بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

اطلاعات تکمیلی مکمل شناسی در مورد مکمل های غذایی فلاوونوئید روتین

فلاوونوئید روتین یک فلاوونول گلیکوزید است که دربردارنده فلاوونول کرستین (کرستین را ببینید) و دی ساکارید روتینوز می‌باشد. روتین در گیاهان بسیاری یافت می‌شود، به خصوص گیاه گندم سیاه (Fagopyrum esculentum)، آردی که برای تهیه پن کیک استفاده می‌شود.

دیگر منابع غنی غذایی روتین شامل چای سیاه و پوست سیب هستند. روتین در ظاهر یک ماده جامد، به رنگ زرد کم رنگ است و فقط به مقدار کمی در آب محلول می‌باشد. این ماده حلالیت بیشتری نسبت به کرستین آگلیکون در آب دارد.

فرمول مولکولی روتین C27H30O16 و وزن مولکولی آن 53/610 دالتون است.


قسمت دی ساکارید روتین، روتینوز، از قندهای رامنوز (6- دئوکسی- L – مانوز) و گلوکز تشکیل شده است. در مقالات، اسامی زیادی برای روتین به کار می‌رود.

آنها شامل روتوزید، کرستین- 3 روتینوزید و سوفورین هستند. همچنین 3و3و4 و5و7 پنتاهیدروکسی فلاوون-3-روتینوزید، 3-رامنوزیل- گلوکوزیل کرستین و 3-]] 6-O-(6-دئوکسی- آلفا- L- مانوپیرانوزیل)- بتا- D-گلوکوپیرانوزیل[اکسی[ -2-3،4- دی هیدروکسی فنیل)-5و7- دی هیدروکسی- H4-1- بنزوپیران-4- یک هستند.

عملکرد مکمل های غذایی فلاوونوئید روتین
روتین ممکن است فعالیت‌های آنتی اکسیدانی، ضد التهابی، ضد سرطانی، آنتی ترومبوتیک، اثر محافظتی سلول و اثر محافظتی عروقی داشته باشد.

مکانیسم عمل مکمل های غذایی فلاوونوئید روتین
بسیاری از فعالیت‌های محتمل روتین، مربوط به اثر آنتی اکسیدانی آن است. روتین یک آنتی اکسیدان فنلی است و گفته می‌شود که رادیکال‌های سوپراکسید را پاکسازی می‌کند.

روتین می‌تواند یون‌های فلزی مانند کاتیون‌های فروس را شلاته کند. کاتیون‌های فروس در واکنشی به نام فنتون شرکت دارند که گونه‌های واکنشی اکسیژن تولید می‌کند.

روتین همچنین انفجار تنفسی نوتروفیل‌ها را تنظیم می‌کند. فعالیت آنتی اکسیدانی روتین در شرایط in vivo به احتمال زیاد به دلیل کرستین آگلیکون است که متعاقب دریافت متابولیزه می‌شود.

اگر چه اکثر مطالعات نشان می‌دهند که روتین پراکسیداسیون چربی را مهار می‌کند، چند مطالعه این مطلب را تایید نمی‌کنند. روتین همچنین می‌تواند به حفظ سطوح گلوتاتیون احیا شده، آنتی اکسیدان بیولوژیکی، کمک کند.

نکته مهم این که در شرایط خاص، روتین یا متابولیت آن، کرستین می‌تواند به یک پرواکسیدان تبدیل شود. برای مثال، نیتروزاسیون روتین/ کرستین می‌تواند یک مولکول پرواکسیدان تولید کند که ممکن است پتانسیل ایجاد جهش داشته باشد.


فارماکوکینتیک مکمل های غذایی فلاوونوئید روتین

فارماکوکینتیک روتین در انسان‌ها هنوز تحت مطالعه است و نشان می‌دهد که فقط 17 درصد از مقدار دریافتی جذب می‌شود.

جذب به نظر می‌رسد که به طور عمده از کولون صورت می‌گیرد و این عمل در پی پاک سازی بخشی از کربوهیدرات‌ها توسط آنزیم‌های باکتریایی برای ساخت کرستین انجام می‌شود.

کرستین در سلول‌های کولون تحت گلوکورونیداسیون قرار می‌گیرد. این نکته نامشخص است که وسعت جذب گلیکوزیدهای کرستین چقدر می‌باشد.

کرستین و کونژوگه‌های گلوکورونید کرستین از طریق جریان وریدی به کبد منتقل می‌شوند یعنی جایی که تحت متابولیسم اولیه مهم قرار می‌گیرند.

متابولیت‌ها ممکن است شامل ایزورامنتین، کمپ فرول و تاماریکستین باشند. خود کرستین ممکن است تحت گلوکورونیداسیون و سولفاسیون قرار گیرد.

کرستین و متابولیت‌های آن از کبد به بافت‌های مختلف در بدن توزیع می‌شوند. کرستین در پلاسما به صورت قوی به آلبومین متصل است.

اندیکاسیون و کاربرد مکمل های غذایی فلاوونوئید روتین

روتین ممکن است در کنترل ادم وریدی مفید باشد. روتین می‌تواند به تقویت مویرگ‌ها کمک کند، در مقابل سموم اثر محافظتی دارد و دارای اثرات ضد التهابی می‌باشد، همچنین فعالیت ضد سرطانی دارد.

این ماده همچنین در پیشگیری از اکسیداسیون ویتامین C کمک کننده است و تا حدودی اثرات مثبت روی چربی دارد.


موارد منع مصرف مکمل های غذایی فلاوونوئید روتین
مصرف روتین در افراد مبتلا به حساسیت نسبت به هر یک از اجزای یک محصول دارای روتین، ممنوع است.

موارد احتیاط مکمل های غذایی فلاوونوئید روتین
زنان باردار و مادران شیرده باید از مصرف مکمل‌های روتین اجتناب کنند.
شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند روتین می‌تواند تحت نیتروزاسیون با، برای مثال نیترات‌ها و نیتریت‌هایی قرار گیرد که در بعضی غذاهای گوشتی فرآیند شده وجود دارند و موادی ایجاد کند که بالقوه جهش زا هستند.

افرادی که مکمل روتین مصرف می‌کنند باید از مصرف هم زمان آن با این محصولات پرهیز کنند.

عوارض جانبی مکمل های غذایی فلاوونوئید روتین

روتین در کل به خوبی تحمل می‌شود. واکنش‌های مضر شامل عوارض گوارشی مانند تهوع می‌باشد. گزارش‌های نادری از سردرد و خارش خفیف انتهاها وجود دارد.

تداخلات مکمل های غذایی فلاوونوئید روتین
داروها
Quinolone antibiotics: کرستین در شرایط in vitro به محل DNA ژیراز در باکتری‌ها متصل می‌شود. بنابراین از نظر تئوری می‌تواند به عنوان یک مهارکننده رقابتی برای آنتی بیوتیک‌های کوئینولون عمل کند چرا که آنها هم به این محل متصل می‌شوند.

مکمل‌های غذایی مکمل های غذایی فلاوونوئید روتین
ویتامین C: واکنش بین فلاوونوئیدها مانند روتین و کرستین و ویتامین C نامشخص است. این باور وجود دارد که در مواقعی که فلاوونوئیدها به صورت سینرژیک با ویتامین C کار می‌کنند باعث افزایش جذب ویتامین و جلوگیری از اکسیداسیون آن می‌شوند.

در هر صورت مطالعه اخیر نشان می‌دهد که فلاوونوئیدها واقعا می‌توانند جذب ویتامین C به داخل سلول‌ها را مهار کنند. مطالعات بیشتری برای روشن کردن این مطلب لازم است.

غذاها مکمل های غذایی فلاوونوئید روتین

روتین می‌تواند تحت نیتروزاسیون توسط نیتریت‌ها و نیترات‌هایی قرار گیرد که در بعضی محصولات گوشتی فرآیند شده یافت می‌شوند و می‌تواند مواد بالقوه جهش‌زایی را تولید نماید.

دوز و نحوه مصرف مکمل های غذایی فلاوونوئید روتین
دوزهای معمول مورد استفاده 500 میلی‌گرم یک یا دو بار در روز هستند. آنهایی که مبتلا به نارسایی وریدی/ وریدهای واریسی هستند اغلب از 50 میلی‌گرم برای دو بار در روز استفاده می‌کنند.

........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر

توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.
مصرف مکمل های غذایی بویژه در خصوص کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر دیابت، بیماری های ریوی یا قلبی و عروقی دارند و همچنین در رابطه با زنان باردار از حساسیت بیشتری برخوردار است و ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک، منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود.
علاوه بر این، توجه داشته باشید با توجه به شیوع تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی، بهترین و معتبرتین مکان برای تهیه مکمل های غذایی، صرفا داروخانه ها هستند و عرضه مکمل های غذایی در خارج از داروخانه، بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، در خارج از داروخانه ممنوع است.

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد