بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

ویتامین های محلول در چربی برای بهبود پسوریازیس

ویتامین های محلول در چربی برای بهبود پسوریازیس

پسوریازیس یک بیماری التهابی مزمن است که معمولا روی پوست تاثیر منفی می گذارد.

تقریبا 1-2٪ از افراد توسط پسوریازیس تحت تاثیر قرار می گیرند. برای برخی از بیماران، مدیریت پسوریازیس از طریق کرم های موضعی انجام می شود، در حالی که دیگران نیازمند به درمان سیستمیک با تزریق، قرص های مدولاسیون ایمنی یا درمان نوری مکرر در یک مرکز درمان پوست می باشند.

تغذیه یکی از مهمترین پارامترهایی است که می تواند پسوریازیس را کنترل کند. به طور خاص، ویتامین ها ارزان هستند و به راحتی قابل دسترسی هستند و شواهدی وجود دارد که نشان می دهد فرم های خوراکی ویتامین A و ویتامین D موضعی در ترکیب با سایر درمان های پسوریازیس استفاده می شوند.

این مقاله بر روی کارایی ویتامین های محلول در چربی در درمان پسوریازیس تمرکز دارد: ویتامین D، A، E، K. 1-ویتامین D ویتامین D یک ویتامین مهم در سلامت استخوان است.

این ویتامین تنظیم کننده میزان کلسیم و کمک به بدن جذب کلسیم برای حفظ استخوان های قوی است. این ویتامین را می توان در تمام انواع محصولات لبنی، تخم مرغ و انواع گوشت یافت.

نور خورشید یک راه کارآمد است که ما ویتامین D را به اندازه کافی دریافت کنیم. با این حال، بسیاری از مردم ممکن است به خورشید حساس باشند و خطر ابتلا به سرطان پوست را داشته باشند و از دریافت ویتامین D از رژیم خود بهره مند شوند.

یکی از علائم پسوریازیس ضایعاتی است که در پوست ایجاد می شود، زیرا سلول های پوستی بیش از حد سریع تقسیم می شوند. ویتامین D می تواند با کاهش سرعت تقسیم سلول ها با این قضیه مقابله کند. یکی دیگر از راه هایی که ویتامین D پسوریازیس را بهبود می بخشد، توانایی آن در جلوگیری از ایجاد علائم التهابی از سلول های ایمنی بدن است.

برخی مطالعات نشان داده اند که بیماران مبتلا به پسوریازیس دارای کمبود ویتامین D نیز هستند. یک مطالعه نشان داد که سطح ویتامین D در 97٪ بیماران مبتلا به پسوریازیس کاهش می یابد.

حتی براساس مطالعات بیماران مبتلا به پسوریازیس بهبود پوست خود را با مصرف مکمل ویتامین D نشان داده اند. 2-ویتامین A ویتامین A ویتامینی است که شما احتمالا در زمانی که در حال بیشترین رشد بود در مورد آن شنیده اید.

این ویتامین نقش مهمی در قوه بینایی دارد. آن را می توان در بسیاری از غذاهای مختلف از جمله گوشت و ماهی، سبزیجات و میوه های رنگ روشن و محصولات لبنی پیدا کرد. ویتامین A چند راه برای بهبود پسوریازیس دارد، اما همه آنها با تاثیر بر التهاب است.

داروهای خوراکی که بسیار شبیه به ویتامین A هستند و به نام رتینوئید های مصنوعی (آسیترتین، اتریتینات) نامیده می شوند، برای نشان دادن تاثیرات ویتامین A بر روی پسوریازیس مورد مطالعه قرار گرفته اند. به نظر می رسد که آسیترتین باعث کاهش التهاب می شود.

برخی تحقیقات نشان داده اند که بیماران پسوریازیس کمبود ویتامین A دارند. یک مطالعه نشان داد که در حین ضایعات پوستی پسوریازیس، ویتامین A کاهش می یابد.

مطالعه دیگری نشان داد که بیماران مبتلا به پسوریازیس میزان ویتامین A خود را در خون کاهش می دهند. ویتامین A دارای نقش ایمنی است و به بهبود پسوریازیس کمک می کند، اما باید مطالعات بیشتری انجام شود تا ببینیم آیا اکثر این بیماران کمبود ویتامین A دارند یا خیر.

3-ویتامین E ویتامین E به دلیل خواص آنتی اکسیدانی بهتر شناخته شده است. این بدان معنی است که می تواند مولکول های مضر داخل سلول ها که می توانند به سلول های پوستی و دیگر سلول های بدن ما آسیب برساند، را از بین می برد.

این کارایی باعث می شود که ویتامینی مهم در اندام های مختلف باشد. ویتامین E را می توان در آجیل، سبزیجات سبز و روغن های پخت و پز مانند روغن زیتون یافت. ویتامین E همچنین باعث کاهش التهاب پوست می شود.

در تحقیقی این کارایی از روغن زیتون مشاهده شده است. روغن زیتون یک منبع با ویتامین E بالا است، اما منابع دیگری از ویتامین E با مقادیر بالاتری نیز وجود دارد. اما در مورد پسوریازیس چه؟ افزودن ویتامین E به چند ترکیب دیگر، بهبودی پسوریازیس را در یک مطالعه نشان داد.

یک مطالعه دیگر کاهش سطح ویتامین E را در هر دو ضایعه اگزما و پسوریازیس نشان داد. در حالی که ویتامین E دارای پتانسیل بالایی است، تحقیقات در حال انجام است تا مشخص شود آیا واقعا پسوریازیس و سایر شرایط التهابی در انسان با این ویتامین بهبود می یابد. 4-ویتامین K ویتامین K یک ویتامین معمولی نیست که بسیاری از مردم در مورد آن صحبت کنند، اما تعداد زیادی نقش دارد.

این ویتامین بیشتر برای ایجاد عواملی در خون برای کمک به لخته شدن بکار می رود ( ویتامین K1). اما نوع دیگری از ویتامین K وجود دارد که دارای خواص ضد التهابی است ( ویتامین K2).

در مطالعات مختلف، ویتامین K2 از طریق متوقف ساختن سیگنال هایی که سبب التهاب می شود، التهاب را کاهش می دهد. مطالعات دیگر به نقش ویتامین K2 در نوع دیگر التهابی، آرتریت روماتوئید، توجه کرده اند.

در این مطالعات، مکمل های ویتامین K2 مقدار کلی التهاب را کاهش دادند. هنوز مطالعاتی بر روی ویتامین K در مورد پسوریازیس به طور خاص انجام نشده است. بحث جدیدی در مورد جفت شدن ویتامین K2 با ویتامین D برای درمان پسوریازیس وجود دارد ، اگرچه تحقیقات کمی در مورد این فرضیه وجود دارد.

منابع و رفرنس های مکمل شناسی برای این خبر:

Fat Soluble Vitamins to Improve Psoriasis www.dermveda.com, Elizabeth Usedom, MD https://www.dermveda.com/articles/fat-soluble-vitamins-to-improve-psoriasis

مکمل شناسی را هر روز دنبال کنید

 کپی، فقط در صورت درج نام و لینک مکمل شناسی، مجاز است
 
*توصیه مهم مکمل شناسی در مورد 
خرید و مصرف مولتی ویتامین ها و سایر مکمل های غذایی:
1-مکمل شناسی، یک داروخانه اینترنتی نیست
و فعالیتی در زمینه  خرید و فروش مکمل ها ندارد.
2-به موازات این مطلب، ممکن است مطالعات دیگر، 
نتایجی مغایر و عکس نتایج بالا را  نشان دهد. 
لذااین مطالب نمی تواند دلیلی بر توصیه ومصرف خودسرانه 
مکمل های غذایی باشد و نباید جایگزین توصیه پزشک شود.
3- بهترین محل برای تهیه مکمل های غذایی، داروخانه است.
______________________________
بسته های ویژه خبری :

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد