بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

گرده گل و هر آنچه که در مورد مکمل های غذایی بی پلن باید بدانید

گرده گل و هر آنچه که در مورد مکمل های غذایی بی پلن باید بدانید

بی پلن (گرده گل) از گرده‏های گیاهی تشکیل شده است که توسط زنبور‏های عسل کارگر جمع آوری می‌شود و با شهد گیاه و بزاق زنبورهای عسل ترکیب می‌گردد. این ماده به شکل گلوله‌های فشرده درآمده و به عنوان غذا برای زنبورهای نر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گرده‏ از دانه‏های زایشی نر گیاهان، گل‏ها یا شکوفه‏های درختان تشکیل شده است. بعد از گل دادن گیاهان، گرده‏ها از بساک پرچم به کلاله مادگی منتقل می‌گردند، با رسیدن به تخمدان، تخمک‌ها بارور شده و دانه‌ها رشد می‌کنند. گل‏ها به طور عمده توسط حشراتی از قبیل سوسک‏ها، پروانه‏ها و زنبور‏ها گرده افشانی می‌کنند. پالینولوژی، علم مطالعه گرده‏هاست.

بی پلن حاوی پروتئین‏ها حدود
(25- 30%)، کربوهیدرات‏ها (حدود 30 – 55%)، لیپیدها (در حدود 1- 20 %)، مواد معدنی، ویتامین‏ها و مقادیر اندکی از دیگر مواد ارگانیک می‌باشد.
بی پلن به عنوان یک مکمل غذایی در دهه‌ی 1970 به دنبال اعلام رضایت توسط ورزشکارانی که ادعا کردند استقامت و توانایی ورزشی آنها با استفاده ازاین ماده ارتقا یافته است، رایج گردید.

عملکرد و فارماکولوژی
عملکرد
عملکرد‏های ضد- التهابی، تنظیم کننده ایمنی، ارگوژنیک و محافظتی در برابر اشعه دارد.

فارماکوکینتیک
 پروتئین‏ها، کربوهیدرات‏ها و لیپید‏های موجود در بی پلن می‌بایست همانند دیگر مواد مشابه موجود در غذاها هضم، جذب و متابولیزه شوند. با این حال پوسته‌ی دانه گرده به راحتی قابل هضم نیست و فقط درصد کمی از مواد بالا ممکن است توسط بدن تحت فرآیند قرار گیرند.
اندیکاسیون و کاربرد
مطالعات بالینی کافی وجود ندارد که کاربرد مکمل بی پلن را مشخص سازد. مطالعات اندک in vitro و حیوانی پیشنهاد می‌کنند که ممکن است این ماده در برابر اشکالی از آسیب‌های اشعه محافظت کننده باشد، همچنین ممکن است دارای بعضی از اثرات تنظیم کننده ایمنی باشد و یا فوایدی در بارداری داشته ‏باشد.

موارد منع مصرف، موارد احتیاط، عوارض جانبی
موارد منع مصرف :
بی پلن در افراد مبتلا به آلرژی به گرده‌ها منع مصرف دارد. همچنین مصرف این ماده در افراد دچار حساسیت به بی پلن ممنوع است. (پروتئین‏های دیگری در بی پلن علاوه بر گرده وجود دارد.)
کودکان، زنان باردار و مادران شیرده می‌بایست از مصرف بی‌پلن اجتناب کنند.

عوارض جانبی:
افراد مبتلا به آلرژی یا افزایش حساسیت به بی پلن می‏توانند دچار علایمی شوند که شامل خارش، التهاب بینی، التهاب ملتحمه، اسپاسم برونش و در برخی موارد کهیر و آنافیلاکسی می‌باشد. دو مورد هپاتیت به دنبال مصرف بی پلن به مدت چند هفته گزارش شده است.‏ هایپر‏ائوزینوفیلی، علایم نورولوژیک (کاهش حافظه، سردرد) و علایم گوارشی (تهوع، درد شکم، اسهال) نیز به دنبال مصرف بی پلن گزارش شده است.

اوردوز :
هیچ موردی از اوردوز بی پلن گزارش نشده است.

دوز و نحوه مصرف
دوزهای معمول استفاده شده، 1 تا 5/1 گرم روزانه در دوزهای منقسم می‌باشد.


پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد