بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

دکتر الهام طلاچیان: مکمل های مورد نیاز کودکان

دکتر الهام طلاچیان فوق تخصص گوارش کودکان

ریزمغذی‌ها برای رشد و تکامل طبیعی ضروری هستند. دریافت ناکافی می‌تواند سبب اختلال رشد و بیماری شود. پس از 4 ماهگی تجویز آهن توصیه می‌شود. شیرخوارانی که شیر خشک غنی‌شده با آهن دریافت می‌کنند به مکمل اضافی نیاز ندارند.

در نوزادان کم‌وزن یا نارس، شیر مادرخوار، تجویز مکمل آهن از 1 تا 12 ماهگی توصیه شده است. نیاز به کلسیم در کودکان 1 تا 3 سال، 700 میلی‌گرم؛ 4 تا 8 سال، هزار میلی‌گرم و درکودکان و نوجوانان 9 تا 18 سال، 1300 میلی‌گرم است. مکمل ویتامین دی باید به شیر مادرخوران و شیر خشک‌خورانی که مقدار کافی شیر غنی‌شده دریافت نمی‌کنند داده شود. 

برای کودکانی که در معرض خطر کمبود هستند مانند ابتلا به سرخک، اسهال، بیماری‌های تنفسی یا سوء تغذیه شدید یا در جوامعی با خطر کمبود ویتامین A زندگی می‌کنند و در 1 تا 4 ماه گذشته مکمل دریافت نکرده‌اند، WHO تجویز یک دوز ویتامین A را توصیه کرده است. برای درمان گزروفتالمی، ویتامین A در سه دوز داده می‌شود. 

کمبود روی در کشور‌های در حال توسعه شایع است و تجویز آن از شدت و مدت اسهال حاد کودکان می‌کاهد. تجویز روتین ویتامین‌ها و مواد معدنی برای کودکان سالمی که رشد طبیعی دارند، رژیم متنوعی دریافت می‌کنند و در تماس کافی با نور خورشید هستند نیاز نیست.

تجویز ویتامین و مواد معدنی در این موارد اندیکاسیون دارد: جاهای فقیر یا محروم، بی‌اشتهایی و کم‌اشتهایی، مسمومیت با سرب، تاخیر رشد، تماس ناکافی با نور خورشید و یا دریافت ناکافی ویتامین دی، بیماری‌های مزمنی که بر هضم و جذب مواد غذایی تاثیر می‌گذارند و آن‌هایی که رژیم کاهش وزن یا رژیم غذایی محدود دارند.

****************

منبع: سامانه مکمل شناسی 

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد