بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

مکمل های غذایی اورنیتین آلفا- کتوگلوتارات

اورنیتین آلفا- کتوگلوتارات، که مخفف آن OKG است، همچنین به عنوان اورنیتین 2- اوگزوگلوتارات یا اورنیتین اوگزوگلوتارات (OGO) شناخته می‌شود که یک فرم نمک دو مولکول آمینو اسید غیر پروتئینی، ال- اورنیتین، و یک مولکول سیکل کربس دی کربوکسیلیک اسید، آلفا- کتوگلوتارات است.

OKG هم به صورت انترال و هم به صورت وریدی در سوختگی، تروما، و بیماران مبتلا به سوء تغذیه مزمن و جراحی شده استفاده می‌شود. به نظر می‌رسد که کاتابولیسم پروتئین را کاهش می‌دهد و/ یا سنتز پروتئین را تحت این شرایط افزایش می‌دهد. OKG یک مکمل غذایی رایج برای ورزشکاران است.

عملکرد مکمل های غذایی اورنیتین آلفا- کتوگلوتارات

OKG در شرایط خاص، ممکن است عملکردهای تنظیم کننده ایمنی و آنتی کاتابولیک و/ یا آنابولیک داشته باشد. OKG یک فرم انتقال دهنده پیش سازهای ال- گلوتامین و ال- آرژینین است.

مکانیسم عمل مکمل های غذایی اورنیتین آلفا- کتوگلوتارات
عملکرد OKG می‌تواند به متابولیت‌هایی مرتبط باشد که اجزای OKG، ال- اورنیتین و آلفا- کتوگلوتارات را افزایش می‌دهند. این متابولیت‌ها ال- آرژینین، ال- گلوتامین، ال- پرولین و پلی آمین‌ها هستند.

متابولیسم ال- گلوتامین و ال- آرژینین در تروما تغییر می‌کند و این تغییر به اختلال عملکرد ایمنی مربوط است.

یکی از اتفاقات بیو شیمیایی بزرگی که به دنبال یک آسیب سوختگی رخ می‌دهد، افت میزان ال- گلوتامین داخل عضلانی است.

این آمینو اسید از بافت عضلانی آزاد می‌شود تا نیازهای افزایش یافته سلول‌های دیگر، به ویژه سلول‌های ایمنی و سلول‌های روده‌ای را برطرف کند.

ال- گلوتامین اینک برای حفظ فعالیت و تکثیر سلول‌های ایمنی، ضروری شناخته شده است. در روده برای حفظ استحکام سد مخاطی و عملکرد متابولیک و ایمنی آن ضروری است.

اختلال عملکرد ایمنی و معدی روده‌ای وقتی میزان سنتز ال- گلوتامین برای حفظ عملکرد طبیعی سلول‌های ایمنی و انتروسیت‌ها ناکافی باشد، اتفاق می‌افتد.

در این شرایط، برای مثال در یک آسیب سوختگی، به طور طبیعی ال- گلوتامین غیر ضروری (منظور این است که بدن می‌تواند آن را بسازد) یک آمینو اسید ضروری می‌شود (منظور این است که بدن نمی‌تواند به مقدار کافی آن را بسازد) OKGیک فرم انتقال دهنده ال- گلوتامین است.

ال- آرژینین هم برای سلول‌های ایمنی ضروری است. تصور می‌شود که نقش ال- آرژینین در ایمنی مرتبط با متابولیت آن نیتریک اکسید است.

آسیب سوختگی و بعضی تروماهای دیگر بر روی وضعیت ال- گلوتامین و ال- آرژینین در بافت‌های مختلف بدن به ویژه عضله، سیستم ایمنی و مجرای گوارشی موثر است.

مثلاً در مورد ال- گلوتامین، سنتز ال- آرژینین در طول این شرایط احتمالاً برای عملکرد ایمنی و گوارشی طبیعی و نه برای سنتز پروتئین ناکافی است.

OKG علاوه بر اینکه فرم انتقال دهنده ال- گلوتامین است، همچنین یک فرم انتقال دهنده ال- آرژینین یا به طور صحیح تر ال- اورنیتین که به ال- آرژینین تبدیل می‌شود، است.

مشخص نیست که آیا OKG عملکرد تنظیم کننده ایمنی یا آنتی کاتابولیک/ آنابولیک در شرایط طبیعی دارد یا نه.

ال گلوتامین و ال- آرژینین را ببینید.

فارماکوکینتیک مکمل های غذایی اورنیتین آلفا- کتوگلوتارات
بعد از دریافت، OKG از روده کوچک جذب می‌شود تا وقتی که به کبد منتقل شود. در کبد، OKG به مسیرهای متابولیکی مختلفی وارد می‌شود.

ال- اورنیتین یک پیش ساز در سنتز ال- آرژینین و پلی آمین‌ها، می‌باشد. آلفا- کتوگلوتارات به ال- گلوتامین متابولیزه می‌شود.

OKG متابولیزه نشده به وسیله کبد، با گردش سیستمیک منتقل می‌شود و به بافت‌های مختلف بدن شامل مغز، جایی که تحت عمل‌های متابولیکی شبیه بالا قرار می‌گیرد، منتشر می‌شود.

در شرایط تروما یا آسیب سوختگی، OKG ممکن است در سلول‌های ایمنی، انتروسیت‌ها و بافت ماهیچه‌ای متابولیزه شود تا ال- آرژینین و ال- گلوتامین را تولید کند.

اندیکاسیون و کاربرد مکمل های غذایی اورنیتین آلفا- کتوگلوتارات
ثابت شده است که OKG فواید قابل توجهی در حمایت تغذیه‌ای بیماران سوختگی و دیگر بیماران تروما دارد. همان گونه که در موارد سوء تغذیه مزمن و بعد از جراحی در افراد سالخورده سودمند است.

نشان داده شده است که OKG بهبود زخم را تسریع می‌کند، همچنین دارای بعضی اثرات تنظیم کننده ایمنی است. این ادعا که عملکرد ورزشکاران را بهبود می‌بخشد، تایید نشده است.

موارد منع مصرف مکمل های غذایی اورنیتین آلفا- کتوگلوتارات
OKG در افراد با نقص اورنیتین- دلتا- آمینوترانسفراز (OAT) منع مصرف دارد. این یک بیماری ژنتیکی است که منجر به آتروفی چرخشی کوروئید و شبکیه و دژنراسیون کوریورتینال کوری پیشرونده می‌شود که نادر است.

موارد احتیاط مکمل های غذایی اورنیتین آلفا- کتوگلوتارات
زنان باردار و مادران شیرده باید از مصرف مکمل‌های OKG اجتناب نمایند.. مکمل‌های OKG ممکن است به طوربالقوه منجر به هایپوگلایسمی در افراد گرسنه شوند، آنهاییکه اختلالات خوردن دارند یا افرادی که از رژیم‌های خیلی کم کالری پیروی می‌کنند باید در مصرف OKG احتیاط
نمایند.

عوارض جانبی مکمل های غذایی اورنیتین آلفا- کتوگلوتارات
برای افرادی که مکمل OKG مصرف می‌کنند هیچ موردی گزارش نشده است.

دوز و نحوه مصرف مکمل های غذایی اورنیتین آلفا- کتوگلوتارات
هیچ دوز مشخصی برای مکمل‌های OKG وجود ندارد. بعضی ورزشکاران حدود 5/2 گرم قبل و بعد از ورزش همچنین قبل از صبحانه و هنگام خواب مصرف می‌نمایند. دوزهای 20 تا 30 گرم روزانه به طور انترال در بیماران سوختگی و تروما تجویز می‌شود.

........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر

توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.
مصرف مکمل های غذایی بویژه در خصوص کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر دیابت، بیماری های ریوی یا قلبی و عروقی دارند و همچنین در رابطه با زنان باردار از حساسیت بیشتری برخوردار است و ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک، منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود.
علاوه بر این، توجه داشته باشید با توجه به شیوع تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی، بهترین و معتبرتین مکان برای تهیه مکمل های غذایی، صرفا داروخانه ها هستند و عرضه مکمل های غذایی در خارج از داروخانه، بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، در خارج از داروخانه ممنوع است.

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد