بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

نکات مهم هنگام مصرف مولتی ویتامین ها+لیست

مولتی ویتامین ها، دسته ای از مکمل های غذایی هستند که معمولا برای افرادی که دچار سوء تغذیه هستند یا اینکه دارای علائم کمبود برخی ویتامین ها یا مینرال ها هستند و یا احتمال سوء تغذیه در ایشان جدی است مصرف می شود.
البته معمولا به منظور حمایت تغذیه ای از افراد، مولتی ویتامین ها را همراه با مواد معدنی تهیه می کند. درواقع مولتی ویتامین ها ترکیبی از ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن هستند.
شیوع کاربرد مولتی ویتامین ها بیشتر به تغییر در شرایط زندگی امروزه انسان ها باز می گردد. زندگی شهرنشینی و کم تحرک، عادات غلط غذایی و مصرف روز افزون فست فودهایی که اکثرا فاقد ارزش تغذیه ای هستند، عدم استفاده ازگروههای مختلف غذایی در رژیم روزانه، شیوع بد غذایی در میان کودکان و عدم وجود وقت و فرصت کافی برای رسیدگی به مشکلات تغذیه ای کودکان، کافی نبودن اطلاعات افراد در زمینه تغذیه صحیح متوازن و متعادل باعث افزایش بروز کمبودهای ریزمغذی ها در افراد جامعه های صنعتی شده است.
امروزه به واسطه توجه مردم نسبت به تقویت سیستم ایمنی، شادابی و نشاط، تقویت عمومی بدن، سلامت پوست و مو، شیوع کم خونی در میان زنان و دختران جوان، دغدغه خاطر بابت بروز پوکی استخوان و ده ها مولفه های دیگر، سبب شده که اکثر شرکت های داروسازی به سمت تولید طیف وسیعی از مولتی ویتامین ها سوق پیدا کنند.
البته مصرف مولتی ویتامین ها بدون مخاطره نیز نیست. خصوصا در رابطه با زنان باردار و همچنین افرادی که دارای بیماری زمینه ای نظیر دیابت هستند، این موضوع بسیار مهم است که پیش از مصرف هرگونه مکمل غذایی اعم از مولتی ویتامین یا سایر مکمل های غذایی، پزشک متخصص باید در این خصوص اظهار نظر کند.معمولا پزشکان بر اساس ارزیابی وضعیت سلامت افراد و داروهایی که مصرف می کنند و گاها از طریق انجام آزمایشات، مولتی ویتامین مورد نیاز افراد را توصیه می کنند.
این موضوع در رابطه با سالمندان و همچنین کودکان نیز حائز اهمیت است.در کشور ما مولتی ویتامین هایی که برای کودکان توصیه می شود به طور معمول حاوی ویتامین های آ و د هستند. همچنین به دلیل کمبود روی در کشو رما، معمولا از مولتی ویتامین هایی مصرف می شود که روی یا همان زینک را در بر داشته باشند.
ناگفته پیدا است که مصرف مولتی ویتامین ها برای کودکان، بستگی تام به وضعیت تغذیه ای کودک دارد و نمی توان به صورت کلی یک نسخه عمومی صادر کرد. این موضوع خصوصا در رابطه با مصرف مولتی ویتامین های حاوی آهن حائز اهمیت بیشتری است، چرا که ممکن است در صورت عدم توجه به وضعیت تغذیه ای ، برای کودک مخاطره آمیز باشد.

مهمترین نکته ای که در پایان توجه به آن ضروری است آن است که داروخانه، امن ترین نقطه برای خریداری مکمل های غذایی و مولتی ویتامین هاست. باید از فراورده هایی استفاده کنید که مورد تایید سازمان غذا و دارو  (مورد تایید وزارت بهداشت) باشد.

- برای مشاهده لیست مولتی ویتامین ها اینجا کلیک کنید

- برای مطالعه مقاله دکتر میرعربشاهی در خصوص فواید انواع ویتامین ها و میزان مورد نیاز بدن، اینجا کلیک کنید

- برای مطالعه پژوهش دانشگاهی در خصوص اثر مصرف مولتی ویتامین ها بر خلقیات سالمندان اینجا کلیک کنید


پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد