط بود. همچنین مشاهده شد که کمبود ویتامین D به طور کلی در زنان شایع بوده و هیچ تفاوتی بین میزان ویتامین D در زنان مبتلا به PCOS و زنان غیرمبتلا وجود ندارد.

محققان معتقدند که یافته‌های این مطالعه از انجام مطالعات بیشتر در زمینه درمان افسردگی با مکمل ویتامین D به خصوص در زنان مبتلا به PCOS حمایت می کند.
نکته عملی: توجه به وضعیت ویتامین D بدن و در صورت لزوم مصرف مکمل ویتامین D در تمامی زنان به خصوص در زنان مبتلا به PCOS که بیشتر در معرض خطر اختلالات خلقی قرار دارند می‌تواند از بروز افسردگی در این افراد پیشگیری کند.

منبع سامانه مکمل شناسی به نقل از  Your Doctor

مکمل شناسی را هر روز دنبال کنید

 کپی، فقط در صورت درج نام و لینک مکمل شناسی، مجاز است
 
*توصیه مهم مکمل شناسی در مورد 
خرید و مصرف مولتی ویتامین ها و سایر مکمل های غذایی:
1-مکمل شناسی، یک داروخانه اینترنتی نیست
و فعالیتی در زمینه  خرید و فروش مکمل ها ندارد.
2-به موازات این مطلب، ممکن است مطالعات دیگر، 
نتایجی مغایر و عکس نتایج بالا را  نشان دهد. 
لذااین مطالب نمی تواند دلیلی بر توصیه ومصرف خودسرانه 
مکمل های غذایی باشد و نباید جایگزین توصیه پزشک شود.
3- بهترین محل برای تهیه مکمل های غذایی، داروخانه است.
______________________________

محصولات مرتبط

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد