بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

کاربردهای مکمل غذایی مایکوپلی‌ساکاریدها

قارچ‌ها احتمالاً اثرات تنظیم‌کنندگی سیستم ایمنی و برخی مزایای دیگر برای سلامتی دارند. تصور می‌شود این سودمندی‌ها اساساً به دلیل ترکیبات پلی‌ساکاریدی و پروتئین- پلی‌ساکاریدی می‌باشد که دیواره‌ی سلولی این ارگانیسم‌ها را تشکیل میدهند.

این باور وجود دارد که اصلی‌ترین مواد بیواکتیو بتا- D- گلوکان‌ها می‌باشد.

بتا- D- گلوکان‌ها که معمولاً بتا- گلوکان نامیده می‌شوند، پلی‌ساکاریدهای غیرقابل هضمی هستند که در طبیعت در منابعی مانند حبوبات و غلات مانند جو دوسر و جو، مخمرها، باکتریها، جلبک‌ها و قارچ‌ها یافت می‌شوند.


اندیکاسیون‌ و کاربرد مکمل غذایی مایکوپلی‌ساکاریدها

مایکو- پلی‌ساکاریدها میتوانند اثرات آنتی‌کارسینوژن (ضد ایجاد سرطان)، تنظیم‌کنندگی سیستم ایمنی، ضد میکروبی، ضد التهابی، محافظت از قلب، محافظت از کبد، محافظت از کلیه، کاهندگی قندخون و ضد پوسیدگی استخوان و دندان داشته باشند.

موارد منع مصرف مکمل غذایی مایکوپلی‌ساکاریدها

مصرف مایکو- بتا- گلوکان‌ها و مایکو- پلی‌ساکاریدها در افرادیکه به قارچ‌ها، عصاره‌ی قارچ‌ها، و هریک از اجزای تشکیل دهنده‌ی مکمل‌های حاوی قارچ‌ها، مکمل‌های حاوی عصاره‌ی قارچ‌ها، مکمل‌های حاوی پلی‌ساکاریدهای قارچ‌ها و مکمل‌های حاوی بتا- گلوکان‌های قارچها حساسیت دارند، منع مصرف دارد.

موارد احتیاط مکمل غذایی مایکوپلی‌ساکاریدها
زنان باردار و مادران شیرده باید از مصرف مکمل‌های حاوی عصاره‌ی قارچ‌ها، مکمل‌های حاوی پلی‌ساکاریدهای قارچی و مکمل‌های حاوی بتا- گلوکان‌های قارچی اجتناب کنند.

افراد مبتلا به سرطان، ناهنجاری‌های سیستم ایمنی و سایر مشکلات پزشکی باید مکمل‌های قارچی، مکمل‌های حاوی پلی‌ساکارید قارچ‌ها و بتا- گلوکان‌های قارچی را فقط تحت نظارت پزشک مصرف کنند.

عوارض جانبی مکمل غذایی مایکوپلی‌ساکاریدها
شایعترین عوارض جانبی گزارش شده ناشی از مصرف فرآورده‌های مختلف قارچی حاوی بتا- گلوکان‌های مختلف عبارتند از: عوارض گوارشی شامل تهوع و ناراحتی‌های معده.

در افرادیکه روزانه 4 گرم پودر قارچ Shiitake مصرف میکرده‌اند، ائوزینوفیلی گزارش شده است. در برخی مصرف کنندگان قارچ Shiitake درماتیت تماسی نیز گزارش شده است.

تداخلات مکمل غذایی مایکوپلی‌ساکاریدها
داروها
آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای شیمی‌درمانی: مطالعات آزمایشگاهی، بررسی‌های روی حیوانات و استفاده‌ی تزریقی از بتا- گلوکان‌ها نشان داده‌اند که این مواد میتوانند اثربخشی آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای شیمی‌درمانی مختلف را افزایش دهند.

ولی اینکه آیا استفاده از فرم خوراکی این مواد، حتی در حالت تغلیظ‌شده یا در فرم قارچ‌ها، میتواند این اثرات را داشته باشد یا نه، مشخص نمی‌باشد.


داروهای ضد پلاکتی: ganoderma میتواند اثر داروهای ضد پلاکتی را افزایش دهد.

اور دوز مکمل غذایی مایکوپلی‌ساکاریدها
هیچ گزارشی از مصرف بیش از حد فرآورده‌های توضیح داده شده در این بخش وجود ندارد.

دوز و نحوه مصرف مکمل غذایی مایکوپلی‌ساکاریدها
بتا- گلوکان‌های SSG, Schizophillan, grifolan, lentinan در ژاپن موجود می‌باشد. lentinan Schizophillan, در ژاپن بعنوان دارو برای درمان سرطان بکار میروند.


قارچ‌های خوراکی غنی از بتا- گلوکان‌ها عبارتند از: قارچ (Lentinus edodes) shiitake، قارچ (Grifola frondosa) maitake، قارچ himematsutake (Agaricus blazei)، قارچ دکمه‌ای (Sclerotina sclerotiorium, schizophyllum commune)، قارچ گوش‌درختی (Auricularis auricular)، قارچ tremella (Tremella Fuciformis)، قارچ (Wolforia cocos) poria، قارچ enoki (Flammulina valutipes)

. (Ustilago Maydis) Huitlacoche قارچ حقیقی نیست ولی یک شبه ‌قارچ خوراکی است و غنی از بتا- گلوکان‌ها می‌باشد. قارچ‌های غیرخوراکی غنی از بتا- گلوکان‌ها عبارتند از: قارچ (Ganoderma lucidum) reishi و قارچ Cordyceps sinensis. (Coriolus versicolor) Coriolus قارچ حقیقی نبوده و یک شبه‌قارچ است.


مکمل‌های تغذیه‌ای حاوی عصاره‌ی قارچ‌های خوراکی و غیرخوراکی فوق موجود بوده و بطور معمول با تأکید بر محتوای بتا- گلوکانی آنها به فروش میرسند.


نوعی مکمل حاوی مخلوطی از coriolus, cordyceps, hericium shiitake, maitake, reishi,، گوش درختی، umbellatus/polyporus, poria, tremella, (Grifola umbellatus) می‌باشد. هیچ دوز معمولی از این مکمل وجود ندارد.


یک مکمل غنی از بتا- گلوکان مربوط به قارچ Maitake بنام maitake D fraction وجود دارد. این مکمل از یک جزء مختلط بتا- D- گلوکان تشکیل شده است و از قارچ Maitake تولید می‌شود. این مکمل به فرم‌های جامد و مایع وجود دارد.

Maitake همچنین به فرم پودر خشک‌شده‌ی قارچ خام وجود دارد. قارچ reishi خام خشک شده، پودر reishi و تنتور (محلول الکلی) reishi موجود می‌باشد.

همچنین قارچ shiitake خام خشک‌شده و پودرهای shiitake موجود می‌باشد. Cordyceps sinensis به فرم پودر موجود می‌باشد. در حال حاضر هیچ دوز خاصی برای این محصولات تعیین نشده است.

........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر

توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.
مصرف مکمل های غذایی بویژه در خصوص کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر دیابت، بیماری های ریوی یا قلبی و عروقی دارند و همچنین در رابطه با زنان باردار از حساسیت بیشتری برخوردار است و ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک، منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود.
علاوه بر این، توجه داشته باشید با توجه به شیوع تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی، بهترین و معتبرتین مکان برای تهیه مکمل های غذایی، صرفا داروخانه ها هستند و عرضه مکمل های غذایی در خارج از داروخانه، بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، در خارج از داروخانه ممنوع است.

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد