بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

درمان با سورفاکتانت

دکتر آرش ملکیان
فوق تخصص نوزادان، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اهواز

مهمترین موضوعاتی که یک متخصص نوزادان با آن ها مواجه است 
یکی از مهم ترین مسئله ها، تولد نوزادان نارس با سنین خیلی پایین و با وزن های خیلی پایین (وزن های حدود 1000 گرم و علی الخصوص نوزادان بین 750 تا 1000 گرم) است و درگیری های مربوط به بقا و جلوگیری از بروز عوارض بر نوزادان نارس است. این موضوع از آنجایی حائز اهمیت است که با توجه به روش های کمک به باروری، میزان تولد نوزادان نارس افزایش پیدا کرده و در پی آن تولد نوزادان نارس هم بیشتر از گذشته شده است. 


دلایل سندرم دیسترس تنفسی 
عامل اصلی در ایجاد RDS کمبود سورفاکتانت  است. سورفاکتانت ماده ای است که باعث کشش سطح آلوئول و بهبود وضع  تنفس در همه ی افراد می شود. 

تشخیص 

تشخیص قطعی بیماری های خطرناک و پرعارضه باید با دقت بیشتری انجام گیرد. مشکلات ریوی نیز به همین صورت است. پاتولوژی، یکی از گزینه ها است. در RDS بر اساس علائم بالینی بیمار و عکس قفسه ی سینه ی بیمار و همچنین گازهای خون شریانی نیز تشخیص صورت می گیرد.

با کنار هم قرار دادن نتایج، پازل بیماری حل می شود و براساس آن. درمان آغاز می شود. هرچند ممکن است گاهی تشخیص نادرست صورت گیرد، اما باید گفت این موارد بسیار ناچیز است. 


درمان با سورفاکتانت 
همان طور که اشاره شد علت فیزیوپاتولوژیک بیماری RDS  که مبتلا به نوزادان نارس، کمبود سورفاکتانت است. بنابراین تنها راه درمان و بهبود وضعیت نوزاد، تجویز سورفاکتانت است. در واقع برای درمان نوزادان نارس از سورفاکتانتی که به صورت طبیعی و صناعی در دسترس است، برای درمان استفاده می شود. طبق آخرین بررسی های موجود سورفاکتانت های طبیعی که از گاو و خوک دریافت می شود به عنوان درمان انتخابی برای بیماران RDS مورد پذیرش قرار گرفته است. 


عوارض درمان با سورفاکتانت 
سورفاکتانت به خودی خود عوارض زیادی ندارد. اما در گذشته تصور می شد از آنجایی که از منابع حیوانی تهیه می شود ممکن است مواد اضافه شده، باعث آلرژی و یا مشکلاتی از این دست باشد. به طور کلی باید گفت اگر عارضه ای بروز کند، 

بعید است که مربوط به سورفاکتانت باشد، بلکه به دلیل بیماری RDS است که همراه با عوارض زیادی است.


احتیاطات و مراقبت ها

نکته اساسی آن است که در هنگام تزریق سورفاکتانت، با توجه به اینکه ماده ی خارجی به ریه وارد می شود باید تمهیدات لازم را در نظر گرفت تا درمان با عارضه همراه نباشد.

مثلا در هنگام تجویز سورفاکتانت باید مطمئن بود لوله در محل مناسب قرار داده شده و میزان تجویز مناسب است. همچنین  مراقبت هایی همانند  نحوه ی تزریق و حجم انتخابی مناسب نیاز است. اما در زمان تجویز یکی از عوارضی که ممکن است به وجود آید مشکل رگولوژیتین ماده از ریه است و یا انسداد لوله ای که سورفاکتانت تزریق می شود که البته به ندرت اتفاق می افتد.

 از عوارض خاص دیگر میتوان به تغییرات جریان خون مغز و یا تغییرات خون در دستگاه گوارش اشاره کرد که اگر توجه کافی در زمان تزریق وجود داشته باشد، عوارض جدی برای نوزاد ایجاد نمی شود و یا به عبارتی اثرات درمانی سورفاکتانت به قدری قابل توجه است که عوارض مختصر را پوشش می دهد. جهان پزشکی باید قدردان سازندگان سورفاکتانت ها که توانسته جان بسیاری از نوزادان را نجات دهد، باشد


روند درمانی دیسترس تنفسی 
روند درمانی در ایران با سایر کشورهای دنیا فاصله ای ندارد. درمانی که انجام می گیرد درمان رایج در کل دنیاست. برندهای سورفاکتانت موجود، برندهای معتبری هستند که در دنیا وجود دارند. بنابراین از نظر نوع درمان با سورفاکتانت مشکلی نداریم. درمان بر اساس مدیریت های لازم و پروتکل های موجود انجام می شود. پروتکل های موجود در دسترس ما معمولا پروتکل های رایج در دنیاست. 

********************

منبع: سامانه مکمل شناسی به نقل از نشریه درمان یاب 

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد