بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

تاثیر مکمل های مولتی ویتامین، مولتی مینرال و گیاهی بر وضعیت ریزمغذی ها و خطرات قلبی

تاثیر مکمل های مولتی ویتامین، مولتی مینرال و گیاهی بر وضعیت ریزمغذی ها و خطرات قلبی

یک مطالعه جدید نشان می دهد مکمل های مولتی ویتامین، مولتی مینرال و گیاهی می توانند نشانگرهای شیمیایی مرتبط با خطرات قلبی را کاهش دهند.

در این مطالعه که بطور مشترک توسط محققان روسی و امریکایی انجام شد، هدف اولیه بررسی تاثیر مکمل های مولتی ویتامین، مولتی مینرال و همچنین مکمل های گیاهی بر وضعیت ریزمغذی ها در بدن و همچنین نشانگرهای تهدیدکننده سلامت قلب بود.

این مطالعه بر روی 120 فرد سالم بزرگسال در محدوده سنی 40 تا 70 سال و به مدت 8 هفته انجام شد. این افراد به دو گروه تقسیم شدند. گروه اول تلفیقی از مکمل های مولتی ویتامین، مولتی مینرال و گیاهی و گروه دوم دارونما مصرف کردند.

سطوح ریزمغذی های بتا-کاروتن، آلفا-توکوفرول، ویتامین های C، B6، B12، گلبول قرمز (RBC)، فولات روی و سلنیوم خون در آغاز مطالعه و روزهای 28 و 56 اندازه گیری شد. سطح کورستین نیز در روز ابتدایی و در روز 56 اندازه گیری شد.

همچنین سطح برخی نشانگرهای سلامت قلب در خون، یعنی هموسیستئین (Hcy)، پروتئین C-واکنش پذیر با حساسیت بالا (hs-CRP)، LDL اکسید شده (ox-LDL)، گاما گلوتامیل ترانسفراز (GGT)، اسید اوریک و پروفایل چربی خون در آغاز و روز 56 مطالعه اندازه گیری شد.

نتایج بدست آمده نشان داد مصرف مکمل های غذایی به مدت 56 روز منجر به افزایش سطح کروستین، ویتامین C و فولات به طور قابل ملاحظه ای می شود. این مکمل ها همچنین منجر به جلوگیری از  کاهش میزان ویتامین B6 و B12 شده بود.

همچنین نتایج مشخص کرد سطح هموسیستئین و گاما گلوتامیل ترانسفراز پس از مصرف مکمل های مولتی ویتامین، مولتی مینرال و گیاهی به مقدار قابل توجهی کاهش یافته است.

این داده ها نشان داد مصرف مکمل های مولتی ویتامین، مولتی مینرال و گیاهی تنها به مدت 56 روز نه تنها می تواند سطح ریزمغذی های بدن را بهبود بخشد بلکه می تواند باعث کاهش نشانگرهایی که خطرات قلبی ایجاد می کنند، شود.

نتایج این تحقیق در تاریخ 25 ژانویه 2018 در مجله Nutrients به چاپ رسیده است.

منابع و رفرنس های مکمل شناسی برای این خبر:Effects of Multivitamin, Multimineral and Phytonutrient Supplementation on Nutrient Status and Biomarkers of Heart Health Risk in a Russian Population: A Randomized, Double Blind, Placebo Controlled Study

Nutrients 2018, 10(2), 120; doi:10.3390/nu10020120

http://www.mdpi.com/2072-6643/10/2/120/html

مکمل شناسی را هر روز دنبال کنید

 کپی، فقط در صورت درج نام و لینک مکمل شناسی، مجاز است
 
*توصیه مهم مکمل شناسی در مورد 
خرید و مصرف مولتی ویتامین ها و سایر مکمل های غذایی:
1-مکمل شناسی، یک داروخانه اینترنتی نیست
و فعالیتی در زمینه  خرید و فروش مکمل ها ندارد.
2-به موازات این مطلب، ممکن است مطالعات دیگر، 
نتایجی مغایر و عکس نتایج بالا را  نشان دهد. 
لذااین مطالب نمی تواند دلیلی بر توصیه ومصرف خودسرانه 
مکمل های غذایی باشد و نباید جایگزین توصیه پزشک شود.
3- بهترین محل برای تهیه مکمل های غذایی، داروخانه است.
______________________________
بسته های ویژه خبری :

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد