بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

پایان سال 1399 و بررسی اوضاع و احوال واردات و صادرات مکمل های غذایی در گفتگو با امیر قلن بر

پایان سال 1399 و بررسی اوضاع و احوال واردات و صادرات مکمل های غذایی در گفتگو با امیر قلن بر
به گزارش مکمل شناسی، این روزها، مکمل های غذایی اعم از انواع ویتامین ها، کلسیم، آهن، امگا3، زینک و ... به بخش قابل توجهی از نسخه های مردم تبدیل شده است. خصوصا در دوره کرونا که بحث مصرف ویتامین دی، ویتامین سی و زینک به عنوان تقویت کننده سیستم ایمنی و همچنین انواع ویتامین ب جدی تر شده است.

بسیاری از متخصصین تغذیه، در شرایطی که تغذیه معمولی نتواند تامین کننده نیازهای سلولی باشد، مصرف مکمل های غذایی را یکی از راه های جبران کمبود مواد معدنی و ریز مغذی های مورد نیاز بدن می دانند.

در این خصوص بیماران مبتلا به آرتروز، ریزش مو، ضعف عمومی، بیماری های ریوی، سرطان، پوکی استخوان، کم خونی و .... به مصرف کنندگان دوره ای مکمل های غذایی تبدیل شده اند.

همچنین نقش مکمل های غذایی در افزایش قدرت یادگیری و حافظه دانش آموزان و نیز رشد قدی و ارتقای سلامت کودکان و نوجوانان از دیگر عواملی است که موجب توجه بیشتر به مکمل های غذایی شده است.

علاوه بر این، بحث سلامت مادران باردار و شیرده نیز بر مصرف مکمل های غذایی افزوده است.

در کنار این موارد، مکمل های ورزشی نیز وجود دارند که با وجود همه تلاش هایی که برای ساماندهی آن انجام شده، هنور بازار قاچاق و اقلام تقلبی و غیر استاندارد آن، جزو دغدغه های همیشگی فعالان این حوزه است.

به بهانه این موارد، به سراغ امیر قلن بر، عضو هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان مکمل های غذایی و عضو هیات مدیره مجمع واردات رفته ایم.


او که جزو قدیمی ترین واردکنندگان مکمل های غذایی بوده، در سال های اخیر  به دنبال سیاست های سازمان غذاودارو، وارد بحث تولید شده و با موفقیت هایی که بدست آورده اکنون رئیس کمیته صادرات سندیکای تولیدکنندگان مکمل های غذایی است.• مکمل شناسی: با توجه به فعالیت چندین ساله جنابعالی در حوزه تولید، واردات، صادرات و توزیع مکمل های غذایی  و حضور در هیات مدیره تشکل های مربوطه، آیا در طول سال 99 شاهد جهش تولید در حوزه مکمل های غذایی بوده ایم؟ مهمترین موانع و دست اندازهایی که پیش روی توسعه صنعت مکمل های غذایی قرار گرفته است، چیست؟

همانطور که قبلاً هم بارها عرض کرده ام، صنایع تولیدی ما به لحاظ کمی مشکلی ندارند ولی در باب کیفیت هنوز جای کار زیادی دارد.

فهم بنده از جهش تولید، مبناء کیفی دارد و بهترین ملاک میزان صادرات است که متاسفانه هنوز در آغاز راه هستیم.

از موانع عمده پیش روی صنعت مکمل ها و مشابه آن برای دارو و تجهیزات، حضور و دخالت دولت و سازمان های دولتی در تمامی شئون کسب و کار مردم است.

ظهور این دخالت های روزانه و خلق الساعه را می توانید در اضافه و پیچیده تر شدن مراحل دریافت مجوزهای کاری و تولیدی، عدم هماهنگی میان سازمان های دولتی که هر کدام نظر، باور و برداشت خود را دارند و باعث افزایش قیمت تمام شده کارشده اند و از طرفی دیگر ایجاد فرسودگی در صاحبان کسب و کار مشاهده کنید.

در یک مثال قابل لمس، واردکننده و یا تولیدکننده پس از طی مراحل طولانی و سخت بالاخره کالایی را وارد و یا تولید می کند و در این مسیر طولانی باید پاسخگوی گمرکات، دارایی، بیمه، بانک ها و بانک مرکزی باشد، ولی قیمت فروش کالای خود را در سازمان غذا و دارو و در سال جاری سازمان حمایت بصورت دستوری تعیین کند و این در حالیست که مکمل ها ارز دولتی نداشته و قبلاً اتحادیه، انجمن و سندیکا فرآیند قیمتگذاری را بر اساس واقعیت های بازار انجام می دادند.

شایسته است تا قیمت گذاری به روال قبل باز گردد و روسای اتحادیه، انجمن و سندیکا مسئولیت رعایت حقوق مصرف کننده را نظارت و مدیریت نمایند. در این صورت سازمان و ادارت مربوطه باید به شرکت هایی که مجوزهای مربوطه را از صنوف خود ندارند، سرویس نداده و از ادامه کار آنها تا اصلاح امور جلوگیری نماید.

• مکمل شناسی: فعالان اقتصادی در حوزه مکمل های غذایی، اعم از تولیدکننده، واردکننده و صادرکننده، چه توقعی از سازمان غذاودارو دارند؟

با یک نگاه منصفانه باید بگوییم که هم سازمان غذاودارو و هم ادارات کل زیر مجموعه آن در طول این سالها که کشور با تحریم های پی در پی مواجه بوده، همه تلاش خود را در جهت بهبود کسب و کار و مکمل ها داشته است. اما آنچه مغفول مانده این است که :  
1-    سازمان از تمرکز بر امورات مقرراتی و نظارتی به امورات جاری تعدیل جایگاه پیدا کرده و با توجه به کادر کم و افزایش حجم کار، تقریباً تمامی مراحل از بررسی ها تا صدور مجوز نهایی بسیار زمانبر و هزینه زا می باشد.

2-    تغییرات زود هنگام در سطح مدیران کل، موجب تغییرات در روند جاری شده و صاحبان کسب و کار را با مقررات جدید مواجه می نماید

بدیهی است که هر مدیر به میزان دانش و تجارب تخصصی و حرفه ای خود تمایل دارد تا با این تغییرات، روند گذشته را بهبود بخشیده و انشاءاله امور جاریه را متحول کنند.
اما همین تغییرات آنی و بعضاً خلق الساعه در مقررات جاری می تواند به روند فعلی و پر از مشکل کنونی آسیب وارد کند، بویژه در این شرایط تحریمی که کشور مواجه با مشکلات عدیده می باشد و این در حالیست که هم تولیدکننده و هم واردکننده دارای قراردادها و تعهدات داخلی و خارجی هستند که هر تکانه جدید می تواند کل کسب و کار کم توان جاری را با چالش مواجه کند.

3-    هر تاخیری در صدور مجوزها و یا ایجاد موانع جدید در پروسه های وارداتی مواد اولیه و یا کالاهای دارای IRC، موجب عدم ایفای تعهدات به موقع بانکی، بیمه و دارایی  و تامین حقوق و مزایای پرسنل شده و هر محدودیت در هر نوع از واردات موجب بهم خوردن قراردادهای خارجی می شود که علاوه بر ضرر و زیان به کسب و کار داخلی موجب بدنامی تجار و تولیدکنندگان داخلی نزد شرکاء و یا طرفهای قراردادهای خارجی خود میشود.

4-    متاسفانه صدور IRC که پس از یکدوره زمانی طولانی حاصل می شود ( با پرداخت هزینه های سنگین ) دارای اعتبار تجاری و یا تولیدی حتی یکساله نبوده و در هر مرحله از واردات کالا و یا مواد اولیه باید اذن مجدد سازمان ( تحت عنوان سیاست ها )  را دریافت کرد .

در چنین شرایطی برنامه ریزی سالیانه و عقد قراردادهای داخلی و خارجی عملاً غیرممکن بوده و چگونگی تداوم کار و حفظ اشتغال کنونی را نیز با خطر جدی مواجه نموده است.

ممکن است که سخت گیرهای اخیر به دلیل شرایط تحریمی به سازمان تحمیل شده باشد، به طوری که نظارت های حاکمیتی مانع از برنامه ریزی های صنعتی و حرفه ای شده باشد، ولی آنچه مورد اهمیت است اینکه تداوم این شیوه از کار نه برای سازمان و نه برای صاحبان کسب و کار  قابل تداوم نبوده و حتماً کیفیت کار و تلاش سازمان را کم اثر خواهد کرد.


5-    ضرورتاً لازم به یادآوری است که ادامه سخت گیری های فعلی، کشور را از نظر جذب سرمایه گذاری های خارجی و یا همکاری های مشترک شامل انتقال تکنولوژی و تولید تحت لیسانس با مشکل مواجه نموده و صاحبان کسب و کار داخلی و خارجی را با ابهام و ریسک های پیش بینی نشده مواجه خواهد کرد.


6-    بنابراین ضروری است تا سازمان با حسن نیت همیشگی خود در تلاش برای تعدیل محدودیت های فعلی بوده و بستر همفکری و هماهنگی حرفه ای را حداقل برای صاحبان کسب و کارهای شناسنامه دار فراهم کند.

•  مکمل شناسی: با توجه به حضور شما در هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان مکمل های غذایی و نیز مجمع واردات، در حال حاضر وضعیت واردات مکمل های غذایی چگونه است؟ آیا واردات آنها آزاد است؟ یا اینکه مکمل های غذایی در ردیف کالاهای ممنوعه محسوب می شود؟

اصولاً در شرایط تحریمی چند ساله اخیر نگاه سیاستگذاران به واردات بسیار حذفی بوده و طوری به این مقوله نگاه کرده اند که انگار تمامی مشکلات کشور ناشی از واردات بوده است.

این نگاه حذفی علاوه بر کاهش درآمدهای دولت از محل سود و عوارض گمرکی و مالیات، به اشتغال موجود نیز صدمه زده و در مقابل باعث رونق بیش از گذشته قاچاق شده است .

صنعت مکمل نیز از این امر مستثناء نبوده و به صاحبان این کسب و کار آسیب های فراوانی رسانیده است. شاید به ظاهر مکمل های غذایی هنوز در ردیف کالاهای ممنوعه نرفته باشد ولی حال این صنعت بسیار خراب است.

•مکمل شناسی:  گروه ارزی مکمل های غذایی وارداتی چگونه است؟ آیا به آن ها ارز دولتی اختصاص پیدا می کند؟ آیا واردکنندگان به دنبال دریافت ارز دولتی هستند یا اینکه ترجیح می دهند کالای خود را با ارز آزاد وارد کشور کنند؟

به مکمل ها هیچ وقت ارز دولتی تعلق نگرفته است، بجز یک دوره بسیار کوتاه در همان اوایل که بلافاصله با دریافت مابه التفاوت جبران شد

نکته قابل توجه اینکه واردکنندگان خواستار ارز دولتی نیستند و بهمین دلیل توقع دارند مشمول قیمت گذاری و دخالت های سازمان غذا و دارو و همچنین سازمان حمایت در بحث قیمتگذاری نباشند.

 به اعتقاد بنده نقش هر دو سازمان باید نظارتی و حصول اطمینان از اجرای مقررات و رعایت استانداردها باشد.

•مکمل شناسی:   آیا شما واردات را مانع جدی پیش روی توسعه صنایع تولیدی در حوزه مکمل های غذایی می بینید؟

به خلاف فضاسازی های غیرمنصفانه و غیر حرفه ای و بعضاً مغرضانه، باید اذعان کنم که واردات در تمامی حوزه ها شامل صنایع دارویی و مکمل ها تشویق و تکمیل کننده صنایع تولیدی  محسوب می شود.

تولیدکنندگان خوب و با انصاف داخلی همواره با نگاه حرفه ای دست به تولید محصولاتی زده اند که قبلاً آن محصولات در بازار حضور چندین ساله داشته و ضمناً سایز بازار اقتصادی برای تولید داخل داشته است و در این مورد نیز ناسپاسی نمی کنند.

موفقیت تولیدکنندگان در توسعه بازار و برند شدن در بازار، حاصل سرمایه گذاری در ورود و بازاریابی پرهزینه چندین ساله وارد کنندگان بوده است. بهمین دلیل عرض می کنم واردات، تکمیل کننده  تولید داخل است .

مثال مشخص اینکه در حال حاضر تقریباً تمامی ( اکثریت مطلق ) از وارد کنندگان صاحب برند و موفق در بازار، از واردات محصول نهایی به مرحله تولید قراردادی رسیده اند که در صورت نزدیکی حرفه ای، ظرفیت بسیار زیادی برای همکاری بیشتر و نزدیکتر با تولیدکنندگان وجود دارد که حتی می تواند به توسعه برندهای  مشترک، با زمینه سازی برای ورود به بازارهای صادراتی شود .

در همین جا پیشنهاد می کنم تا هر نوع محدودیت در واردات مکمل ها ( و یا هر نوع کالای دیگر ) فقط از طریق سیاست های تعرفه ای اعمال گردد. با این روش ضمن صرفه جویی، سرمایه های مادی و انسانی که صرف امور کارشناسی در جهت توقف صورت می گیرد، در مسیر ایجاد ارزش افزوده قرار می گیرند و ضمنا در آمدهای دولت نیز از طریق دریافت حقوق و عوارض گمرکی با تعرفه های بالاتر ، حتماً افزایش خواهد یافت.

•مکمل شناسی:  با توجه به ریاست جنابعالی بر کمیته صادرات سندیکای تولیدکنندگان مکمل های غذایی، آیا سازمان های بیرون از وزارت بهداشت، نظیر گمرک، صمت، استاندارد، وزارت صمت، سازمان حمایت و.... همراهی و همکاری برای توسعه کالاهای سلامت محور نظیر مکمل های غذایی و ورزشی داشته اند؟

اصولاً و در یک قانون نانوشته تمامی سازمان های دولتی درگیر با کسب و کار مردم شامل گمرک، وزارت صمت، سازمان حمایت، دارایی، بیمه و اخیراً هم بانک مرکزی به صورت جزیره ای مستقل از هم حرکت می کنند و جالب اینکه تماماً هم مدعی حفظ بیت المال و در راستای خواسته های نظام هستند .

یک مثال خیلی واضح اینکه در راستای سیاست های نظام و به موجب ایجاد درآمدهای ارزی غیرنفتی دولت، سازمان غذا و دارو اقدام به راه اندازی شورای عالی سیاست گذاری نموده و این شورا با حضور شخص ریاست محترم سازمان اداره شده است.

اعضای شرکت کننده، از تمامی سازمان های درگیر از جمله نمایندگان وزارت امور خارجه، توسعه تجارت، بانک مرکزی، نمایندگان محترم شورای عالی امنیت ملی و بازرسی کل کشور و روسای اتحادیه و سندیکای مربوط به دارو، تجهیزات، مکمل و سایرین هستند.

اما با این حال متاسفانه بعد از گذشت جلسات متعدد و علی رغم حضور ریاست محترم سازمان و مدیران کل محترم ادارات درگیر، خروجی این جلسات با آنچه که انتظار میرفت فاصله بسیار دارد به طوریکه با اضافه شدن کرونا و مجازی شدن این جلسات، عملاً به چیزی نرسیده ایم.

متاسفانه این جزیره ای شدن، ریشه در عادت فرهنگی ما دارد و مسئولین حتی وقتی بسیار جدی هم می شوند و همه هم حسن نیت دارند، در فرآیند یک کار گروهی نمی توانند خروجی داشته باشند چرا که همه خودشان را صاحب حرف و حق و حافظ بیت المال می دانند. در این صورت آسیب نهایی به کسب و کارهای جاری و عمدتاً بخش خصوصی وارد شده و موجبات نگرانی آتی است.

•مکمل شناسی: سازمان غذاودارو، در بحث تفویض امور به تشکل ها تا چه حد موفق عمل کرده است؟ آیا اتحادیه ها ظرفیت بیشتر برای قبول مسئولیت دارند؟

در این جهت سازمان تمایلات مثبتی را از خود نشان داده ولی عملاً آنطور که مورد انتظار است پیشرفتی حاصل نشده است.
شکی نیست که اتحادیه، سندیکا و انجمن های تخصصی در حوزه های مکمل و همچنین دارو می توانند در جهت تحقق اهداف سازمان اثرگذار باشند، به ویژه بخش قابل توجهی از امورات کارشناسی را به عهده بگیرند که متاسفانه این امر دائما با جابجایی مدیران کل دست خوش تغییرات کمی و کیفی می شود.

در همین سال های اخیر بخشی از کارهای سازمان به دانشگاه ها سپرده شده که جایگاه اصلی این مراجعات باید اتحادیه، سندیکا و انجمن باشد که متاسفنه اینطور نشده است.

انبوهی از علم و تجارب حرفه ای و تخصصی در هیئت مدیره های این صنوف گرد هم آمده، ولی سازمان در واگذاری امور با وسواس و بعضاً هم سلیقه ای برخورد کرده و خود را از بهره مندی از این همه تجربه محروم می کند.

مهمترین موضوع کنونی اتحادیه، سندیکا و انجمن در حال حاضر کندی در صدور مجوزها و طولانی شدن پروسه های کارشناسی است که سازمان به سادگی می تواند از ظرفیت های این ساختارها استفاده کنند.

قیمت گذاری که کاری تماماً کارشناسی است و خبرگی لازم دارد، طبق قانون باید در اختیار اتحادیه، سندیکا، انجمن و نمایندگان صاحبان کسب و کارها باشد ولی عملاً در اختیار سازمان غذا و دارو و سازمان حمایت قرار گرفته که هم غیر حرفه ای است و هم غیرعادلانه .

 دیر یا زود باید بپذیریم که ما همگی اعم از سازمان و صاحبان کسب و کار در یک کشتی نشسته ایم و برای رسیدن به مقصد چاره ای جز همفکری، همدلی و همراهی نداریم.

انشاءالله دریافت صحیح خواهیم داشت که اعتبار سازمان و صاحبان کسب و کار در هم تنیده است و هر یک می تواند دیگری را تقویت کنند و اقتضای یک سازمان غذا و دارو معتبر بستگی مستقیم و مطلق به عملکرد موفق صاحبان کسب و کار دارد.

•مکمل شناسی: با توجه به چشم اندازی که از تجارت خارجی در سال آینده وجود دارد، وضعیت تولید، صادرات و واردات مکمل های غذایی را برای سال آینده چگونه پیش بینی می کنید؟

به طور کلی پیش بینی بنده از تحولات آتی در تجارت خارجی مثبت است ولی نگاه بنده اساسا به پتانسیل و توانایی های مدیریتی کشور است.
کشور به لطف خداوند دارای منابع گسترده و متنوع است، این مدیران کشور هستند که باید آمادگی مواجه شدن با محدودیت های داخلی و خارجی را داشته باشند.

بنده در نگاه کلان، تنها راه گذار از مسیرهای ناهموار کنونی و حداقل ده ساله آتی کشور را تقویت بخش خصوصی می دانم.

تقویت اتحادیه، سندیکا ، انجمن و نهایتاً پارلمان بخش خصوصی باید از اهم موضوع برنامه ریزان نظام باشد به طوریکه دولت ها نتوانند در آن به دلخواه و با سلیقه و یا تمایلات سیاسی خود دخل و تصرف کنند.

بعد از اصلاح این دسته از امور که بیشتر ساختاری می باشد ( و در قانون اساسی کشور هم پیش بینی شده است ) ، نوبت به داشتن دستور کار مشخص برای کسب و کارهای صادرات محور است، به طوریکه تمامی ارکان نظام و دولت در جهت ایجاد بسترهای لازم برای صادراتی کردن کشور هم افزایی داشته باشند

مثلاً اگر قرار است که ما در بلوک شرق حرکت کنیم چرا نباید بتوانیم از مزایای اتحادیه گمرکی این کشورها ( شانگهای ) شامل حوزه یورو ایشیا استفاده کنیم.

از طرف دیگر لازمه صادراتی شدن، روان سازی کسب و کار بخش خصوصی و تقویت همزمان واردات و تولید داخل کشور می باشد. بطوریکه همکاری های مشترک این دو گروه بتواند در حوزه های خرید تکنولوژی، اصلاح و به روزسازی ساختار های تولیدی، تولیدات تحت لیسانس، صادرات با برندهای مشتر ، مدیریت و تعدیل هزینه های مشترک بازاریابی و استقرار هدفمند در بازارهای هدف ( شامل سرمایه گذاری های مشترک در بازارهای مشترک) از اهم توجهات سیاست گذاران نظام باشد.

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد