بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

کمبود آهن پس از اهدای خون را چگونه مدیریت کنیم؟

کمبود آهن پس از اهدای خون را چگونه مدیریت کنیم؟

جلب رضایت مندی اهداکنندگان خون، گلبول های قرمز خونی یا سایر اجزای اهداشونده یکی از مهمترین موضوعات در ترغیب مردم برای داوطلب شدن برای اهدا خدمات سلامت در سرتاسر دنیاست.

آمارها نشان می دهد حدود 70 درصد از اهداکنندگان خون افرادی متعهدی هستند که قبلا نیز اهدای خون را انجام داده اند. بنابراین سلامتی افراد اهداکننده به هبچ وجه نباید به خطر بیوفتد.

با وجود اینکه تنها 10 دقیقه زمان می برد که هر فردی خون اهدا کند (با فرض اهدای 500 میلی لیتر خون بعلاوه 25 میلی لیتر برای تست)، برای جایگزین کردن آهن از دست رفته در این 10 دقیقه فرد نیاز به 24 هفته زمان دارد که با استفاده از یک رژیم غذایی استاندارد این کمبود را جبران کند. این در شرایطی است که اهداکننده هیچ مکمل آهنی مصرف نکند.

بررسی ها نشان می دهد تاثیرات تجمعی اهدای خون بطور متوالی بدون جایگزین کردن آهن از دست رفته و یا بدون فاصله مناسب بین اهداهای متوالی ممکن است منجر به کمبود آهن در اکثر اهداکنندگان، کمبود هوگلوبین در حدود 8 درصد اهداکنندگان و حتی کم خونی در برخی از آنها شود.

علاوه بر این، کمبود آهن می تواند با عوارض جانبی دیگری مانند خستگی، تغییرات شناختی و سایر علائم عصبی عضلانی همراه باشد که می تواند سلامت اهدا کننده خون را تحت تأثیر قرار دهد.

برای اینکه کمبود آهن در حین اهدای خون بهتر تشخیص داده و پیشگیری شود، سازمان های مرتبط با گردآوری خون راهکارهای مختلفی را توصیه کرده اند.

 از جمله این توصیه ها می توان به تغییر در فواصل دورهای اهدای متوالی، تعداد اهدای هر فرد، تست کردن وضعیت آهن در فرد اهدا کننده و مصرف مکمل های آهن برای اهداکنندگان اشاره کرد.

محققان امریکایی در مطالعه ای که اخیرا انجام دادند، شواهد موجود در مورد هر کدام از این راهکارها را بررسی کرده و پیشنهادهایی برای بهبود توازن آهن در اهداکنندگان خون ارائه دادند.

این مطالعه در 16 می 2018 در مجله British Journal of Haematology منتشر شده است.

منابع و رفرنس های مکمل شناسی برای این خبر:How do we manage iron deficiency after blood donation?British Journal of Haematology, First published: 16 May 2018.


https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/bjh.15136

مکمل شناسی را هر روز دنبال کنید

 کپی، فقط در صورت درج نام و لینک مکمل شناسی، مجاز است
 
*توصیه مهم مکمل شناسی در مورد 
خرید و مصرف مولتی ویتامین ها و سایر مکمل های غذایی:
1-مکمل شناسی، یک داروخانه اینترنتی نیست
و فعالیتی در زمینه  خرید و فروش مکمل ها ندارد.
2-به موازات این مطلب، ممکن است مطالعات دیگر، 
نتایجی مغایر و عکس نتایج بالا را  نشان دهد. 
لذااین مطالب نمی تواند دلیلی بر توصیه ومصرف خودسرانه 
مکمل های غذایی باشد و نباید جایگزین توصیه پزشک شود.
3- بهترین محل برای تهیه مکمل های غذایی، داروخانه است.
______________________________
بسته های ویژه خبری :

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد