بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

پیشگیری از سنگ کلیه با کمک مکمل غذایی

پیشگیری از سنگ کلیه با کمک مکمل غذایی

پژوهشگران می‌گویند مکمل‌های رژیمی دارای قدرت تجزیه و حل جزو اصلی سنگ‌های کلیه است. به گفته محققان دانشگاه هیوستون آمریکا، مکمل‌های رژیمی می‌توانند ابزار پیشگیرانه جدیدی برای شرایط دردناک ناشی از سنگ کلیه باشند.

بلورهای کلسیم اگزالات که متداول‌ترین نوع سنگ کلیه محسوب می‌شوند، رسوبات معدنی هستند که در داخل کلیه‌ها تشکیل می‌شوند. آن‌ها ممکن است به مجرای ادرار بچسبند، مانع از دفع ادرار شوند و درد شدیدی را ایجاد کنند. سنگ‌های کلیه بر حدود ۱۲ درصد از مردان و ۷ درصد از زنان تاثیر می‌گذارند.

گفتنی است که فشارخون بالا، دیابت و چاقی می‌تواند موجب افزایش این ریسک شود.

پزشکان غالبا به افرادی که در معرض این ریسک قرار دارند توصیه می‌کنند آب بیشتری بنوشند و از خوردن مواد غذایی سرشار از اگزالات نظیر اسفناج، بادام، بامیه و ریواس پرهیز کنند.

پزشکان گاهی اوقات همچنین پتاسیم سیترات که مکمل غذایی برای کاهش روند رشد کریستال‌هاست، را نیز تجویز می‌کنند.

در مطالعه جدید، محققان به بررسی ترکیب مشابه موسوم به هیدروکسی سیترات پرداختند که عصاره طبیعی میوه به شکل مکمل غذایی است.

پژوهشگران دریافتند هیدروکسی سیترات راهکار بهتری برای کاهش روند رشد کریستال‌های کلسیم اگزالات است. به نظر می‌رسد هیدروکسی سیترات پیوند قوی‌تری بین کریستال‌ها تشکیل می‌دهد و به تجزیه آنها نیز کمک می‌کند.


محققان این مکمل را بر روی افراد آزمایش کردند، اما هنوز برای مشاهده تاثیر بلندمدت و دوز مصرف آن نیاز به تحقیقات عمیق‌تری است.

********************** 

منبع: سامانه مکمل شناسی به نقل از  WebMD


بسته های ویژه خبری :

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد