بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

آلوئه ورا درمانی برای سندرم روده تحریک پذیر

آلوئه ورا درمانی برای سندرم روده تحریک پذیر

سندرم روده تحریک‌ پذیر یا آی‌ بی ‌اِس (IBS‏) نوعی اختلال در عملکرد روده است که با درد مزمن در ناحیه شکم، احساس ناراحتی، نفخ و تغییرات در عادات روده ‌ای، بدون هرگونه علت ارگانیک دیگری، مشخص می ‌شود.

اسهال یا یبوست می ‌توانند علامت غالب باشند که ممکن است به صورت متناوب ظاهر شوند. این سندرم یک اختلال ناتوان کننده بسیار رایج است، که در 24 درصد از زنان و 19 درصد از مردان شیوع دارد.

علاوه بر این، 12 درصد از مراجعه کنندگان به پزشکان مراقبت های اولیه و 28 درصد از مراجعه کنندگان به متخصصان گوارش بیمارانی هستند که معیارهای ابتلا به این سندرم را دارند.

علیرغم همه علائم نامطلوب این بیماری، درمانهای مؤثر برای آن بسیار نادر است و داروهای گیاهی معمولا برای کنترل علائم آن استفاده می شود. آلوئه ورا که عموما به عنوان یک داروی گیاهی ایمن محسوب می شود، کارایی خوبی در برخی اختلالات از خود نشان داده است.

اما مطالعات اندکی در مورد اثر آلوئه ورا در درمان سندرم روده تحریک‌ پذیر انجام شده است. در مطالعه ای که توسط محققان ایرانی انجام شد، تاثیر مصرف 8 هفته ای آلوئه ورا بر وضعیت 33 بیمار مبتلا به سندرم روده تحریک‌ پذیر مورد ارزیابی قرار گرفت.

علائم بیماری بطور هفتگی در حین مصرف آلوئه ورا در این بیماران پیگیری شد. 30 میلی لیتر عصاره آلوئه ورا بصورت دو بار در روز به این بیماران داده شد.

بررسی های انجام شده نشان داد آلوئه ورا می تواند درد یا ناراحتی شکمی و همچنین نفخ شکمی در بیماران مبتلا به یبوست ناشی از سندرم روده تحریک‌ پذیر را کاهش دهد.

نتایج این تحقیق در سال 2013 در مجله Journal of Research in Medical Sciences به چاپ رسیده است.

پیش از این خواص جالب دیگری از آلوئه ورا همچون خاصیت ضددیابت بودن آن نیز توسط محققان به اثبات رسیده بود. برای آگاهی از خواص دارویی جالب آلوئه ورا می توانید مقاله "10 کاربرد جالب آلوئه ورا که ممکن است از آنها آگاه نباشید" را در این سایت مطالعه کنید.

منابع و رفرنس های مکمل شناسی برای این خبر:

Aloe vera in treatment of refractory irritable bowel syndrome: Trial on Iranian patients J Res Med Sci. 2013 Aug; 18(8): 732. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3872617/

مکمل شناسی را هر روز دنبال کنید

 کپی، فقط در صورت درج نام و لینک مکمل شناسی، مجاز است
 
*توصیه مهم مکمل شناسی در مورد 
خرید و مصرف مولتی ویتامین ها و سایر مکمل های غذایی:
1-مکمل شناسی، یک داروخانه اینترنتی نیست
و فعالیتی در زمینه  خرید و فروش مکمل ها ندارد.
2-به موازات این مطلب، ممکن است مطالعات دیگر، 
نتایجی مغایر و عکس نتایج بالا را  نشان دهد. 
لذااین مطالب نمی تواند دلیلی بر توصیه ومصرف خودسرانه 
مکمل های غذایی باشد و نباید جایگزین توصیه پزشک شود.
3- بهترین محل برای تهیه مکمل های غذایی، داروخانه است.
______________________________
بسته های ویژه خبری :

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد