بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

عوارض مکمل های غذایی ملاتونین چیست؟

ملاتونین هورمون اصلی غده‌ی پینه‌آل در مهره‌داران است و در دو‌زیستان توسط بافت‌های غیر پینه‌آل نیز تولید می‌شود. این ماده در گیاهان نیز وجود دارد ولی مقدار آن بسیار کمتر از مقادیر حیوانی می‌باشد.

این هورمون در زمان‌بندی (همزمان‌سازی) ریتم‌های شبانه‌روزی پستانداران و تنظیم پاسخ‌های فصلی- پاسخ‌های فوتوپریودیک- به تغییرات طول روز در پستاندارانی که بطور فصلی زاد و ولد میکنند، نقش دارد.

پاسخ‌های فوتوپریودیک شامل تغییرات در وضعیت تولید‌مثلی، رفتاری و وزن بدن می‌باشد. تأثیرات فصلی روی وضعیت تولید مثلی انسان‌ها نکته‌ی بسیار ظریفی است و نقش ملاتونین در این مورد، البته اگر نقش داشته باشد، نامشخص است.

اخیراً، استفاده از مکمل‌های ملاتونین جهت کمک به تصحیح اختلالات خواب و برخی موارد دیگر عمومی شده است.


ملاتونین در داخل بدن توسط سلولهای غده‌ی پینه‌آل ساخته می‌شود. آمینواسید ضروری L-تریپتوفان یک پیش‌ساز در تولید ملاتونین می‌باشد.

در این پروسه‌ی تولید، ابتدا L-تریپتوفان به 5-هیدروکسی تریپتوفان متابولیزه می‌شود و سپس این ماده به -5 هیدروکسی تریپتامین (سروتونین) تبدیل می‌شود. -5 هیدروکسی تریپتامین طی دو مرحله که در غده‌ی پینه‌آل انجام می‌شوند به ملاتونین تبدیل می‌شود.


ملاتونین بصورت N-استیل -5 - متوکسی تریپتامین و -5)-2]-N متوکسی- 1H- ایندول- (yl-3 اتیل] استامید نیز شناخته می‌شود.

فرمول ساختاری این ماده به شکل زیر می‌باشد:
ملاتونین یک ماده‌ی جامد، چربی‌دوست و آب‌گریز است که بصورت مکمل‌های صناعی موجود می‌باشد. ملاتونین مشتق از غده‌ی پینه‌آل گاو نیز در بازار موجود می‌باشد.


اندیکاسیون‌ و کاربرد مکمل های غذایی ملاتونین
استفاده از ملاتونین در برخی از انواع بی‌خوابی و سایر اختلالات خواب اندیکاسیون دارد.

نتایج مطالعات در این زمینه که ملاتونین میتواند برخی از علایم اختلال ساعت فیزیولوژیک بدن ناشی از پروازهای هوایی را از بین ببرد، متفاوت است.

استفاده از مکمل‌های ملاتونین در سرطان و ناهنجاری‌های ایمنی، توسط مطالعاتی که تا کنون انجام شده‌اند تائید نشده است؛ برخی یافته‌های امیدبخش وجود دارند ولی بسیار ابتدایی می‌باشد.

هیچ مدرکی وجود ندارد که اثبات کند: ملاتونین میتواند پیری را به تأخیر اندازد و در بیماری‌های قلبی عروقی، افسردگی، اختلالات فصلی یا اختلالات عملکرد جنسی مفید باشد.

موارد منع مصرف مکمل های غذایی ملاتونین
حساسیت شناخته شده به یک محصول حاوی ملاتونین.

موارد احتیاط مکمل های غذایی ملاتونین
استفاده از ملاتونین در کودکان، زنان باردار و مادران شیرده توصیه نمی‌شود.
افسردگی یکی از عوارض جانبی مکمل‌های ملاتونین می‌باشد. افرادیکه از افسردگی رنج میبرند باید از مصرف ملاتونین اجتناب کنند.


از آنجا که ملاتونین میتواند باعث گیجی روزانه و شبانه شود، از‌این‌رو افرادیکه با ماشین‌های خطرناک کار میکنند باید از مصرف ملاتونین اجتناب کنند.


دیده شده است که دوزهای بالای ملاتونین، تخمک‌گذاری را مهار میکنند. زنانی که میخواهند باردار شوند باید از مصرف ملاتونین اجتناب کنند.


استفاده از ملاتونین در برخی از کودکان مبتلا به اختلالات تشنجی منجر به افزایش فعالیت تشنج می‌شود. افرادیکه مبتلا به اختلالات تشنجی می‌باشد، هم کودکان و هم بزرگسالان، باید از مصرف مکمل‌های ملاتونین خودداری کنند.


افراد بالای 65 سال که داروهای گیاهی یا آرام‌بخش مصرف میکنند، یا افراد الکلی باید در استفاده از ملاتونین احتیاط کنند.

عوارض جانبی مکمل های غذایی ملاتونین
عوارض جانبی ناشی از مصرف ملاتونین عبارتند از: ناراحتی معده، حالت مستی صبحگاهی، حالت خماری روزانه، احساس سنگینی‌ سر، افسردگی، اپیزودهای سایکوز (در ترکیب با فلوکستین)، سردرد، خستگی، اختلال جهت‌یابی، فراموشی، مهار باروری، افزایش فعالیت‌های تشنجی، کاهش قوه‌ جنسی مردانه، کاهش‌ دمای بدن، آسیب شبکیه، ژنیکوماستی و کاهش تعداد اسپرم‌ها.

به طور معمول این گزارشات مربوط به دوزهای بالای ملاتونین می‌باشد. ولی عوارض جانبی با دوزهای پایین ملاتونین نیز میتوانند ایجاد شوند و گزارش شده‌اند.

تداخلات مکمل های غذایی ملاتونین

داروها
آسپرین و سایر NSAID‌ها: مصرف همزمان میتواند سطوح ملاتونین را کاهش دهد.


بنزودیازپین‌ها Benzodiazepines، آنتی هیستامین‌های آرام بخش sedating antihistamines، ضد افسردگی‌های آرام بخش sedating antidepressant و سایر داروهای آرام‌بخش: مصرف همزمان می‌تواند اثرآرامبخشی را بیشتر کرده و میزان بروز عوارض جانبی را افزایش دهد.


بتا بلاکرها: مصرف همزمان میتواند سطوح ملاتونین را کاهش دهد.
کورتیکواستروئیدها: مصرف همزمان میتواند مانع از اثربخشی کورتیکواستروئیدها شود.


فلوکستین fluoxetine: یک مورد اپیزود سایکوز در اثر استفاده از ملاتونین در فردی که ضد افسردگی فلوکستین مصرف میکرده است گزارش شده است.


فلووکسامین fluvoxamine: با مصرف همزمان فلووکسامین، فراهم زیستی ملاتونین خوراکی افزایش می‌یابد. گفته می‌شود که این مسئله به دلیل مهار حذف ملاتونین می‌باشد.


اینترلوکین-2 interleukin-2: گزارش شده است که ملاتونین اثرات ضد تومور این دارو را افزایش می‌دهد.


ایزونیازید: گزارش شده است که ملاتونین اثرات این داروی ضد سل را افزایش می‌دهد.
ترکیبات پروژستین: ملاتونین میتواند اثرات افزاینده در مهار عملکرد تخمدان‌ها در زنان داشته باشد.

گیاهان

سنبل‌الطیب (والرین): مصرف همزمان میتواند اثرات افزاینده‌ی آرام‌بخش داشته باشد.

مکمل‌های غذایی
5- هیدروکسی‌تریپتوفان: مصرف همزمان میتواند اثرات فزاینده‌ی آرام‌بخشی داشته باشد.

الکل
مصرف همزمان ملاتونین و الکل میتواند اثرات افزاینده‌ی آرام‌بخشی داشته باشد.

غذاها

هیچگونه تداخلی شناخته نشده است.

اوردوز مکمل های غذایی ملاتونین
ناشناخته است. در افرادیکه روزانه تا 24 گرم ملاتونین را برای مدت یک‌ ماه مصرف کردند هیچگونه عارضه‌ جدی گزارش نشد، هرچند که این دوزها توصیه نمی‌شوند.

دوز و نحوه مصرف مکمل های غذایی ملاتونین
افرادیکه از مکمل‌های ملاتونین برای اختلالات خواب یا اختلالات ساعت فیزیولوژیک بدن ناشی از پروازهای هوایی استفاده میکنند معمولاً 3/0 میلی‌گرم تا 3 میلی‌گرم از این ماده را در هنگام خواب و برای مدت کوتاه (کمتر از 2 هفته)


استفاده میکنند. استفاده از دوزهای بیشتر و برای مدت طولانی‌تر نیاز به نظارت پزشکی دارد. مانند تمام مکمل‌های تغذیه‌ای، پزشک باید مطلع باشد که بیمارش ملاتونین مصرف می‌کند. از مصرف مکمل‌های ملاتونین مشتق شده از حیوانات باید اجتناب شود.


........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر

توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.
مصرف مکمل های غذایی بویژه در خصوص کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر دیابت، بیماری های ریوی یا قلبی و عروقی دارند و همچنین در رابطه با زنان باردار از حساسیت بیشتری برخوردار است و ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک، منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود. 

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد