بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

13 ماده غذایی برای تقویت سیستم ایمنی (قسمت اول)

13 ماده غذایی برای تقویت سیستم ایمنی (قسمت اول)

شما برای اجتناب از ابتلا به انواع بیماری ها بویژه انفلوانزا نیاز به تقویت سیستم ایمنی بدن خود دارید.

شاید شستن دست ها و دور بودن از سرفه و عطسه دیگران به شما کمک کند از ابتلا به انفلوانزا دور باشید اما نیاز است راهکارهای دیگری را نیز در پیش بگیرید.

سوال مهم اینجاست که چطور سیستم ایمنی خود را تقویت کنیم؟ یک موضوع بسیار مهم در این زمینه سبک زندگی سالم است. یادگیری کنترل سطوح استرس، کاهش مصرف سیگار، ورزش منظم و حفظ وزن، همه چیزهایی هستند که می توانند سیستم ایمنی بدن شما را قوی نگه دارند و بیماری را در حالت خاموش نگه دارند.

یکی از مهمترین موضوعات در این زمینه مصرف مواد غذایی تقویت کننده سیستم ایمنی است. در این مقاله مهمترین مواد غذایی تاثیر گذار بر سیستم ایمنی بدن معرفی شده اند.


1-ماست پروبیوتیک های موجود در ماست، باکتری سالم هستند که روده ها و دستگاه گوارش را از میکروب های بیماریزا محافظت می کنند. این پروبیوتیک ها در فرم مکمل ها نیز در دسترس هستند.

یک مطالعه در دانشگاه وین اتریش نشان داد که مصرف روزانه 7 اونس ماست به اندازه برخی قرص ها در تقویت سیستم ایمنی موثر است.

2-جو جو حاوی بتا گلوکان، یک نوع فیبر با قابلیت های ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی قوی تر از اکیناسه است( طبق گزارش یک مطالعه در نروژ).

براساس مطالعات مصرف گیاه اکیناسه می تواند کمی شانس شما را از ابتلا به سرماخوردگی کاهش دهد. طبق تحقیقات هنگامی که حیوانات این ترکیب را مصرف می کنند، احتمال ابتلا به آنفلوانزا و هرپس کمتر می شود.

در انسان، جو می تواند ایمنی را افزایش دهد، سرعت زخم را بهبود بخشد و ممکن است آنتی بیوتیک ها را بهتر به کار بیاندازد.

3-سیر سیر حاوی عنصر فعال آلیسین است که با عفونت و باکتری مبارزه می کند. در یک مطالعه، محققان انگلیسی برای 12 هفته به 146 نفر دارونما یا یک عصاره سیر دادند؛ گیرندگان سیر دو سوم احتمال کمتری به ابتلا به سرماخوردگی داشتند.

تحقیقات دیگر نشان می دهد که مصرف کنندگان سیری که بیش از 6 حبه در هفته از آن می خورند 30 درصد کمتر به سرطان کولورکتال و 50 درصد کمتر به سرطان معده مبتلا هستند.

4-انواع صدف ها سلنیوم موجود در صدف ها، خرچنگ ها و حلزون هابه گلبول های سفید خون کمک می کند که پروتئینهای سیتوکین را تولید کنند که به حذف ویروسهای آنفلوانزا از بدن کمک می کند.

5-سوپ مرغ اسید آمینه سیستئین آزاد شده از مرغ در طی پخت و پز سوپ، به طور شیمیایی شبیه به داروی استیل سیستئین برای برونشیت است که این قضیه می تواند کارایی سوپ مرغ را در تقویت سیستم ایمنی توضیح دهد.

اضافه کردن ادویه جات مانند سیر و پیاز، می تواند قدرت تقویت کنندگی سیستم ایمنی سوپ را افزایش دهد.

6-چای در یک مطالعه در هاروارد مشخص شد افرادی که 5 فنجان در روز چای سیاه را برای دو هفته نوشیدند، در مقایسه با افرادی که نوشیدنی داغ دیگری به عنوان دارونما نوشیده بودند، 10 برابر بیشتر از اینترفرون مبارز با ویروس ها در خونشان دارند. اسید آمینه که مسئول این افزایش ایمنی است L-theanine است که در نسخه های سیاه و چای سبز نیز بسیار زیاد است.

7-گوشت قرمز کمبود روی یکی از شایع ترین کمبود های تغذیه ای در میان بزرگسالان آمریکایی است، مخصوصا برای گیاهخواران و افرادی که از گوشت قرمز دوری می کنند. گوشت قرمز منبع اصلی این مواد معدنی تقویت کننده سیستم ایمنی است.

کمبود روی حتی شما را می تواند در معرض خطر ابتلا به عفونت قرار دهد. بنابراین مصرف گوشت قرمز می تواند با تامین روی برای بدن موجب تقویت سیستم ایمنی شما شود.

منابع و رفرنس های مکمل شناسی برای این خبر:

13 Foods to Boost Your Immune System www.prevention.com, By Amanda MacMillan And Tamara Schryver, RD, Jul 7, 2018. https://www.prevention.com/food-nutrition/healthy-eating/a20503059/power-foods-that-boost-immunity/

مکمل شناسی را هر روز دنبال کنید

 کپی، فقط در صورت درج نام و لینک مکمل شناسی، مجاز است
 
*توصیه مهم مکمل شناسی در مورد 
خرید و مصرف مولتی ویتامین ها و سایر مکمل های غذایی:
1-مکمل شناسی، یک داروخانه اینترنتی نیست
و فعالیتی در زمینه  خرید و فروش مکمل ها ندارد.
2-به موازات این مطلب، ممکن است مطالعات دیگر، 
نتایجی مغایر و عکس نتایج بالا را  نشان دهد. 
لذااین مطالب نمی تواند دلیلی بر توصیه ومصرف خودسرانه 
مکمل های غذایی باشد و نباید جایگزین توصیه پزشک شود.
3- بهترین محل برای تهیه مکمل های غذایی، داروخانه است.
______________________________

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد