بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

آنچه باید در مورد مکمل های غذایی NADH بدانیم!

NADH یک ماده‌ی طبیعی است که در بسیاری از موجودات زنده وجود دارد و برای تولید انرژی ضروری می‌باشد. NADH در میتوکندری‌ها و سیتوزول سلولها وجود دارد.

این ماده یک دی‌نوکلئوتید می‌باشد که از نوکلئوتید آدینیلیک ‌اسید و یک نوکلئوتید دیگر تشکیل شده است که در نوکلئوتید دوم نیکوتین‌آمید (یک ویتامین B) باز نیتروژنی آن می‌باشد.

NADH یک عضو کلیدی در زنجیره‌ انتقال الکترون در میتوکندریها می‌باشد. بخش نیکوتین‌آمیدی قسمتی از مولکول می‌باشد که تحت تاثیر واکنش‌های احیا برگشت‌پذیر قرار میگیرد.


NADH فرم احیا شده‌ دی‌نوکلئوتید می‌باشد. عبور الکترون از زنجیره‌ی انتقال الکترون با تولید ATP طی این فرآیند همراه است که با عنوان فسفریلاسیون اکسیداتیو شناخته می‌شود.


NADH در بدن تولید می‌شود، از این ‌رو یک ماده‌ی مغذی ضروری نمی‌باشد. این ماده برای تولید نیاز به ماده‌ مغذی ضروری نیکوتین‌آمید دارد و نقش آن در تولید انرژی بطور حتم حیاتی است.

علاوه بر نقش NADH در زنجیره‌ی انتقال الکترون در میتوکندری، این ماده در سیتوزول نیز تولید می‌شود. غشای میتوکندری‌ها نسبت به NADH نفوذناپذیر است و این سد غیرقابل نفوذ بطور مؤثری منابع سیتوپلاسمیک NADH را از منابع میتوکندریایی آن جدا می‌کند.

NADH موجود در سیتوپلاسم نیز میتواند برای تولید انرژی بیولوژیکی مورد استفاده قرار گیرد. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که عامل انتقال مالات- آسپارتات، گونه‌های کاهنده از NADH در سیتوزول را وارد زنجیره‌ی انتقال الکترون در میتوکندری می‌کند.

این عامل انتقال اساساً در کبد و قلب اتفاق می‌افتد.
NADH مخفف فرم کاهش یافته‌ی دی‌نوکلئوتید نیکوتین‌آمیدآدنین می‌باشد. این ماده همچنین با عنوان کوآنزیم I شناخته می‌شود.

نام قدیمی‌تر آن دی‌فسفوپیریدین نوکلئوتید کاهش یافته یا DPNH بوده است. ساختار شیمیایی NADH به شکل زیر می‌باشد:


عملکرد مکمل های غذایی NADH
عملکرد مکمل NADH مشخص نمی‌باشد.

مکانیسم اثر مکمل های غذایی NADH
هر تفسیر و مطلبی در مورد مکانیسم اثر این ماده فرضی می‌باشد. NADH یک ماده‌ی فعال در فرآیند اکسیداسیون- احیا می‌باشد و در واکنش‌های تولید انرژی بیولوژیکی شرکت می‌کند.

ولی این‌که، نقش‌های NADH تولید شده در داخل بدن با عملکردهای مکمل‌های NADH تاچه حد ارتباط دارد معلوم نیست. شواهدی وجود دارد که در بیماران مبتلا به پارکینسون موتاسیون در DNA میتوکندریایی باعث ایجاد یک کمپلکس I ناقص در میتوکندری می‌شود.

کمپلکس I از NADH یوبی کوئینون اکسیدوردوکتاز تشکیل شده است. NADH اگزوژن در برخی از موارد بیماری پارکینسون ایدیوپاتیک میتواند علائم را بهبود بخشد و احتمال میدهند این مسئله به دلیل تحریک تولید لوودوپا می‌باشد.

فارماکوکینتیک مکمل های غذایی NADH
اطلاعات کمی در مورد فارماکوکینتیک مکمل‌های NADH در دست می‌باشد. مشخص نمی‌باشد که چه مقدار از دوز مصرفی جذب می‌شود و NADH با چه مکانیسمی جذب می‌شود.

اگر قرار باشد NADH به داخل سلولها منتقل شود بسیار نامحتمل است که وارد میتوکندری‌ها شود.

اندیکاسیون‌ و کاربرد مکمل های غذایی NADH
مدارک و شواهد بسیار مقدماتی وجود دارند که بیان می‌کنند NADH میتواند در بیماری پارکینسون، سندرم خستگی مزمن، بیماری آلزایمر و بیماری‌های قلبی عروقی مفید باشد.

موارد منع مصرف مکمل های غذایی NADH

حساسیت شناخته شده به هریک از فرآورده‌های حاوی NADH.

موارد احتیاط مکمل های غذایی NADH
به دلیل عدم وجود مطالعات بلندمدت در مورد بی‌خطر بودن این ماده، باید از استفاده‌ی آن در کودکان، زنان باردار و مادران شیرده اجتناب شود.

عوارض جانبی مکمل های غذایی NADH
گزارش‌های کمی در مورد بروز عوارض جانبی گوارشی شامل تهوع و بی‌اشتهایی وجود دارد.

تداخلات مکمل های غذایی NADH
هیچ تداخلی از این ماده با داروها، مکمل‌های تغذیه‌ای، غذاها یا مواد گیاهی وجود ندارد.

اور دوز مکمل های غذایی NADH
گزارشی وجود ندارد.

دوز و نحوه مصرف مکمل های غذایی NADH
افرادیکه NADH مصرف میکنند بطور معمول 5 میلی‌گرم از آن را یکبار در روز یا دوبار در روز دریافت میکنند. گفته می‌شود محصولات با پوشش روده‌ای (enteric- Coated) پایداری بهتری دارند.

........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر

توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.
مصرف مکمل های غذایی بویژه در خصوص کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر دیابت، بیماری های ریوی یا قلبی و عروقی دارند و همچنین در رابطه با زنان باردار از حساسیت بیشتری برخوردار است و ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک، منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود.
علاوه بر این، توجه داشته باشید با توجه به شیوع تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی، بهترین و معتبرتین مکان برای تهیه مکمل های غذایی، صرفا داروخانه ها هستند و عرضه مکمل های غذایی در خارج از داروخانه، بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، در خارج از داروخانه ممنوع است.

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد