بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

مدیریت مصرف مکمل های غذایی اولئوروپئین

فارماکوکینتیک مکمل های غذایی اولئوروپئین
فارماکوکینتیک (PK) اولئوروپئین آگلیکون در انسان‌ها، به مانند اولئوروپئین، ناکامل است اما بعضی از مطالعات هم اکنون موجود هستند
اولئوروپئین آگلیکون، فرمی که در روغن زیتون یافت می‌شود، خیلی کم در روده کوچک جذب می‌شود.

در نتیجه، هیچ اولئوروپئین آگلیکونی از میان تک لایه‌های سلول Caco-2 انسانی یا سگمان‌های ژژنوم یا ایلئوم موش در مدل‌های جذب in vitro عبور نمی‌کند.

در مقایسه، هیدروکسی تیروزول به طور کارآمد از میان تک لایه‌ها و سگمان‌های روده‌ای عبور می‌کند. به نظر می‌رسد که مقدار خاصی از اولئوروپئین آگلیکون در معده هیدرولیز می‌شود تا هیدروکسی تیروزول را تولید کند.

مقدار خیلی بیشتری به طور سریع به وسیله میکروفلور کولون شکسته می‌شود که به تشکیل هیدروکسی تیروزول منجر می‌گردد. مقدار کمی از اولئوروپئین آگلیکون ممکن است در روده کوچک جذب شود.

اکثر دوز دریافت شده اولئوروپئین آگلیکون، با این وجود، به صورت هیدروکسی تیروزول خاتمه خواهد یافت. اولئوروپئین، فرمی که در برگ‌های زیتون یافت می‌شود دارای گلوکز خارج شده توسط گلوکوزیداز می‌باشد، قبل از اینکه به هیدروکسی تیروزول در معده و کولون تبدیل شود.


هیدروکسی تیروزول به طور کارآمد از لومن روده کوچک به داخل انتروسیت‌ها با انتشار تسهیل شده جذب می‌شود.

از انتروسیت‌ها، هیدروکسی تیروزول وارد گردش وریدی می‌شود که آن را به کبد می‌برد تا اینکه وارد گردش سیستمیک شود. هیدروکسی تیروزول تولید شده در کولون جذب می‌شود و وارد گردش وریدی و سپس گردش سیستمیک می‌شود.

گردش سیستمیک هیدروکسی تیروزول را به بافت‌های مختلف بدن انتقال می‌دهد و به نظر می‌رسد هیدروکسی تیروزول از سد خونی مغزی عبور می‌کند، با ورود به مغز می‌تواند با هیدروکسی تیروزولی که از کاتابولیسم دوپامین تولید می‌شود مخلوط گردد.

متابولیت‌های عمده هیدروکسی تیروزول در انسان 4- هیدروکسی 3- متوکسی فنیل اتانول که هومووانیلیل الکل هم نامیده می‌شود و از هیدروکسی تیروزول با آنزیم کاتکول o-- متیل ترانسفراز (COMT) تولید می‌شود، 4- هیدروکسی- 3- متوکسی فنیل استیک اسید (هومووانیلیک اسید) و کونژوگه‌های گلوکورونید هیدروکسی تیروزول، به مانند هومووانیلیل الکل و هومووانیلیک اسید هستند.

قسمت عمده هیدروکسی تیروزول هضم شده سرانجام مانند گلوکورونید کونژوگه در ادرار دفع می‌شود. هومووانیلیل الکل و هومووانیلیک اسید و کونژوگه‌های گلوکورونید آنها و بعضی هیدروکسی تیروزول‌های غیر کونژوگه هم در ادرار یافت می‌شوند.

گلوکورونیداسیون هیدروکسی تیروزول به نظر می‌رسد هم در روده کوچک و هم در کبد رخ می‌دهد.


مطالعات PK بیشتری روی اولئوروپئین و اولئوروپئین آگلیکون در انسان‌ها به منظور تعیین تمام جزئیات ADME آنها (جذب- توزیع- متابولیسم و دفع) مورد نیاز است. مطالعات PK روی اولئوروپئینی که به صورت تزریقی تجویز می‌شود و اولئوروپئین آگلیکون ارزشمند خواهد بود
.
اندیکاسیون و کاربرد مکمل های غذایی اولئوروپئین
اولئوروپئین، یک ترکیب پلی فنل برگ زیتون، و اولئوروپئین آگلیکون مشتق شده از روغن زیتون، فعالیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارند که ممکن است اثرات ضد سرطانی و محافظت کننده قلب به آنها بدهد.

همچنین شواهد مقدماتی وجود دارد که این مواد ممکن است در درمان و پیشگیری از بعضی از عوارض دیابت، حمایت در برابر اشعه UVB و پیشگیری از التهاب منجر به تحلیل استخوان مفید باشد.

آنها همچنین ممکن است بعضی اثرات ضد میکروبی داشته باشند. مطالعات بالینی در این زمینه کم است.

موارد منع مصرف مکمل های غذایی اولئوروپئین

مکمل‌های غذایی حاوی اولئوروپئین و اولئوروپئین آگلیکون در افرادی که حساسیت به هر ترکیب حاوی مکمل غذایی اولئوروپئین و اولئوروپئین آگلیکون دارند، منع مصرف دارد. افزایش حساسیت به اولئوروپئین یا اولئوروپئین آگلیکون بسیار نادر است.

موارد احتیاط مکمل های غذایی اولئوروپئین
کسانی که تمایل دارند مکمل‌های غذایی حاوی اولئوروپئین یا اولئوروپئین آگلیکون را به منظور حفظ سلامتی مصرف کنند، باید ابتدا با پزشک مشورت نمایند.


به دلیل اثر آنتی ترومبوتیک اولئوروپئین یا اولئوروپئین آگلیکون افراد مبتلا به هموفیلی و کسانی که وارفارین (کومادین) دریافت می‌کنند، می‌بایست در مصرف این مکمل‌ها احتیاط کنند.

مکمل‌های غذایی محتوی اولئوروپئین یا اولئوروپئین آگلیکون قبل از هرگونه جراحی باید به مدت چند روز قطع شوند و بعد از جراحی جراحی می‌توانند دوباره شروع شوند.


به دلیل عدم مطالعات طولانی مدت در زمینه ایمنی مکمل‌های غذایی حاوی اولئوروپئین و اولئوروپئین آگلیکون، زنان باردار و مادران شیرده می‌بایست در مصرف آنها احتیاط نمایند.

عوارض جانبی مکمل های غذایی اولئوروپئین
موردی گزارش نشده است.

تداخلات مکمل های غذایی اولئوروپئین
داروها
گزارش شده است که اولئوروپئین آگلیکون مقاومت خود بخودی به trastuzumab را در سرطان پستان ناشی از HER2 زیاد بیان شده بر می‌گرداند. (فعالیت ضد سرطانی بالا را ببینید.)

مکمل‌های غذایی
موردی شناخته نشده است.

گیاهان
موردی شناخته نشده است.

غذاها
موردی شناخته نشده است.

اوردوز مکمل های غذایی اولئوروپئین
گزارشی از اوردوز وجود ندارد.

دوز و نحوه مصرف مکمل های غذایی اولئوروپئین

مکمل‌های غذایی حاوی اولئوروپئین، عمدتاً در فرم عصاره برگ زیتون، به صورت کپسول موجود هستند. دوز مصرفی به طور کلی نباید از آنچه در برچسب محصول توصیه شده است تجاوز کند. اولئوروپئین آگلیکون در روغن زیتون خالص از حدود 3/23% تا 7/37% موجود است.

........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر

توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.
مصرف مکمل های غذایی بویژه در خصوص کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر دیابت، بیماری های ریوی یا قلبی و عروقی دارند و همچنین در رابطه با زنان باردار از حساسیت بیشتری برخوردار است و ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک، منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود.
علاوه بر این، توجه داشته باشید با توجه به شیوع تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی، بهترین و معتبرتین مکان برای تهیه مکمل های غذایی، صرفا داروخانه ها هستند و عرضه مکمل های غذایی در خارج از داروخانه، بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، در خارج از داروخانه ممنوع است.

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد