بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

مروری بر تاثیر ریزمغذی ها بر افراد مبتلا به سپتیسم یا گندخونی

مروری بر تاثیر ریزمغذی ها بر افراد مبتلا به سپتیسم یا گندخونی

سپتیسمی (به انگلیسی: Septicemia) یا گَندخون نوعی التهاب است که سراسر بدن را فرا می‌ گیرد و به دلیل عفونت پیش می‌ آید.

علائم و نشانه ‌های این بیماری شامل تب، افزایش تپش قلب، افزایش میزان تنفس و سردرگمی می ‌باشند. همچنین علائم دیگری نیز وجود دارند که در ارتباط با عفونت ‌های خاصی از قبیل سرفه همراه با ذات ‌الریه یا ادرار کردن با درد به همراه عفونت کلیه هستند.

در افراد بسیار پیر و خیلی جوان که سیستم ایمنی ضعیف دارند، ممکن است هیچ نشانه ‌ای از عفونت خاص و کاهش دمای بدن وجود نداشته باشد یا دمای بدن به جای دمای بالای بدن در حالت طبیعی باشد.

"گندخونی خیلی شدید"نوعی بیماری است که باعث عملکرد ضعیف اندام یا جریان خون ناکافی می‌ شود. جریان خون ناکافی ممکن است با فشار خون پایین، لاکتات خون یا کم بودن خروجی ادرار همراه گردد.

شوک سپتیک نوعی فشار خون پایین است که به دلیل گونه ‌ای گندخونی به وجود می ‌آید و با وجود تزریق میزان مناسبی از مایعات درون‌ وریدی، بهبودی حاصل نمی ‌گردد.

گندخونی به دلیل تحت تأثیر قرار گرفتن پاسخ ایمنی توسط عفونت به وجود می ‌آید. این عفونت در بیشتر مواقع به دلیل باکتری ایجاد می‌ گردد، اما همچنین به دلایلی همچون قارچ، ویروس یا انگل نیز ممکن است اتفاق بیفتد.

معمول ‌ترین نقاطی که دچار عفونت می ‌شوند این موارد هستند: ریه‌ ها، مغز، مجاری ادراری، پوست و ارگان ‌های شکمی.

دلایلی همچون نیازهای متابولیکی ناشی از ناکارآمدی در متابولیسم بی هوازی، اختلال در عملکرد میتوکندریال و سلولی، افزایش گردش سلولی و آسیب های ناشی از رادیکال آزاد، باعث افزایش تمرکز استفاده از ریزمغذی ها در حین ابتلا به سپسیس می شود، زیرا ریزمغذی ها نقش مهمی در این فرایندها دارند.

در مطالعه ای که به تازگی توسط محققان امریکایی انجام شد، نقش بالقوه ریزمغذی ها به ویژه تیامین، ال-کارنیتین، ویتامین C، سلنیوم و ویتامین D در سپسیس ارزیابی شد.

هر یک از ریزمغذی ها به روش مشابه در این تحقیق مورد بررسی قرار گرفت. در مورد مواردی چون نقش اصلی آن در فیزیولوژی طبیعی، نقش احتمالی آن در سپسیس و استفاده از آن به عنوان بیومارکر در سپسیس بحث و بررسی شد.

بر اساس داده های موجود ، این محققان نتیجه گرفتند که همه بیماران سپتیک در معرض خطر کمبود تیامین قرار دارند. کمبود ال-کارنیتین و ویتامین C نیز در افراد مبتلا به شوک سپتیک وجود دارد.

آنها همچنین اشاره کردند در حال حاضر آزمایشات بالینی در حال انجام است که ممکن است بینش بیشتری نسبت به نقش مواد مغذی در سپسیس ایجاد کند. نتایج این تحقیق در 9 جولای 2018 در مجله Nutrition Research Reviews به چاپ رسیده است.

منابع و رفرنس های مکمل شناسی برای این خبر:

A review of micronutrients in sepsis: the role of thiamine, l-carnitine, vitamin C, selenium and vitamin D Nutrition Research Reviews, Published online: 09 July 2018. https://www.cambridge.org/core/journals/nutrition-research-reviews/article/review-of-micronutrients-in-sepsis-the-role-of-thiamine-lcarnitine-vitamin-c-selenium-and-vitamin-d/60DEB76BF16396BF8685F0E6AC6CCB0A

مکمل شناسی را هر روز دنبال کنید

 کپی، فقط در صورت درج نام و لینک مکمل شناسی، مجاز است
 
*توصیه مهم مکمل شناسی در مورد 
خرید و مصرف مولتی ویتامین ها و سایر مکمل های غذایی:
1-مکمل شناسی، یک داروخانه اینترنتی نیست
و فعالیتی در زمینه  خرید و فروش مکمل ها ندارد.
2-به موازات این مطلب، ممکن است مطالعات دیگر، 
نتایجی مغایر و عکس نتایج بالا را  نشان دهد. 
لذااین مطالب نمی تواند دلیلی بر توصیه ومصرف خودسرانه 
مکمل های غذایی باشد و نباید جایگزین توصیه پزشک شود.
3- بهترین محل برای تهیه مکمل های غذایی، داروخانه است.
______________________________
بسته های ویژه خبری :

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد