بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

کمبود روی: پیش زمینه ای برای ابتلا به کم خونی

کمبود روی: پیش زمینه ای برای ابتلا به کم خونی

  مطالعات جدید نشان می دهد کمبود روی می تواند یک پیش آگهی برای کم خونی بوده و با ابتلا به آن در ارتباط باشد. با وجود اینکه کمبود روی در کودکان کاملا شایع است اما این موضوع که کمبود آن می تواند یک پیش آگهی برای کم خونی باشد همواره مورد بحث محققان است.

برای بررسی این موضوع اخیرا محققان ترکیه ای کمبود روی در کودکان دبستانی را مطالعه کرده و ارتباط بین وضعیت روی و سطح هموگلوبین و نیز سایر نشانگرهای کم خونی را بررسی کردند.

این بررسی بر روی 349 کودک دبستانی در سنین بین 6/5 تا 14/8 سال انجام شد. وزن، قد و شاخص توده بدنی در این کودکان اندازه گیری شده و پارامترهای خونی از قبیل سطح سرمی روی، فریتین، ویتامین B12 و فولات نیز در آنها ارزیابی شد.

نتایج نشان داد در میان 349 کودک مطالعه شده 38 مورد (10/9 درصد) دارای غلظت سرمی روی پایین هستند. همچنین 21 نفر از آنها (6 درصد) مبتلا به کم خونی بودند. 12 کودک مبتلا به کم خونی در بین کودکانی که کمبود روی داشتند مشاهده شد و 9 نفر از آنها در گروه کنترل، که سطح فریتین مشابه داشتند، بودند.

این نتایج کاملا نشان داد که بین سطح روی و سطح هموگلوبین در کودکان ارتباط وجود دارد و بر این اساس کمبود روی می تواند یک دلیل قطعی برای ابتلا به کم خونی در کودکان باشد. این محققان همچنین اشاره کرده اند که مقدار قطعی سطح روی برای پیشگویی کم خونی در بدن 71/5 میکروگرم بر دسی لیتر می باشد. نتایج این تحقیق در تاریخ 27 می 2018 در مجله Pediatrics International منتشر شده است.

منابع و رفرنس های مکمل شناسی برای این خبر:

Zinc deficiency and its predictive capacity for anaemia: A unique model in school children Pediatrics International, First published: 27 May 2018 https://doi.org/10.1111/ped.13603 https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/ped.13603

مکمل شناسی را هر روز دنبال کنید

 کپی، فقط در صورت درج نام و لینک مکمل شناسی، مجاز است
 
*توصیه مهم مکمل شناسی در مورد 
خرید و مصرف مولتی ویتامین ها و سایر مکمل های غذایی:
1-مکمل شناسی، یک داروخانه اینترنتی نیست
و فعالیتی در زمینه  خرید و فروش مکمل ها ندارد.
2-به موازات این مطلب، ممکن است مطالعات دیگر، 
نتایجی مغایر و عکس نتایج بالا را  نشان دهد. 
لذااین مطالب نمی تواند دلیلی بر توصیه ومصرف خودسرانه 
مکمل های غذایی باشد و نباید جایگزین توصیه پزشک شود.
3- بهترین محل برای تهیه مکمل های غذایی، داروخانه است.
______________________________
بسته های ویژه خبری :

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد