بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

خودآگاهی راجع به مصرف مکمل های غذایی ژل رویال

ژل رویال (RJ) ماده ژلاتینی به رنگ سفید شیری است که از غدد سفالیک (سری) زنبورهای کارگر پرستار (Apis mellifera) منحصرا با هدف تحریک رشد و نمو زنبور ملکه ترشح می‌شود.

بدون ژل رویال، زنبور ملکه تفاوتی با زنبورهای کارگر نخواهد داشت و حدودا به اندازه آنها عمر خواهد کرد (هفت تا هشت هفته). با ژل رویال، زنبور ملکه می‌تواند 5 تا 7 سال عمر کند.

این حقیقت عقیده رایج مبنی بر خاصیت دوباره جوان‌سازی ژل رویال را توضیح می‌دهد.
ژل رویال، به هر حال آن طور که توقع می‌رود که یک ماده ضد پیری مهم باشد موثر نیست. اما بدون اثرات درمانی هم نیست.

ژله رویال دارای امولسیونی از پروتئین‌ها، قندها، چربی‌ها و بعضی مواد دیگر دریک پایه آبی است.
پروتئین‌ها تا 13٪ ژل رویال را تشکیل می‌دهند. اکثر پروتئین‌ها عضو خانواده‌ای هستند که پروتئین‌های اصلی ژل رویال نامیده می‌شوند.

یک پروتئین در ژل رویال وجود دارد که رویالسین نام دارد و اثرات آنتی بیوتیکی بر ضد باکتری‌های گرم مثبت دارد، اما بر ضد باکتری‌های گرم منفی موثر نیست.

حدود 11٪ ژل رویال از قندها مانند فروکتوز و گلوکز ساخته شده است، چیزی شبیه به قندهایی که در عسل هم یافت می‌شوند.

چربی‌ها حدود 5٪ این ماده را تشکیل می‌دهند و بیشتر شامل اسیدهای چرب هیدروکسی با زنجیره متوسط مانند ترانس – 10- هیدروکسی-2- دسنوئیک اسید هستند که همچنین تصور می‌شود، اثرات ضد میکروبی داشته باشد.


ژل رویال همچنین دربردارنده ویتامین‌ها مانند پانتوتنیک اسید، مواد معدنی و فیتواسترول‌ها است. نئوپترین (Neopterin) یا 2- آمینو-6- (1و2و3تری هیدروکسی پروپیل)- 4 (3H) – پتریدینون، برای اولین بار از ژل رویال جدا شده است.

نئوپترین در انسان‌ها هم یافت می‌شود و اگرچه نقش دقیق آن در بدن انسان شناخته شده نیست اما به نظر می‌رسد که نقشی مهم در سیستم ایمنی انسان ایفا می‌کند.


مل بروسیا (Melbrosia)، ترکیبی از ژل رویال و بی پلن (bee pollen)، گاهی توسط زنان یائسه برای بهبود علایم بحران یائسگی استفاده می‌شود.

عملکرد مکمل های غذایی ژل رویال
ژل رویال می‌تواند فعالیت‌های کاهش دهنده چربی، ضد باکتری، ضد التهابی و ضد تکثیری داشته باشد.


مکانیسم عمل مکمل های غذایی ژل رویال
مکانیسم عمل ژل رویال ناشناخته است. اثر ضد باکتری محتمل بعضی پروتئین‌های ژل رویال با مصرف آن به صورت موضعی وجود دارد در حالی که با دریافت خوراکی این اثر را ندارد.

فارماکوکینتیک مکمل های غذایی ژل رویال
گزارشی از مطالعات فارماکوکینتیکی برای ژل رویال وجود ندارد. پروتئین‌ها، کربوهیدرات‌ها و چربی‌های موجود در ژله رویال باید هضم شده، جذب و متابولیزه شوند درست شبیه این مواد که در غذاها یافت شده و هضم،جذب و متابولیزه می‌شوند.

اندیکاسیون و کاربرد مکمل های غذایی ژل رویال
ژل رویال ممکن است اثرات مفیدی روی چربی‌ها داشته باشد که شامل اثرات کاهش دهنده کلسترول است. مدارک بسیار مقدماتی زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه این ماده می‌تواند اثرات آنتی بیوتیکی، تنظیم کننده ایمنی، ضد التهابی، بهبود زخم و ضد سرطانی داشته باشد.

موارد منع مصرف مکمل های غذایی ژل رویال

مصرف ژل رویال در افرادی که به هر یک از ترکیبات ژل رویال حساسیت دارند، ممنوع است.


موارد احتیاط مکمل های غذایی ژل رویال
زنان باردار و شیرده باید از مصرف مکمل‌های ژل رویال اجتناب کنند.

عوارض جانبی مکمل های غذایی ژل رویال

عوارض جانبی شامل اگزما، رینیت، کهیر و برونکواسپاسم است. یک گزارش از زنی وجود دارد که در پی مصرف 1 ماهه ژل رویال دچار کولیت خونریزی دهنده شده است. آسم حاد، آنافیلاکسی و دریک مورد، مرگ ثانویه به آسم القا شده توسط ژل رویال نیز گزارش شده است.

اوردوز مکمل های غذایی ژل رویال
 موردی از اوردوز ژل رویال گزارش نشده است.

دوز و نحوه مصرف مکمل های غذایی ژل رویال

افرادی که ژل رویال مصرف می‌کنند به صورت روزانه 100-50 میلی‌گرم مصرف می‌نمایند. ژل رویال همچنین در فرمولاسیون‌های آرایشی نیز در دسترس است. افرادی که نسبت به ژل رویال حساسیت دارند، ممکن است در اثر مصرف موضعی دچار درماتیت شوند.

........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر

توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.
مصرف مکمل های غذایی بویژه در خصوص کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر دیابت، بیماری های ریوی یا قلبی و عروقی دارند و همچنین در رابطه با زنان باردار از حساسیت بیشتری برخوردار است و ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک، منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود.
علاوه بر این، توجه داشته باشید با توجه به شیوع تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی، بهترین و معتبرتین مکان برای تهیه مکمل های غذایی، صرفا داروخانه ها هستند و عرضه مکمل های غذایی در خارج از داروخانه، بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، در خارج از داروخانه ممنوع است.

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد