بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

عوارض مکمل های غذایی پیکنوگنول چیست؟

اصطلاح پیکنوگنول به ترکیب خاصی از پروسیانیدینهای استخراج شده از پوست درخت کاج ساحلی فرانسوی به نام pinus maritima‌ اطلاق می‌شود. کاج ساحلی فرانسوی در خلیج کوچک Landes de gascogns Biscay در فرانسه رشد می‌کند.


اگر چه اصطلاح پیکنوگنول امروزه محدود به پروسیانیدینهای کاج ساحلی فرانسوی است. اما بطور اولیه به عنوان نام علمی این گروه از فلاوونوئیدها بسط به کار رفته است.


پروسیانیدینها مشتقات گروه فلاوان -3-ال از فلاوونوئیدها هستند. این گروه شامل اپی کاتچین و کاتچین است. پروسیانیدینها شامل دیمرهای کاتچین و اولیگومرهای اپی کاتچین و کاتچین هستند که در پیکنوگنول یافت می‌شوند.

پیکنوگنول مقدار زیادی اولیگومر حاوی 5 تا 7 واحد دارد. اولیگومرهای پروسیانیدین همچنین بعنوان اولیگومریک پروسیانیدین (OPC) اولیگومریک پروآنتوسیانیدین (OPCs) و والیگومرهای پروسیانیدولیک (PCOs) شناخته می‌شوند.

علاوه بر OPCs پیکنوگنول حاوی اپی کاتچین و کاتچین، تاکسیفولین و فنولیک اسیدهایی مانند، کافئیک، فرولیک، پاراآمینو بنزوئیک اسید و همچنین محصولات گلیکوزیلاسیون فلاونولها و فنولیک اسید‌ها به صورت اجزا فرعی می‌باشد.

پیکنوگنول به صورت PYC مخفف می‌شود.
پروسیانیدینها شامل اولیگومریک پروسیانیدین در مواد غذایی مانند کاکائو و شکلات، دانه‌های انگور، سیب، بادام زمینی، مغز بادام، قره قاط و زغال اخته یافت می‌شوند. آنها در گیاه دارویی (croton lechleri) sangre de drago نیز یافت می‌شوند.


پروسیانیدین‌ها همچنین به عنوان لوکوسیانیدین شناخته می‌شوند. پروسیانیدین‌ها و پرودلفینیدین‌ها شامل یک گروه از ترکیبات پلی فنولیک به نام پروآنتوسیانیدین هستند.

از آنجایی که پروسیانیدین‌ها، اولیگومرهای کاتچین و اپی کاتچین و استرهای گالیک اسیدشان هستند، پرودلفینیدین‌ها، اولیگومرهای گالوکاتچین و اپی گالوکاتچین و مشتقات گالولیته‌ آنها محسوب می‌شوند.

پروآنتوسیانیدین‌ها همچنین به عنوان تانین‌های متراکم شناخته می‌شوند.


اندیکاسیون و کاربرد مکمل های غذایی پیکنوگنول
ادعاهایی که در مورد پیکنوگنول وجود دارد در حال بررسی است. توان این ماده در مقابله با رادیکالهای آزاد، ممکن است توجیهی برای نقش آن در اختلالات ایمنی و نورودژنراتیو محسوب شود.

نتایج تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که پیکنوگنول ممکن است دارای اثرات ضد آلرژی، ضد دیابت، افزایش سرعت ترمیم زخم‌ها،مقابله با آرتریت، محافظت قلبی-عروقی، ضد التهابی، تنظیم ایمنی و ضد سرطان باشد.

موارد منع مصرف مکمل های غذایی پیکنوگنول
پیکنوگنول در افراد دارای حساسیت به هر جز فراورده‌های حاوی این ماده منع مصرف دارد.

موارد احتیاط مکمل های غذایی پیکنوگنول
مصرف این مکمل در زنان باردار و مادران شیرده غیر مجاز است.

عوارض جانبی مکمل های غذایی پیکنوگنول
گزارش نشده است.

تداخلات دارویی مکمل های غذایی پیکنوگنول
داروها
استفاده از پیکنوگنول و Dextroamphetamine برای درمان نقص توجه ناشی از بیش فعالی بهتر از استفاده دارو به تنهایی می‌باشد.

اوردوز مکمل های غذایی پیکنوگنول
هیچ گزارشی از افزایش دوز وجود ندارد.

دوز و نحوه مصرف مکمل های غذایی پیکنوگنول
دوز روزانه از 25 تا 200 میلی‌گرم متغیر است.

........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر

توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.
مصرف مکمل های غذایی بویژه در خصوص کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر دیابت، بیماری های ریوی یا قلبی و عروقی دارند و همچنین در رابطه با زنان باردار از حساسیت بیشتری برخوردار است و ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک، منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود.
علاوه بر این، توجه داشته باشید با توجه به شیوع تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی، بهترین و معتبرتین مکان برای تهیه مکمل های غذایی، صرفا داروخانه ها هستند و عرضه مکمل های غذایی در خارج از داروخانه، بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، در خارج از داروخانه ممنوع است.

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد