بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

آنچه که باید در مورد مکمل های غذایی لوتئولین بدانید

مطالعه روی فارماکوکینتیک لوتئولین و ترکیبات آن بیشتر روی مدل‌های تجربی حیوانی انجام شده و کامل نمی‌باشد.

یک آنالیز جذب این ماده که روی روده‌ی باریک اورسیون یافته‌ی (چرخش از داخل به خارج) موش‌ها انجام شده بود، نشان داد که لوتئولین حین عبور از مخاط روده‌ی باریک به فرم گلوکورونید خود تبدیل می‌شود.


لوتئولین 7-O-بتا-گلوزید، پس از هیدرولیز شدن به لوتئولین، توسط باکتری‌های موجود در دیواره‌ی روده‌ی باریک جذب می‌شود. به دنبال مصرف لوتئولین، لوتئولین آزاد و ترکیبات آن، شامل ترکیبات متیله‌ی آن، در پلاسمای موش‌ها وجود داشته‌اند، که این مسئله بیان می‌کند بخشی از لوتئولین می‌تواند از کونژوگاسیون روده‌ای و سولفاسیون و متیلاسیون در عبور اولیه‌ی کبدی فرار کند.

ترکیب اصلی شناخته شده در گردش خون، لوتئولین 7- گلوکورونید می‌باشد. دیده شده است که به دنبال مصرف خوراکی لوتئولین در انسان‌ها، لوتئولین و ترکیبات مونو–گلوکورونید آن در پلاسمای انسان وجود دارند.

مطالعات بیشتری باید در مورد جذب، توزیع، متابولیسم و دفع لوتئولین و ترکیبات آن به دنبال مصرف خوراکی این ماده انجام شود.


اندیکاسیون و کار برد مکمل های غذایی لوتئولین
اساساً مطالعات آزمایشگاهی بیان می‌کنند که فلاونوئید لوتئولین می‌تواند بصورت بالقوه اثرات قابل توجه ضدسرطانی، ضدالتهابی، حفاظت از سلول‌های قلبی و سلول‌های عصبی داشته باشد.

برخی شواهد تجربی مقدماتی حاکی از این هستند که لوتئولین می‌تواند اثرات مثبت در سلامت استخوان داشته باشد و علیه عوامل انگلی، حداقل در مورد لشماینا، مؤثر باشد.

توانایی این ماده در مهار ایجاد گرگرفتگی ناشی از مصرف نیاسین باعث همکاری بیشتر بیماران در مصرف نیاسین برای جلوگیری از هایپرلیپیدمی می‌شود.

لوتئولین در فلفل سبز، کرفس، برگ‌های perilla و سایر منابع وجود دارد. ژاپنی‌ها با استفاده از ترکیب برگ‌های گیاه Perilla frutescens روی ماهی خام نوعی چاشنی درست کرده‌اند و از آن بعنوان پادزهر (آنتی دوت) در درمان مسمومیت‌های غذایی استفاده می‌کنند.

برگ‌های خشک شده‌ی Perilla ی قرمز نیز در طب گیاهی چینی‌ها برای درمان آسم برونشیال استفاده می‌شود.

موارد منع مصرف مکمل های غذایی لوتئولین
لوتئولین در افرادیکه به هر یک از اجزای تشکیل دهنده‌ی مکمل‌های غذایی حاوی لوتئولین یا ترکیبات آن حساسیت دارند منع مصرف دارد.

موارد احتیاط مکمل های غذایی لوتئولین
افرادیکه قصد دارند از مکمل‌های لوتئولین برای هر یک از اثرات آن روی سلامت بدن استفاده کنند، باید قبل از مصرف با پزشک معالج خود مشورت کنند.


زنان باردار و مادران شیرده باید از مصرف مکمل‌های غذایی حاوی لوتئولین اجتناب کنند.
تداخلات دارویی توضیح داده شده در زیر را مطالعه کنید.

عوارض جانبی مکمل های غذایی لوتئولین
شناخته نشده است.

تداخلات مکمل های غذایی لوتئولین

داروها
لوتئولین مقاومت تومور به داکسی روبیسین doxoriobicin را در انسان و سلول‌های سرطانی پستان موش در شرایط هایپوکسیک از بین میبرد.


لوتئولین اثرات ضد سرطانی سیس پلاتین cisplatin (سیس-دی آمین دی کلروپلاتینوم) را افزایش می‌دهد. لوتئولین متابولیسم داروی آرام بخش میدازولام midazolam در میکروزوم‌های کبدی و سیتوکروم P4503A4(CYP3A4) و CYP3A5 را مهار می‌کند.

میدازولام یک سوبسترا برای آنزیم‌های CYP3A4 و CYP3A5 می‌باشد. CYP3A4 در روده‌ی باریک و کبد قرار دارد و مهار آن منجر به تأخیر در جذب و کاهش متابولیسم در عبور اولیه از کبد می‌شود و منجر به افزایش سطح دارو در پلاسما می‌شود.

مشخص نمی‌باشد که این یافته از لحاظ کلینیکی چه اثراتی میتواند داشته باشد و باید مطالعات بیشتری در این زمینه انجام شود.

بر این اساس، افرادیکه میدازولام یا سایر داروهای متابولیزه شونده توسط CYP3A4 را دریافت می‌کنند –(استاتین‌ها شامل atorvastatin، lovastatin و simvastatin، amiodarone، buspirone، cisapeide، etopiside، quinidine، sidenafil، tadalafil، vardnafil)- باید در مصرف مکمل‌های غذایی حاوی لوتئولین احتیاط کنند.

مکمل‌های غذایی
شناخته نشده است.
اور دوز
گزارشی از مصرف بیش از اندازه‌ی این ماده وجود ندارد.

دوز و نحوه مصرف مکمل های غذایی لوتئولین
مقادیر دوزهای مناسب لوتئولین و ترکیبات آن برای اثرات آن در سلامت بدن شناخته شده نیست.
مکمل‌های غذایی حاوی مقادیر مختلف لوتئولین و ترکیبات آن موجود می‌باشد.


لوتئولین به فرم ترکیبات آن با مقادیر مختلف در کرفس و فلفل سبز وجود دارد.

........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر
توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.
مصرف مکمل های غذایی بویژه در خصوص کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر دیابت، بیماری های ریوی یا قلبی و عروقی دارند و همچنین در رابطه با زنان باردار از حساسیت بیشتری برخوردار است و ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک، منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود.

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد