بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

آنچه باید در مورد مکمل های غذایی نوبیلتین بدانیم!

فارماکوکینتیک مکمل های غذایی نوبیلتین
فارماکوکینتیک نوبیلتین کاملاً شناخته نشده و قسمت اعظم آن در حیوانات مورد مطالعه قرار گرفته است. مفدار کمی نوبیلتین از روده‌ باریک جذب می‌شود.

این ماده حلالیت بسیار کمی در آب دارد ولی نفوذپذیری آن نسبتاً بالا بوده که باعث فراهم زیستی نسبتاً خوب این فلاون مرکبات می‌شود.

به دنبال جذب، نوبیلتین به احتمال زیاد ابتدا وارد سیستم لنفاوی شده و به گردش خون سیستمیک منتقل می‌شود و از این طریق به بافت‌ها و ارگانهای مختلف بدن شامل کبد میرود.

برخلاف فلاونوئیدهای پلی‌فنیلیک، نوبیلتین توسط –UDPگلوکورونوزیل ترانسفراز به یک گلوکورونید، گلوکورونیده نمی‌شود. همچنین توسط سولفوترانسفرازها به یک سولفات، سولفاته نمی‌شود.

این موارد به این دلیل است که گروه‌های هیدروکسیل متیله شده‌اند.


متابولیت‌هایی که به دنبال مصرف نوبیلتین در ادرار موش‌ها یافت شد عبارتند از:  دمتیل‌نوبیلتین،  دمتیل‌نوبیلتین و  دی‌دمتیل‌نوبیلتین. مقداری نوبیلتین نیز در ادرار وجود داشت. 

  دی‌دمتیل‌نوبیلتین و  دمتیل‌نوبیلتین هر دو اثرات ضد التهابی دارند که ظاهراً از طریق ساپرس بیان ژن COX-2 و iNOS صورت میگیرد. برای درک PK نوبیلتین مطالعات بیشتری باید انجام شود.


اندیکاسیون‌ و کاربرد مکمل های غذایی نوبیلتین

از آنجا که اطلاعات کلینیکی کافی نمی‌باشد، اطلاعات تجربی تعدادی از موارد استفاده‌ی احتمالی نوبیلتین را براساس مطالعات تأکید کننده بیان میکنند که عبارتند از: ضد‌سرطان، ضد‌التهاب (شامل اثرات ضد التهاب مفاصل)، آنتی‌هایپرلیپیدمی، آنتی‌نورودژنراتیو (در اختلالات حافظه و احتمالاً بیماری آلزایمر مفید است)، دپیگمانته کننده‌ی پوست و درمان احتمالی برای آکنه.

موارد منع مصرف مکمل های غذایی نوبیلتین
نوبیلتین در افرادیکه به هریک از اجزای تشکیل دهنده‌ی فرآورده‌های حاوی نوبیلتین حساسیت دارند، منع مصرف دارد.

موارد احتیاط مکمل های غذایی نوبیلتین
افرادیکه میخواهند از نوبیلتین به هر دلیلی استفاده کنند، باید قبل از مصرف با پزشک معالج خود مشورت کنند.

عوارض جانبی مکمل های غذایی نوبیلتین
موردی شناخته نشده است
.
تداخلات دارویی مکمل های غذایی نوبیلتین
داروها، مکمل‌های غذایی، غذاها، مواد گیاهی
موردی گزارش نشده است.

اور دوز مکمل های غذایی نوبیلتین
گزارشی در مورد مصرف بیش از اندازه‌ی این ماده وجود ندارد.

دوز و نحوه مصرف مکمل های غذایی نوبیلتین

مناسب‌ترین دوز نوبیلتین شناخته نشده است.
درحال حاضر، فقط یک مکمل تغذیه‌ای حاوی مخلوطی از فلاون‌های پلی‌متوکسیله (PMF)، توکوترینول‌ها و آسکوربیل پالمیتات در بازار آمریکا وجود دارد.

مخلوط PMF-توکوترینول حاوی کلاً 150 mg به ازای هر کپسول می‌باشد؛ افرادیکه از این مکمل استفاده میکنند روزانه 2 کپسول می‌خورند.


میزان نوبیلتین در پوست و آب مرکبات متغیر است. یکی از بیشترین مقادیر غلظت نوبیلتین در نارنگی و لیموعمانی، Citrus depressa یا Shiikuwasha است که حاوی تقریباً 26/7 mg از این ماده به ازای هر گرم وزن خشک میوه می‌باشد.


انتظار میرود مکمل‌های غذایی دیگری از نوبیلتین وارد بازار مکمل‌های غذایی شوند.

........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر

توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.
مصرف مکمل های غذایی بویژه در خصوص کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر دیابت، بیماری های ریوی یا قلبی و عروقی دارند و همچنین در رابطه با زنان باردار از حساسیت بیشتری برخوردار است و ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک، منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود.
علاوه بر این، توجه داشته باشید با توجه به شیوع تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی، بهترین و معتبرتین مکان برای تهیه مکمل های غذایی، صرفا داروخانه ها هستند و عرضه مکمل های غذایی در خارج از داروخانه، بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، در خارج از داروخانه ممنوع است.

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد