بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

کاربرد مکمل های غذایی کورستین

مکانیسم اثر مکمل های غذایی کورستین
کورستین یک آنتی اکسیدان فنولیک است که پراکسیداسیون لیپید را مهار می‌کند. اثرات ضد زخم و محافظت از معده این فلاونوئید، ممکن است در شمار فعالیتهای آن محسوب شود.

در مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی نشان داده شده است که کورستین، دگرانولاسیون ماست سل‌ها، بازوفیل‌ها و نوتروفیل‌ها را مهار می‌کند.

چنین فعالیتی می‌تواند توجیهی برای فعالیت‌های ضد التهابی، ضد آلرژی و تنظیم کننده ایمنی کورستین محسوب شود.


نتایج مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی دیگری پیشنهاد می‌کند که کورستین، تیروزین کینا ز و نیتریک اکسید سنتاز را مهار و فعالیت واسطه التهابی NF kappa B را تنظیم می‌کند.

آلدوز ردوکتاز همچنین به عنوان آلدتیول شناخته می‌شود: NADP+ اکسیدوردوکتاز اولین آنزیم در مسیر پولیول است.

هایپرگلایسمی میزان جریان مسیر پولیول را افزایش می‌دهد که منجر به بروز عوارض دیابتی مانند کاتاراکت، رتینوپاتی، نوروپاتی و نفروپاتی می‌شود. کورستین، آلدوز ردوکتاز را مهار می‌کند.

فارماکوکینتیک مکمل های غذایی کورستین
حدود 25 درصد از یک دوز خوراکی کورستین از روده کوچک جذب شده و از طریق گردش پورت به کبد منتقل می‌شود و تحت اولین متابولیسم مهم قرار می‌گیرد.

کورستین و متابولیت‌هایش از کبد به بافت‌های مختلف بدن منتشر می‌شوند. کورستین در پلاسما به طور محکم به آلبومین باند می‌شود. بالاترین سطح کورستین پلاسما 7/0 تا 7 ساعت بعد ازخوردن دیده می‌شود. نیمه عمر حذف کورستین تقریبا 25 ساعت است.


راجع به فارماکوکینتیک کونژوگه‌های گلیکوزیدی کورستین، به نظر می‌رسد که عامل تعیین‌کننده اصلی جذب این کونژوگه‌ها، نوع قند است.

برای مثال کورستین گلیکوزید از روده کوچک جذب می‌شود در حالی که کورستین روتینوزید از کولون بعد از حذف بخش کربوهیدراتی توسط آنزیم‌های باکتریایی جذب می‌شود.

اندیکاسیون و کاربرد مکمل های غذایی کورستین
ادعاهایی مبنی بر اینکه کوئرستین در برابر حمله‌های قلبی و سکته اثر حفاظتی دارد، مطرح شده است که توسط تحقیقات اخیر حمایت نمی‌شود.

کورستین ممکن است با وجود این فوایدی در بعضی آلرژی‌ها، در شرایط شکنندگی مویرگ‌ها، پروستاتیت مزمن و در بعضی انواع سرطان‌ها داشته باشد.


این فلاونوئید همچنین ممکن است اثرات محافظت از معده داشته و از پیشرفت عوارض دیابتی مانند کاتاراکت، رتینوپاتی، نوروپاتی و نفروپاتی پیشگیری کند.

موارد منع مصرف مکمل های غذایی کورستین
هرگونه حساسیت شناخته شده به محصولات حاوی کورستین

موارد احتیاط مکمل های غذایی کورستین
به دلیل عدم وجود مطالعات طولانی مدت ایمنی، زنان باردار و مادران شیرده ‌باید از مصرف کورستین اجتناب کنند.

عوارض جانبی مکمل های غذایی کورستین

عوارض جانبی که به دنبال مصرف کورستین خوراکی گزارش شده شامل تهوع، سردرد و حس سوزش خفیف در اندام‌ها است.

کورستین خوراکی معمولا به خوبی تحمل می‌شود. تجویز داخل وریدی کورستین با تهوع، استفراغ، تعریق، فلاشینگ و تنگی نفس همراه است.

تداخلات مکمل های غذایی کورستین
داروها
آنتی‌بیوتیک‌های کینولون: کورستین در محیط آزمایشگاه به محل DNA ژیراز باکتری‌ها متصل شده، بنابراین به طور تئوری، می‌تواند به عنوان یک مهارکننده رقابتی با آ‌نتی‌بیوتیک‌های کینولون که به همین محل باند می‌شوند، رقابت کند.


Cisplatin: به دلیل خطرات احتمالی ژنوتوکسیسیتی در بافت‌های نرمال در اثر مصرف توامان سیس پلاتین با کورستین، افراد تحت درمان با سیس پلاتین باید از مصرف مکمل کورستین اجتناب کنند.

مکمل‌های غذایی
بروملایین و پاپایین جذب کورستین را افزایش می‌دهند.

اوردوز مکمل های غذایی کورستین
هیچ گزارشی از اوردوز به دنبال مصرف خوراکی کورستین وجود ندارد. تجویز داخل وریدی با دوز بیشتر از 945 میلی‌گرم بر متر مربع با نفروتوکسیسیتی همراه است.

دوز و نحوه مصرف مکمل های غذایی کورستین
دوز مصرفی کورستین از 200 تا 1200 میلی‌گرم به طور روزانه متغیر است.


در مطالعه‌ای به منظور بررسی فواید احتمالی کورستین برای پروستاتیت مزمن، از دوز 500 میلی‌گرم کورستین دو بار در روز به مدت یک ماه استفاده شده بود.

........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر

توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.
مصرف مکمل های غذایی بویژه در خصوص کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر دیابت، بیماری های ریوی یا قلبی و عروقی دارند و همچنین در رابطه با زنان باردار از حساسیت بیشتری برخوردار است و ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک، منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود.
علاوه بر این، توجه داشته باشید با توجه به شیوع تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی، بهترین و معتبرتین مکان برای تهیه مکمل های غذایی، صرفا داروخانه ها هستند و عرضه مکمل های غذایی در خارج از داروخانه، بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، در خارج از داروخانه ممنوع است.

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد