بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

گیاهان دارویی کنترل کننده قند خون/دیابت و گیاه درمانی

مسعود شبانی دومولا، پژوهشگر و مجری طرح استفاده از گزنه برای کاهش قند خون می گوید که از قدیم الایام دسته های از گیاهان برای بیماران دیابیتی توصیه می شده است. دسته هایی نظیر سیر، شنبلیله، هندوانه تلخ، جینسینگ آسیایی، دارچین و گزنه .


وی اضافه کرد:البته نکته بسیار مهم در این خصوص آن است که مواد موثر اغلب گیاهان اینچنینی باعث تاثیر تحریک ترشح انسولین یا اثر تقویتی در میزان تاثیر انسولین را دارند و خود قادر نیستند بدون انسولین ، قند خون را کاهش دهند.


به گفته وی، بر اساس نتایجی که در طول 15 سال در دانشگاه تهران و تورنتو کانادا گردآوری شده است، ماده موثره گزنه که همان"گزلین" نامیده می شود سبب کاهش قند خون در حیوانات مبتلابه دیابت نوع یک می‌شود. درواقع گزلین می تواند تسهیل گر ورود گلوکز به درون سلول‌ها باشد.


از سوی دیگر دکتر رمضان کلوندی،عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان همدان با اشاره به خواص درمانی گیاه دارویی یونجه زرد می گوید: یونجه زرد یا اکلیل الملک یا شاه افسر ، نوعی علف هرز است که در کنترل قند خون بیماران مبتلا به دیابت نوع دو می تواند مفید باشد


علاوه بر این دکتر رسول کدخدایی، رئیس پژوهشکده علوم و صنایع غذایی می گوید: گیاهان حاوی گلیکوزیدها، فلاونوئیدها و کارتنوئیدها در صورت دستیابی به روش‌های مؤثر ریزپوشانیمی تواند در کنترل قند خون موثر باشد


وی می گوید: ترکیبات فلاونوئیدی گیاه بومی خارمریم این ترکیبات قادر هستند قند خون را در حیوانات آزمایشگاهی مبتلا به دیابت کاهش دهند اما موضوعی  که در این میان وجود دارد آن است که میزان جذب آنها در بدن پایین است و به همین دلیل باید بگوییم که از کارایی و اثربخشی ناچیزی برخوردارند.اما در سوی مقابل، ساختارهای ایروژلی صمغ کتیرا می‌تواند به رفع این مشکل کمک کنند.

نکته بسیار مهم این است که این گیاهان به هیچ وجه نباید بدون نظر پزشک مصرف شود.

گردآوری: مکمل شناسی  به نقل از جام جم، شفاآنلاین و تسنیم

بسته های ویژه خبری :

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد