بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

دکتر فرزاد شیدفر :سندروم متابولیک و ابتلای ورزشکاران

دکتر فرزاد شیدفر-متخصص تغذیه

در حال حاضر آمار جهانی حاکی از آن است که مکمل‌های غذایی یکی از پرفروش‌ترین صنایع در دنیا به حساب می‌آید و مصرف این نوع مکمل‌ها در دنیا به طور عام رو به فزونی است. مصرف مکمل در کشورهای مختلف بسته به جمعیت هر کشوری متنوع است و در حال حاضر در کشور ما مصرف مکمل‌های رژیمی و به خصوص ورزشی به دلیل تخصصی شدن ورزش‌ها از یک سو و نیاز به اندامی متناسب در جوانان و نوجوانان بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

سندروم متابولیک در حال حاضر به بیماری شایعی در جامعه تبدیل شده است که متاسفانه یکی از مهمترین دلایل بروز آن، الگوی نادرست زندگی است. در صورتی که ورزشکاران هم الگوی غذایی سالم نداشته باشند یا الگوی غذایی آنها متنوع نباشد، افزایش وزن که باید به توده عضلانی تبدیل شود، توده چربی خواهد شد و در نتیجه ریسک ابتلابه این بیماری در آنها بالا می‌رود.

تعداد مکمل‌های غذایی زیادی در حال حاضر موجود است که حاوی پتاسیم یا منزیم هستند و در صورتی که فردی به فشار خون بالا مبتلا باشد، با مصرف این نوع مکمل‌های حاوی پتاسیم یا منزیم می‌تواند بیماری خود را درمان کند. به شرط آنکه روند درمان خودسرانه نباشد و مصرف مکمل زیر نظر متخصص باشد.

در حال حاضر شناسایی مکمل‌های سالم به راحتی صورت می‌گیرد و کافی است که اولا مورد تایید وزارت بهداشت باشد و ثانیا از محل مناسب خریداری شده باشد. اما نکته حایز اهمیت نحوه مصرف و نوع مکمل‌هاست. چراکه حتی مکمل‌های غذایی مورد تایید وزارت بهداشت هم اگر زیادی مصرف شوند نتیجه معکوس خواهند داشت.

از طرفی متاسفانه برخی ورزشکاران بی‌توجه به نوع حرفه ورزشی و سن و دیگر فاکتورهای تعیین کننده اقدام به مصرف مکمل‌های غذایی و ورزشی می‌کنند که عدم توجه به این تفاوت‌ها در هر فرد می تواند خطرآفرین باشد.

مصرف مکمل‌ها به عنوان یک اصل کلی در همه منابع صادق است. در مواردی که میزان دریافتی مواد غذایی کم باشد، فرد باید مکمل مصرف کند. این نوع مواد دریافتی با توجه به مناطق جغرافیایی متفاوت خواهد بود. برای نمونه در ساکنان مناطق سردسیر با کمبود ویتامین D  مواجه هستند که می‌بایست مکمل مصرف کنند. حتی ممکن است به تصور خودمان، سفره غذایی ما کامل باشد، اما برخی از مواد موردنیاز بدنمان در آن به میزان کم وجود داشته باشد و میزان موردنیاز بدن از مواد مغذی تأمین نشود؛ بنابراین استفاده از مکمل‌های غذایی را اجتناب‌ناپذیر می‌دانیم.

***************

منبع: سامانه مکمل شناسی 


پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد