بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

بیماری نارسایی قلبی چه زمانی رخ می دهد ؟


بیماری نارسایی قلبی زمانی رخ میدهد که قلب نمی تواند به طور موثر خون را به تمامی نقاط بدن پمپ کند ودر نتیجه اکسیژن کافی به تمام نقاط بدن نمی رسد .بیماری های بسیاری باعث بروز نارسایی قلبی می شوند از جمله بالابودن فشار خون ، سایر بیماریهای قلبی ویا بیماریهای کلیوی در این بیماری اگر مایعات ونمک زیادی مصرف شود احتباس آب در بدن صورت گرفته وقلب سخت تر کار خواهد کرد .این شرایط وضعیت بیماران مبتلا به نارسایی قلبی را بدتر می سازد .بنابر این به منظور کاهش عوارض این بیماری باید از رژیم غذایی کم نمک ومحدود از مایعات پیروی نمود به این منظور توصیه های زیر را به کار ببرید :

 از طریق انجام توصیه های زیر میزان نمک را در رژیم غذایی خود کاهش دهید .   
از میوه جات وسبزیجات تازه بیشتر استفاده کنید زیرا این مواد غذایی میزان سدیم کمی دارند
غذاهای را انتخاب کنید که میزان نمک کمی دارند ، مانند انواع گوشتهای تازه ومرغ وماهی به جای انواع گوشتهای آماده وشنیتسل های آماده .همچنین انواع حبوبات وتخم مرغ وماست وشیر وبرنج وماکارونی هم میزان سدیم پایینی دارند .
از چاشنی ها وادویه های مناسب استفاده کنید .از مصرف چاشنی ها وعصاره هایی که دارای نمک می باشند خودداری کنید .استفاده از آب لیموی تازه ،فلفل سبز وسبزیجات معطری چون ریحان ومرزه در ایجاد طعم موثر خواهد بود .
برچسب اطلاعات مواد غذایی را مطالعه کرده واز مصرف مواد غذایی حاوی سدیم خودداری کنید .

 درزمان پخت غذا :

 نمکدان را از دسترس خود دور کنید
برای طعم دارکردن غذا به جای افزودن نمک به غذا از ادویه ها وچاشنی های مناسب مانند سیر وپیاز وفلفل دلمه ای وآب لیموی تازه استفاده کنید .
مواد غذایی فراوری شده مانند انواع کنسروهای گوشت ،ماهی ،سبزیجات ، سوسیس وکالباس و..... سرشار از سدیم می باشند از مصرف آنها جدا خودداری کنید .
 محدود کردن مایعات :
محدود کردن حجم مایعات مصرفی در این بیماران یکی دیگر از فاکتورهای مهم رژیمی می باشد که باعث کم شدن

میزان احتباس آب در بدن وکم تر شدن بار کاری قلب می شود .به همین منظور توصیه می شود این بیماران بیشتر از 2-5/1 لیتر در روز مایعات (آب وآب میوه وشیر وسوپ و...)مصرف نکند .

 توصیه های رژیمی :

از آنجائیکه ریسک فاکتورهایی مانند دیابت ،بیماری عروق کرونر وفشار خون بالا معمولا در این بیماران وجوددارد توصیه می شود در جهت کاهش عوارض ، ریسک فاکتورهای این بیماریها هم کنترل شوند. در همین رابطه توصیه می شود با راهنمایی متخصصین تغذیه رژیم غذایی صحیح ومناسب وضعیت بدنی خود را دریافت کرده ورعایت نمایید

***************

منبع: سامانه مکمل شناسی به نقل از دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت 

بسته های ویژه خبری :

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد