بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

گسترش تولید مکمل‌های غیرمجاز؛ استفاده از پودر مهتابی سوخته به جای کراتین

گسترش تولید مکمل‌های غیرمجاز؛ استفاده از پودر مهتابی سوخته به جای کراتین
 عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: مردم در صورت مشاهده مکان‌های تولید مکمل غیر مجاز سریعاً به مراجع ذی‌صلاح اطلاع دهند.
عباسعلی پوربافرانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در رابطه با انتشار خبری مبنی بر توزیع مکمل‌های ورزشی غیرقانونی و استفاده از پودر مهتابی سوخته به جای کراتین، گفت: طبیعتاً هر محصولی که به صورت غیرقانونی و غیرمجاز تولید و توزیع شود از مواد اولیه و فرآورده‌های استانداردی استفاده نکرده است.

نماینده مردم نایین در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه اگر محصولی از مکان مجاز تهیه شود، قطعا مراحل کیفی، قانونی و بهداشتی مورد نیاز را گذارده است و برای مصرف کنند مشکلی به وجود نخواهد آورد، افزود:  یک فرآورده غیر مجاز در یک محل مجاز تولید و توزیع نمی‌شود چرا که برای تولید محصولی نیاز به دریافت مجوز‌های قانونی از وزارت بهداشت، سازمان غذا و دارو است و در صورت داشتن استاندار‌های لازم چنین اتفاقی رخ نخواهد داد.

پوربافرانی با تاکید بر اینکه مردم نباید مکملهای غیر مجاز را حتی به دلیل ارزان قیمت بودن تهیه کنند، اظهار داشت: اگر محصولی مجوزهای لازم وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو را ندارد، نباید خریداری شود، همچنین لازم است مردم در صورت مشاهده مکان‌های تولید مکمل غیر مجاز سریعاً به مراجع ذی صلاح اطلاع دهند.

وی ادامه داد: متاسفانه در بازار آشفته اقتصادی و ارزی جامعه و بی تدبیری که برای سامانه نیما اتفاق افتاد بخش اعظمی از ارز کشور که می‌بایست برای تهیه دارو‌های بیماران خاص اختصاص پیدا می‌کرد، صرف خرید مکمل‌ شده است. همچنین لازم است برای نظارت بر محصولات و مکمل‌ها ابتدا گزارش دقیقی از مراحل تولید، توزیع و جمعیت مصرف‌کنندگان در اختیار داشته باشیم، سپس با برنامه‌ریزی جامع به این حوزه ورود کنیم.

پوربافرانی، در پاسخ به این سوال که آیا تضمینی برای اصل بودن مکمل‌های موجود در داروخانه‌ها وجود دارد؟ گفت: تاکید ما این است که تولید مکمل‌ها حتما توسط متخصصین تغذیه و ذیربط انجام شود و مصرف کنندگان با آگاهی از شرکت تولیدکننده، اقدام به خرید محصول کنند. ضمن اینکه ممکن است داروخانه‌ای در خلاء نظارتی، اقدام به عرضه محصولات درجه دو و تقلبی کند.


عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: ما گزارش‌هایی  از برخی داروخانه‌ها دریافت کرده‌ایم که به جرم داشتن، کالا‌های قاچاق و غیر مجاز به نهادهای نظارتی معرفی و به شدت با آنها برخورد شده است. اگر محصولی از مکان‌های مجاز همچون داروخانه‌ها تهیه شود، در صورت مشاهده تخلف امکان پیگیری‌های قانونی وجود دارد، در صورتی مراحل قانونی برای برخورد با تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان محصولات غیرمجاز وجود ندارد. /
بسته های ویژه خبری :

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد