بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

وین پوستین را بشناسیم

وین پوستین یک ماده نیمه سنتتیک مشتق از وینکامین (vincamine) می‌باشد. وینکامین آلکالوئیدی مشتق از گیاه minor-L vinca عضوی از خانواده¬ی perwinkle است. همانند وینکامین، وین پوستین در اروپا، ژاپن و مکزیک در درمان بیماری‌های عروقی مغز و اختلالات شناختی به کار می رود. در ایالات متحده، وین پوستین به عنوان یک مکمل غذایی به فروش میرسد و گاهی به نام nootropic به معنای افزایش دهنده قدرت شناختی از واژه ی یونانی noos (به معنای ذهن) خوانده می‌شود.
علاوه بر این وین پوستین به نام های اتیل آپووینکامینات، اتیل آپووینکامینوآت، ابورنامنین -14- کربوکسیلیک اسید اتیل استر، 3 آلفا، 16 آلفا - آپووینکامینیک اسید اتیل استر، اتیل آپووینکامین -22- اوآت و نیز کاوینتون که گاهی به عنوان نام ژنریک محصول تجاری وین پوستین استفاده می‌شود، خوانده می‌شود.
آلکالوئید وینکای دیگری به نام وینکونات (vinconate) نیز به عنوان افزایش دهنده قدرت شناختی در دست پژوهش ¬است. 


عملکرد
افزایش جریان خون مغزی و متابولیسم این بافت، اثرات ضدتشنج، تقویت کننده¬ی قدرت شناختی، محافظت از سیستم عصبی و خاصیت آنتی اکسیدانی.گشاد کننده  عروق مغزی است.

مکانیسم عمل
برای اثرات وین پوستین چندین مکانیسم مختلف پیشنهاد شده است. گفته شده که این ماده اثر مسدود کننده ی کانال کلسیم و همچنین مسدود کننده کانال سدیم وابسته به ولتاژ دارد. علاوه بر این گزارش شده که وین پوستین آزاد سازی استیل کولین را در پاسخ به اسیدهای آمینه¬ی محرک (نظیر گلوتامات) مهار می¬کند و نیز از نورون‌ها در برابر عوامل سمی حاصل از تحریک محافظت می-نماید. همچنین مشاهده شده است که وین پوستین، فسفودی استرازGMP حلقوی را مهار می¬کند. به نظر می¬رسد این اثر مهاری، سطح GMP حلقوی را در سلول‌های عضله¬ی صاف عروق افزایش می‌دهد که منجر به کاهش مقاومت عروق مغزی و افزایش جریان خون مغز می‌شود. در بعضی مطالعات نشان داده شده که وین پوستین دارای خاصیت آنتی اکسیدانی معادل با ویتامین E می‌باشد.

فارماکوکینتیک
وین پوستین از روده¬ی باریک جذب می‌شود و از آنجا از طریق جریان خون وریدی به کبد منتقل می¬گردد. سپس از کبد، توسط جریان خون سیستمیک در بافت‌های مختلف بدن نظیر مغز توزیع می‌شود. جذب وین پوستین، اگر به همراه غذا مصرف شود، به طور قابل توجهی بالاتر است و تا 60% دوز دریافتی می¬رسد. در معده¬ی خالی جذب دوز مصرف شده می¬تواند تا 7% کاهش پیدا کند. حداکثر سطح پلاسمایی، 5/1-1 ساعت پس از دریافت حاصل می‌شود. متابولیسم گسترده آپووینکامینیک اسید غیرفعال، در کبد انجام می‌شود. تنها مقادیر کمی از وین پوستین¬ متابولیزه نشده در ادرار ترشح می¬گردد که این مسیر، 

جریان اصلی ترشح آپووینکامینیک اسید می‌باشد. بیشترین مقدار یک دوز در طی 24 ساعت به صورت این متابولیت ترشح می‌شود. نیمه عمر حذف وین پوستین متعاقب مصرف 2-1 ساعت است.

******

منبع: سامانه مکمل شناسی  


بسته های ویژه خبری :

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد